História

Fotografická výstava Ladislava Bielika 50 rokov po... je v múzeu moderného umenia Danubiana v bratislavskom Čunove. Okrem cyklu fotografií si návštevník môže prečítať zväčšené strany novín z 22.8.1968 a nasledujúcich dní: mimoriadne vydania Smeny a Pravdy, ale aj americké The New York Times (26.8.1968) a nemecké Welt am Sonntag (25.8.1968).

V pamätnom roku 1968, kedy došlo k invázii vojsk Varšavskej zmluvy do vtedajšieho Československa bol Ján Lörincz čerstvým maturantom a keď ráno 21. augusta uvidel v Bratislave tanky a vojakov, tak zobral fotoaparát a vybral sa do ulíc. Výsledkom boli vzácne historické zábery na negatívoch, z ktorých vznikli fotografie až po zmene režimu v roku 1989. Bratislavské noviny ho požiadali o krátky rozhovor pri príležitosti 50. výročia týchto významných celospoločenských udalostí.

Ružinovské jazero, nazvané v minulosti pre svoj charakteristický tvar aj Rohlík sa nachádza v areáli Ružinovskej nemocnice kúsok pod oknami susednej polikliniky a polyfunkčného domu na Sedmokráskovej ulici. Kedysi sa aj tu podobne ako v neďalekom Štrkoveckom jazere ľudia v lete kúpali. Dnes do vody možno niekto pošle svojho psa, ak ho chce trochu schladiť v horúcich dňoch.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.