História

AKTUALIZOVANÉ Ore nepriaznivé počasie je prehliadka kaverny v sobotu 4. mája organizátormi zrušená! Zaujímajú vás vojenské opevnenia z prvej svetovej vojny? Chcete vidieť predmety z tohto obdobia? V sobotu 4. mája môžete nazrieť do najväčšej kaverny KK6 v Bratislave – na Kamzíku.

Na dlhých päťdesiat rokov sa prísne strážené hraničné pásmo stalo súčasťou života Petržalčanov a dobré vzťahy so susednými rakúskymi obcami sa úplne prerušili. Udalosti po druhej svetovej vojne viedli k rozdeleniu Európy. Tzv. železná opona, hranica, ktorá sa v rokoch 1952 – 53 stala skutočne nepriechodnou a viedla popri Bratislave v tesnom susedstve s Petržalkou.

Slobodná voľba richtára a dvanástich členov mestskej rady či rôzne ekonomické, hospodárske a správne výsady. Ale tiež zrovnoprávnenie Židov a rybárov s mešťanmi a slobodný príchod nových obyvateľov do mesta. Aj o tom je Privilégium Ondreja III. z roku 1291. Originál základných mestských práv je pri príležitosti Bratislavských mestských dní vystavený na desať dní v Múzeu mesta Bratislavy.

V stredu 24. apríla uplynie 100 rokov od prvej písomnej zmienky o bratislavských skautoch. Napriek tomu, že bol skauting odvtedy trikrát zakázaný, v súčasnosti má v Bratislave a okolí viac než 1500 členov. O tom, ako toto výročie plánujú osláviť a ako fungovali počas zákazov, porozprával šéf bratislavskej skautskej organizácie Filip Košťál.

Tragédia, keď pre požiar v ubytovni na Mlynských luhoch prišli minulý mesiac o život traja ľudia, pripomenula zúfalú situáciu s dostupnými nájomnými bytmi v našom hlavnom meste. Potrebujú ich seniori, obyvatelia z reštituovaných domov, mladé rodiny s deťmi, učitelia či policajti... Ak sa chceme porovnávať s inými mestami, tak v Bratislave by muselo pribudnúť 10-tisíc mestských bytov ročne. Skutočnosť? Za 10 rokov to bolo len 57 bytov, čo je asi 5 bytov za rok, konštatuje viceprimátorka Bratislavy LUCIA ŠTASSELOVÁ.

Ku kurióznej situácii dnes došlo v ženskej prvej futbalovej lige, keď sa hrali v Bratislave takmer súčasne dva zápasy. O 10:30 h privítal ŠK Slovan Bratislava hráčky Partizánu Bardejov na ihrisku "v jame" pri Kuchajde a len o 100 metrov ďalej sa o 12:00 h začalo stretnutie medzi NMŠK Vitana Bratislava a FC Nitra. V oboch prípadoch uspeli Bratislavčanky, keď belasé zvíťazili 2:0 a červeno-biele 2:1.

Vyzerá to tak, že organizátori MS v hokeji sa trochu prepočítali, keď zriadili záchytné parkoviská pre návštevníkov svetového šampionátu s takou veľkou kapacitou. Oplotené či vyznačené plochy na Tyršovom nábreží, respektíve pri štadióne ŠKP v Dúbravke sú väčšinou úplne prázdne alebo sa na nich nachádza len pár áut, čo mnohých Bratislavčanov irituje...


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.