História

Prečo spojencov Československa v roku 1968 vystrašila snaha o socializmus s ľudskou tvárou, prečo do 15-miliónovej krajiny vpochodovalo pol milióna vojakov so 6000 tankami, či prečo sa krajina nebránila a jej vláda napokon súhlasila s okupáciou? Na tieto a ďalšie otázky poskytnú odpovede slovenskí aj zahraniční historici na dvojdňovej (20. - 21.9.) vedeckej konferencii "August '68 – Operácia Dunaj" v Bratislave. TASR o podujatí informoval historik Miroslav Londák z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), zodpovedný za prípravu programu.

Na facebookovej stránke Bratislava a jej premeny zverejnili koláž dvoch fotografií zadnej strany ružinovskej polikliniky, ktoré od seba delí neuveriteľných 45 rokov. Prvá vznikla v roku 1973 a dominuje jej na obdobie socializmu dosť nezvyčajný športový automobil a druhá pochádza za súčasnosti. Je z nej však zrejmé, že na budove zanechal zub času dosť výrazné stopy...

Pesnička Mám rozprávkový dom je neodmysliteľne spätá s naším hlavným mestom. Legendárny český spevák Karel Gott ju spieval ako súťažnú pieseň na Bratislavskej lýre v roku 1966 a hneď s ňou aj vyhral. Pred niekoľkými dňami vznikol ku skladbe aj videoklip, v ktorom sa nachadzajú zábery starej Bratislavy z tohto obdobia až po rok 2005. Klip postrihal archivár Slovenskej televízie Milan Antonič a využil na to zábery z relácie Retro noviny.

Uctiť si všetkých, ktorí sa v minulosti aktívne zapojili do boja proti fašistickému režimu a šíriť hodnoty tolerancie, antirasizmu a antifašizmu v súčasnosti. To je cieľom antifašistického festivalu Povstanie pokračuje, ktorého 4. ročník sa popoludní začne na Námestí SNP od 15.00 h. Súčasťou bude aj hudobný a kultúrny program.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.