Kultúra

Milovníci kultúry si prídu na svoje. V sobotu 18.11. sa po celom Slovensku uskutoční Noc divadiel. Vychutnať si ju môžete aj v bratislavskom študentskom Divadle Lab na VŠMU. Program sa začína o 16:00 h vo všetkých hracích priestoroch Divadelnej fakulty, vstup je voľný.

Cenu za najlepší hraný film si z 19. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava odnáša snímka Chlapi neplačú (r. Alen Drljević, Bosna a Hercegovina, Slovinsko, Chorvátsko, Nemecko, 2017). Témou festivalu bolo tento rok filmové herectvo. Porota sa pri výbere najlepšieho titulu jednohlasne zhodla a ocenila dielo, v ktorom podal herecký kolektív ohromne silný a inšpirujúci herecký výkon.

Záujemcovia o koncerty Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu (SOSR) budú od druhého koncertu sezóny (24.11.) platiť symbolické vstupné. „Rozhlas a televízia Slovenska sa tak vráti k osvedčenému spôsobu z minulosti, keďže voľný vstup spôsoboval v praxi problémy," povedala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. Predpredaj vstupeniek sa už podľa nej začal.

Aj keď si najviac cení snímku Jiřího Krejčíka Božská Ema (1979) o českej opernej speváčke Eme Destinovej, počas 19. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava Božidara Turzonovová osobne uviedla Penelopu. V psychologickej dráme, ktorú v roku 1977 nakrútil Štefan Uher, stvárnila hlavnú úlohu.

Poriadna zmes národov. Tak vyzerala Bratislava počas celých stáročí. Dnes je na Slovensku určite najkozmopolitnejším mestom, ktoré si zakladá na tolerancii. Sami však vidíme, že tá povestná bratislavská znášanlivosť už nie je samozrejmosťou a objavuje sa dokonca aj určitá nevraživosť voči mestu od ľudí, ktorí v ňom roky žijú. Prečo je to tak a ako sa vyvíjalo etnické zloženie nášho mesta, nám prezradila etnologička a historička Katarína Nádaská.

Fotograf Juraj Bartoš má vo svojom portfóliu ak nie tisíce, tak určite stovky fotografií, ktoré vznikli na území nášho hlavného mesta. Práve bratislavská ulica je jeho najobľúbenejším ateliérom a my vám predstavíme cyklus fotiek, ktorý vznikol v roku 1986 na Obchodnej...

Vtipný a hlavne pohodový. Taký je herec Ady Hajdu. Na nič sa nehrá. Taký, akého ho vidíte v televízií, vysmiateho od ucha k uchu, bol aj na našom rozhovore. Dozvedeli sme sa, aký má vzťah k nášmu hlavnému mestu. Kam najradšej chodí, keď chce byť sám a aj to, prečo si teraz viac užíva rodinu.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.