História

Vôbec prvú fotografickú výstavu zakladateľa modernej slovenskej maľby Miloša Alexandra Bazovského po piatich mesiacoch v Slovenskej národnej galérii (SNG) končí. Posledným podujatím je nedeľňajší popoludňajší lektorsky sprievod. Na ňom sa možno dozvedieť prečo a ako známy maliar fotografoval.

Na Slavíne sa dnes konalo spomienkové zhromaždenie, ktorého cieľom bolo si pripomenúť 73. výročie oslobodenia nášho mesta Červenou armádou v rámci druhej svetovej vojny. Slávnosti sa zúčastnil bývalý predseda BSK Pavol Frešo či exminister medzinárodných vzťahov Pavol Demeš, ktorí položili k pamätníku kytice kvetov.

  • História
  • 03.04.2018 11:20

Oslobodenie Bratislavy: Takto prebiehali boje

0 0

Od oslobodenia hlavného mesta Slovenska Bratislavy v stredu 4. apríla 2018 uplynie 73 rokov. V bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Počas bojov zhorelo a bolo poškodených viacero budov.

Niekoľko dní pred oslobodením Bratislavy v rámci druhej svetovej vojny, ktoré si každoročne pripomíname 4. apríla sa uskutočnil jeden z posledných transportov židovských väzňov cez dnešné územie nášho hlavného mesta. Zahynulo počas neho niekoľko stoviek ľudí a táto tragédia je tak trochu v tieni našej pozornosti a preto si ju nezaškodí pripomenúť...

Obyvatelia bývajúci v blízkosti stavby Národného futbalového štadióna na Tehelnom poli sú zúfalí. Denne, aj počas víkendu či sviatkov, musia znášať hluk strojov, buchot a prach, v noci im do okien svietia reflektory, a ich možnosti parkovania pri domoch sú katastrofálne. Dostali síce parkovacie karty, ale tie sú im nanič.

Určite si pamätáte na komediálny seriál Alf, ktorý sa v 90-tych rokoch vysielal aj u nás. Jeho hlavným hrdinom bol chlpatý mimozemšťan s veľkým nosom, ktorý sa jedného dňa objavil v dome rodiny Tannerovcov a stal sa povestný aj tým, že mal rád mačky. Teda myslel si, že by mu chutili. Na Alfa nás nedávno upozornila jedna z obyvateliek Petržalky, ktorá ho objavila na ulici, teda presnejšie v lesíku...


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.