História

  • História
  • 22.10.1998 09:00

4. Fascinujúce dedinské prízemné domčeky

0 0

V detstve ma fascinovali na Dunajskej ulici prízemné domy. Uprostred mesta, uprostred našej ulice bola zrazu dedina! Tie prízemné domčeky mali dlhé dedinské dvory, behali po nich bratislavské sliepky, bratislavské ošípané - na tých dvoroch bolo všetko, čo na dedinskom dvore má byť: slama, blato, studne...krása.

  • História
  • 22.10.1998 09:00

Vetracie okienka sú zo stredoveku

0 0

Pri mestskom opevnení od Mi­chalskej brány smerom k Laurinskej bráne si chudobnejší mešťania už od stredoveku stavali svoje obydlia. Tie však neboli veľmi isté, lebo v prípade ohrozenia ich museli opustiť a strhnúť. Napriek tomu sa v nich zachovalo viacero architektonických článkov datovaných až do 15. storočia.

  • História
  • 08.10.1998 09:00

Spomienkový album 04/1998

0 0

Urbanistický útvar podobný malému námestiu vznikol za budovou bývalého Mestského divadla už v 18. storočí. Keď v roku 1886 postavili nové Mest­ské divadlo, priestor medzi Ondrejo­vou (Andreasgasse, teraz Gorkého) a Ružovou (Rosengasse, teraz Jesen­ského) zachovali a parkovo upravili.

Dunajská ulica nie je až taká dlhá ako - povedzme - Brodway, ale v detstve sme sa zreteľne delili na chlapcov z hornej, dolnej a strednej Dunajskej. Najväčší štricáci sme boli my na dolnej Dunaj­skej. Strední bývali okolo Liga pasáže a musím povedať, že to väčšinou boli mamičkári.

  • História
  • 08.10.1998 09:00

Strecha ako na hrade

0 0

Palác grófov z rodiny Erdődy na Ventúrskej ulici 1 nepatril donedávna k reprezentačným stavbám nášho mesta. Mnohí stravníci závodnej reštaurácie Dunaj ani netušili, že obedujú v šľachtickom paláci.

  • História
  • 24.09.1998 09:00

Spomienkový album 03/1998

0 0

Dámy na fotografii zo začiatku 30. rokov sa dali odfotografovať na rohu Komenského námestia za budovou Mestského divadla. Námestie bolo pôvodne pomenované podľa grófa Štefana Pálffyho, prešporského župana, ktorý býval v paláci, viditeľnom na dnešnej Gorkého ulici za dámami.

Keď sa povie Bratislava, tak si možno každý predstaví v súvislosti s naším hlavným mestom niečo iné. My sa chceme pokúsiť zistiť, ktoré dominanty sú najcharakteristickejšie pre väčšinu ľudí - či už rodákov, obyvateľov alebo návštevníkov našej metropoly. Anketa bude mať štyri diely, nakoľko v každom z nich vám ponúkneme možnosť hlasovať aj za to, čo sa vám spája s jednotlivými mestskými časťami.

V bratislavskom kine Lumiére sa dnes uskutočnila novinárska projekcia nového slovenského dokumentárneho filmu Skutok sa stal, ktorý sa vracia k doteraz neuzatvoreným zločinom z obdobia "mečiarizmu" v druhej polovici 90-tych rokov. Po premietaní sme sa stretli s bývalým pracovníkom SIS Oskarom Fegyveresom, ktorý sa vtedy podieľal na zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do Rakúska, ale následne bol ochotný o tom vypovedať pred vyšetrovateľom.

Klientelizmus?! Ani nie po troch mesiacoch, čo bol Matúš Vallo zvolený Bratislavčanmi za primátora hlavného mesta, podpísal zmluvu s externou právnou kanceláriou. Za 90-tisíc eur! Zaujímavosťou je, že partnerom a „hlavou“ tejto právnej kancelárie je človek, ktorý od začiatku stál pri vzniku strany Progresívne Slovensko. Pripomeňme, že práve táto strana podporovala Matúša Valla za primátora Bratislavy. Ako to magistrát vysvetľuje?


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.