Rozhovory

V bratislavskom Centre intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby (CINRE), kde liečia napríklad infarkt či cievne mozgové príhody, sa nedávno boli pozrieť aj špecialisti zo známej viedenskej AKH kliniky či Šanghaja. Ako sa im to podarilo, porozprával riaditeľ centra a jeden z najlepších intervenčných rádiológov na Slovensku IVAN VULEV.

Tušili ste, že korytnačky močiarne, ktoré sa u nás pokladajú za takmer vyhynuté, nájdete aj v Petržalke? A že v bratislavskej Botanickej záhrade žijú takmer všetky druhy našich hadov? Zoológ Daniel Jablonski (32), hoci pochádza z Karvinej v susednom Česku, patrí medzi slovenskú herpetologickú špičku. Vyštudoval i učí na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a naše mesto pokladá za herpetologický raj (herpetológia skúma plazy a obojživelníky). Na svojom konte má významné vedecké ocenenia i objavy vrátane nových druhov plazov, za ktorými cestuje po rôznych krajinách od Maďarska cez Balkán, Irán, Rusko, Pakistan či Uzbekistan. A práve o fascinujúcom svete plazov, ktoré môžeme nájsť v Bratislave, ale i v ďalekej cudzine, nám porozprával naozaj úžasné veci.

Roky bojuje za dôstojné miesto posledného odpočinku pre domácich miláčikov, ktorí nás roky sprevádzali. Zápasí s beznádejou a nechápe, ako môžu aktivisti vystupovať  proti zvieraciemu cintorínu v Dúbravke. Ten totiž už roky stojí a práve pre rôzne výhrady aktivistov nemôže otvoriť svoje brány. Ako dlho sa snaží o vybudovanie zvieracieho cintorína v hlavnom meste? Prečo stále neexistuje a vidí vôbec svetlo na konci tunela? Ambasádorka Zvieracieho cintorína Borievka a milovníčka zvierat Eňa Vacvalová.

Bratislava je pestrá zmes ľudí a komunít. Po článkoch o hipsteroch vám prinášame niečo zo zákulisia ďalšej komunity, ktorá už nerozlučne patrí k nášmu mestu. O LGBTI či queer ľuďoch alebo homosexuáloch sme sa rozprávali s Romanom Samotným (35), ktorý prevádzkuje známy podnik Tepláreň Café a rovnako stojí za drvivou väčšinou neraz i bláznivých párty, na ktoré sa táto komunita chodí zabávať.

„Na Petržalke som vždy miloval zeleň, no zároveň mi vždy prekážalo, ako sa k nej správame. A môj postoj sa nezmenil ani dnes,“ hovorí Peter Farkašovský (22), ktorý do Petržalky priniesol plogging – beh, pri ktorom zbierate odpadky.

Už takmer šesť rokov je úplne prázdny a nevyužitý komplex budov bývalého SOU železničného, ktorý sa v mestskej časti Rača, konkrétne ulici Na pántoch. Súčasťou objektu je výšková budova, kde bol kedysi internát, ale aj učebne, dielne, jedáleň, telocvičňa či dokonca bazén. Všetko je opustené od 31.12.2013, kedy školu zatvorili a odvtedy to tu pomaly chátra...


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.