História

Carlton ako najstarší fungujúci hotel Bratislavy je už niekoľko storočí živým pamätníkom návštev a udalostí, ktoré sa tu odohrávali. Viac o nich sa môžete dozvedieť na prednáške, ktorá sa uskutoční v pondelok (11.12.2017) o 18.00 hod. priamo v hoteli.

V historickej budove Národnej rady na Župnom námestí sa dnes konalo slávnostné zasadnutie novozvoleného zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja ako aj sľub nových župných poslancov. Pri tejto príležitosti mala verejnosť možnosť opäť vidieť na vlastné oči zbierku obrazov bývalých predsedov SNR a NR SR od roku 1990. Ako sme sa aj dnes mohli presvedčiť, tak ľudia na tieto maľby stále reagujú skôr negatívne...

Niekoľkohodinové symbolické zatvorenie hraníc do Rakúska skončilo. V rámci spomienkového podujatia Deň zatvorených hraníc na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi priechod včera podvečer opätovne otvorili.

Znie to neuveriteľne, ale už 28 rokov uplynulo od manifestácie bratislavských vysokoškolákov k Medzinárodnému dňu študentstva, pri ktorej sa 16. novembra 1989 v centre nášho hlavného mesta stretlo niekoľko stovák študentov. Málokto vtedy tušil, že práve oni – mladí ľudia sa stanú hybnou silou celospoločenských zmien, ktoré dnes v učebniciach dejepisu nazývame Nežnou revolúciou.

Známemu bratislavskému fotografovi Jurajovi Bartošovi sa podarilo dať dohromady kolekciu zaujímavých fotografií, ktoré zachytávajú ešte na čierno-bielych záberoch rôznorodé páriky na Obchodnej ulici v socialistických časoch, teda pred rokom 1989 a nedávno vyrazil do mesta s fotoaparátom znova a urobil snímky súčasných dvojíc, ktoré ho zaujali najmä farebnou symbiózou.

Poriadna zmes národov. Tak vyzerala Bratislava počas celých stáročí. Dnes je na Slovensku určite najkozmopolitnejším mestom, ktoré si zakladá na tolerancii. Sami však vidíme, že tá povestná bratislavská znášanlivosť už nie je samozrejmosťou a objavuje sa dokonca aj určitá nevraživosť voči mestu od ľudí, ktorí v ňom roky žijú. Prečo je to tak a ako sa vyvíjalo etnické zloženie nášho mesta, nám prezradila etnologička a historička Katarína Nádaská.

Fotograf Juraj Bartoš má vo svojom portfóliu ak nie tisíce, tak určite stovky fotografií, ktoré vznikli na území nášho hlavného mesta. Práve bratislavská ulica je jeho najobľúbenejším ateliérom a my vám predstavíme cyklus fotiek, ktorý vznikol v roku 1986 na Obchodnej...

Vtipný a hlavne pohodový. Taký je herec Ady Hajdu. Na nič sa nehrá. Taký, akého ho vidíte v televízií, vysmiateho od ucha k uchu, bol aj na našom rozhovore. Dozvedeli sme sa, aký má vzťah k nášmu hlavnému mestu. Kam najradšej chodí, keď chce byť sám a aj to, prečo si teraz viac užíva rodinu.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.