História

Výhodná zemepisná poloha pod vrchmi Malých Karpát a riečiskom Dunaja s brodom boli pre našich predkov už od čias praveku strategicky zaujímavé. Neskôr sa cez územie nášho mesta presúvali obchodníci, veľké sídlo u nás vytvorili Kelti, Mária Terézia obliekla Bratislavu do barokového šatu a boli sme hlavným korunovačným mestom Uhorska, centrom župy, akademickou pôdou a miestom, kde sa od nepamäti písala história.

Máte radi naše hlavné mesto a chcete sa dozvedieť viac o novodobej histórii Bratislavy? Aj o tom, ako sa Bratislava stala súčasťou Československa, aká bola v našom meste atmosféra a aj kto všetko sa na tejto udalosti podieľal, sa dozviete na výstave v Starej radnici. Výstava Bratislava 1919 – Pripojenie k Československu vás prevedie dôležitými medzníkmi. Nás výstavou previedla kurátorka výstavy Múzea mesta Bratislavy Elena Kurincová (na úvodnej fotografii).

Už je to isté - v nedeľu 3. marca 2019 sa na novom Národnom futbalovom štadióne uskutoční prvý oficiálny zápas, ktorého aktérmi budú ŠK Slovan Bratislava a úradujúci majster SR - FC Spartak Trnava. Derby bude sledovať 22-tisíc ľudí priamo na Tehelnom poli a v priamom prenose RTVS ho uvidia aj diváci na celom Slovensku. Na ktoré slávne časy môžu belasí nadviazať?

Ak sa vaši predkovia, teda praprapraprarodičia vzali v Kostole svätého Martina niekedy v rokoch 1794 až 1809, tak by ste o tom mohli nájsť záznam v sobášnej matrike, ktorá sa nachádza v bratislavskom Štátnom archíve. Nedávno bola celá ručne písaná kniha zdigitalizovaná, takže si jej obsah môžete pozrieť aj na internete...

V lokalite Janíkov dvor sa začalo s búraním tunela, cez ktorý malo viesť cez Petržalku a popod Dunaj metro. Tieto ambiciózne plány neskôr nahradili projektom rýchlodráhy, ale ani tá nebola počas minulého režimu dokončená. V súčasnosti už je jasné, že jediné, čo sa v najbližších rokoch asi bude dať v Bratislave zrealizovať je električková trať...

Prepravnú kontrolu už absolvoval asi každý, kto využíva bratislavskú MHD. Takmer vždy sa pri nej nájde niekto, komu hrozí pokuta. Niektorí jazdia načierno zámerne, ale občas sa stane, že si cestujúci lístok označiť nestihne. Zdá sa, že revízori sú aj v takýchto prípadoch nekompromisní, hoci z toho, čo urobil pán Peter z Bratislavy, aj im padla v autobuse sánka...

Po odstúpení Roberta Mistríka má reálne šance dostať sa do prezidentského paláca. Mnohí ju porovnávajú s Ivetou Radičovou, no sama tvrdí, že každá je úplne iná. Dôvod, prečo sa rozhodla uchádzať o post hlavy štátu, je nespravodlivosť a neférovosť voči najslabším. Sama nechce v pozícii prezidentky len kritizovať, ale chce prinášať riešenia a iniciovať a s odborníkmi pripravovať nové zákony. Podporuje ju rodina? S akými reakciami ľudí sa stretla počas kampane? Zhovárali sme sa s kandidátkou na prezidenta aktivistkou a advokátkou Zuzanou Čaputovou.

Po uzavretí ulice Mlynské nivy v bratislavskom Ružinove sa do ťažkej situácie dostali majitelia áut, ktorí parkovali na Páričkovej. Na Páričkovu totiž odklonili MHD, vďaka čomu sem majú osobné autá vstup zakázaný, o parkovaní ani nehovoriac. O to prekvapenejší zostal dnes starosta Ružinova Martin Chren, keď sa bol pozrieť na náhradné parkovisko, ktoré pre obyvateľov zriadili.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.