História

Pamiatku oslobodenia Izraelitov z egyptského otroctva pripomína jeden z najvýznamnejších židovských sviatkov - Pesach, židovská Veľká noc. V tomto roku pripadá na 15. - 22. nisana (20. - 27. apríla). Sláviť sa začne - podobne ako všetky židovské sviatky - už v predchádzajúci deň po západe slnka, teda 19. apríla.

Veľký piatok je pre kresťanov spomienkou na deň utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista. V katolíckych kostoloch sa v tento deň ako jediný deň v roku neslúži svätá omša, oltáre sú bez chrámového rúcha. Veriaci dodržiavajú prísny pôst, zdržiavajú sa mäsitých pokrmov. Je to deň pokánia a modlitieb.

Pistoriho palác na Štefánikovej ulici je známym miestom, kde sa koná množstvo kultúrnych akcií navštevovaných nielen obyvateľmi Starého Mesta. Ide o historickú budovu, ktorá nedávno rekonštruovali, ale neustále v nej treba všeličo prerábať. Pred pár dňami opravovali vetraciu rúru v stene a to, čo tam našli, ich prekvapilo aj pobavilo...

Hlavné mesto, Múzeum mesta Bratislavy a Archív mesta Bratislavy vystavujú Národnú kultúrnu pamiatku – originál privilégia Ondreja III. z 2. decembra 1291. Vystavenie vzácneho dokumentu podporí ozvučená umelecká animácia privilégia s dvadsiatimi dvomi základnými mestskými výsadami. Prezentácia v podobe videomapping na priečelí Primaciálneho paláca sa uskutoční v dňoch 25. – 27. 4. 2019, vždy o 20.00.

Vďaka televíznej relácii Noc v archíve sa po rokoch dostávajú na svetlo vzácne zábery aj zo starej Bratislavy. Tá je zachytená aj v množstve hudobných klipov - napríklad aj k piesni Hlúposti sveta, ktorej interpretom je spevák Jozef Barina. Zábery sa nakrúcali na Centrálnom trhovisku v roku 1969...


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.