Vajnory

Ministerstvo životného prostredia chce v tomto roku začať so sanáciou skládky v bratislavskej Vrakuni. Potvrdil to šéf envirorezortu Lázsló Sólymos.  V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na sanáciu, ktoré chce čo najviac spružniť, aby sa nepreťahovalo. 

K roku 2017 sa vraciame v malej retrospektíve najčítanejších článkov na webe Bratislavských novín. V apríli najviac zarezonovala návšteva bytu za 750-tisíc eur ponúkajúci úchvatný pohľad zo 100-metrovej výšky na našu metropolu, exkluzívna fotografia americkej herečky Jennifer Lawrence z jednej z ulíc v Starom meste či požiar obľúbenej koliby vo Vajnoroch.

Vlastníci psov a mačiek majú pred každým Silvestrom obavy z toho, ako ich miláčikovia – psy či mačky zvládnu polnočné vítanie príchodu Nového roka, ktoré bude v našom hlavnom meste sprevádzané okrem oficiálneho ohňostroja aj tisíckami výbuchov zábavnej pyrotechniky. Jej používanie bolo síce v Bratislave zakázané, ale množstvo ľudí zákaz porušuje a zvieratá sa idú zblázniť od strachu...

Aj tento rok sme sa bratislavských starostiek a starostov pýtali: Čo sa v roku 2017 podarilo urobiť pre ľudí vo vašej mestskej časti? V prvom dieli sme sa opýtali starostov Starého Mesta, Ružinova, Vrakune, Podunajských Biskupíc, Nového Mesta, Rače, Vajnôr a Karlovej Vsi. Názory zvyšných si prečítate v druhom dieli.

Pokiaľ ste sa ešte nestihli previezť Vianočnou električkou, ktorá jazdí centrom Starého Mesta, máte možnosť využiť jej špeciálne jazdy po Ružinovskej, Račianskej, Vajnorskej a Dúbravskej radiále.

Určite si pamätáte na komediálny seriál Alf, ktorý sa v 90-tych rokoch vysielal aj u nás. Jeho hlavným hrdinom bol chlpatý mimozemšťan s veľkým nosom, ktorý sa jedného dňa objavil v dome rodiny Tannerovcov a stal sa povestný aj tým, že mal rád mačky. Teda myslel si, že by mu chutili. Na Alfa nás nedávno upozornila jedna z obyvateliek Petržalky, ktorá ho objavila na ulici, teda presnejšie v lesíku...

Známemu bratislavskému fotografovi Jurajovi Bartošovi sa podarilo dať dohromady kolekciu zaujímavých fotografií, ktoré zachytávajú ešte na čierno-bielych záberoch rôznorodé páriky na Obchodnej ulici v socialistických časoch, teda pred rokom 1989 a nedávno vyrazil do mesta s fotoaparátom znova a urobil snímky súčasných dvojíc, ktoré ho zaujali najmä farebnou symbiózou.

Poriadna zmes národov. Tak vyzerala Bratislava počas celých stáročí. Dnes je na Slovensku určite najkozmopolitnejším mestom, ktoré si zakladá na tolerancii. Sami však vidíme, že tá povestná bratislavská znášanlivosť už nie je samozrejmosťou a objavuje sa dokonca aj určitá nevraživosť voči mestu od ľudí, ktorí v ňom roky žijú. Prečo je to tak a ako sa vyvíjalo etnické zloženie nášho mesta, nám prezradila etnologička a historička Katarína Nádaská.

Fotograf Juraj Bartoš má vo svojom portfóliu ak nie tisíce, tak určite stovky fotografií, ktoré vznikli na území nášho hlavného mesta. Práve bratislavská ulica je jeho najobľúbenejším ateliérom a my vám predstavíme cyklus fotiek, ktorý vznikol v roku 1986 na Obchodnej...


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.