História

Na vojenskom cintoríne v Kopčanoch v bratislavskej Petržalke-Kopčanoch sa vo štvrtok opäť spomínalo na padlých vojakov prvej svetovej vojny. Pietnu spomienku spojenú s položením pamätného venca k centrálnemu krížu cintorína pri príležitosti 100. výročia ukončenia vojny zorganizoval Petržalský okrášľovací spolok (POS).

Novovzniknutá Československá republika na svojom území začínala len postupne preberať moc a uplatňovať ju aj v obciach a mestách. Kľúčovú úlohu v tomto procese zohrávali žandári, vtedy četníci. Práve zápisky z četníckych staníc vytvárajú tiež obraz o prvých dňoch nového štátu.

Na Slovensku dnes oslavujeme 100. výročie Deklarácie slovenského národa, ktorá bola prijatá presne 30. októbra 1918 na zhromaždení v Martine a bola jedným zo základných dokumentov zrodu nášho spoločného štátu s Čechmi. Viete, ako vtedy žila Petržalka?

Udalosti roku 1968 pripomenie ôsmy ročník multižánrového Festivalu slobody, ktorý organizuje Ústav pamäti národa (ÚPN). Program je zameraný na dokumentárne aj hrané filmy, divadelné predstavenia, diskusie i výstavy. Ťažiskom tohtoročného programu je rok 1968 - československá jar a následná okupácia.

Dobudovanie električkovej trate do Petržalky je obrovský projekt, ktorý patrí medzi priority hlavného mesta. Významným medzníkom v projekte je získanie rozhodnutia o umiestnení stavby „Nosný systém MHD, prevádzkový úsek Janíkov dvor – Šafárikovo nám., 2. Časť Bosákova ul. – Janíkov dvor, ktoré hlavnému mestu 12. novembra vydal príslušný stavebný úrad MČ Petržalka.

Ľudia, ktorí už nevládzu čeliť nástrahám dnešného drsného sveta, sa niekedy rozhodnú siahnuť si na život. Jedným zo spôsobov, ako to urobia, je i samovražda na koľajniciach pod kolesami vlaku. Ako však takáto situácia ovplyvní život človeka na druhej strane, ktorý sedí na mieste rušňovodiča? Opýtali sme sa Romana Kusého, riaditeľa odboru inšpekcie a kontroly Železničnej spoločnosti Slovensko .

Bratislavčania rozhodli jednoznačne. Za nového primátora si zvolili mladého ambiciózneho architekta Matúša Valla. Žiadny komunálny politik a ani profesionálny manažér nedokázali tak presvedčiť obyvateľov hlavného mesta ako práve Matúš Vallo. Niektorí ho volili kvôli sympatiám, iní kvôli jeho programu, že chce konečne zmeniť naše mesto k lepšiemu. Bratislavské noviny sa zhovárali s novým primátorom Matúšom Vallom.  

Deti by sme mali chrániť voči infekčným chorobám, najlepšie je očkovanie. Epidemiológovia ale varujú. Na Slovensku klesá zaočkovanosť detí. Ohrozené sú hlavne najmladšie v prvom roku života. Epidemiologička nám porozprávala príbehy, pri ktorých deti na neočkovanosť doplatili.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.