História

Na mimoriadne frekventovanom, priam až strategickom mieste v Lamači sa dlhé roky nachádzal hostinec, ktorý sa síce oficiálne nazýval Besiedka, ale nikto mu nepovedal inak než Pantel, respektíve U Pantla. Historická budova na Vrančovičovej ulici je však už niekoľko rokov prázdna a nevyužívaná, takže smädné krky si v nej už neuhasíte. Zisťovali sme prečo...

Mestská časť Bratislava-Ružinov a Cultus Ružinov, pri príležitosti 75. výročia SNP pripravili vernisáž fotografií a dokumentov „Keď Thália plakala, 2. svetová vojna v slovenskom divadle.“, ktorá bude spojená s prednáškou. Vernisáž sa uskutoční v stredu, 28. augusta o 18:00 v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov. Výstava potrvá do 31. októbra 2019.

Dnes si pripomíname smutné výročie. Presne pred 51 rokmi, teda 21. augusta 1968 vtrhli do vtedajšieho Československa, a teda aj do Bratislavy okupnati pod vedením Sovietskeho zväzu, aby zmarili náznaky demokarcie, ktoré sa u nás začali vtedy objavovať. Pozrite si aj zaujímavé video, ako vyzerali okupované miesta metropoly Slovenska vtedy a ako vyzerajú v 21. storočí.

Keď sa povie Bratislava, tak si možno každý predstaví v súvislosti s naším hlavným mestom niečo iné. My sa chceme pokúsiť zistiť, ktoré dominanty sú najcharakteristickejšie pre väčšinu ľudí - či už rodákov, obyvateľov alebo návštevníkov našej metropoly. Anketa bude mať štyri diely, nakoľko v každom z nich vám ponúkneme možnosť hlasovať aj za to, čo sa vám spája s jednotlivými mestskými časťami.

V bratislavskom kine Lumiére sa dnes uskutočnila novinárska projekcia nového slovenského dokumentárneho filmu Skutok sa stal, ktorý sa vracia k doteraz neuzatvoreným zločinom z obdobia "mečiarizmu" v druhej polovici 90-tych rokov. Po premietaní sme sa stretli s bývalým pracovníkom SIS Oskarom Fegyveresom, ktorý sa vtedy podieľal na zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do Rakúska, ale následne bol ochotný o tom vypovedať pred vyšetrovateľom.

Klientelizmus?! Ani nie po troch mesiacoch, čo bol Matúš Vallo zvolený Bratislavčanmi za primátora hlavného mesta, podpísal zmluvu s externou právnou kanceláriou. Za 90-tisíc eur! Zaujímavosťou je, že partnerom a „hlavou“ tejto právnej kancelárie je človek, ktorý od začiatku stál pri vzniku strany Progresívne Slovensko. Pripomeňme, že práve táto strana podporovala Matúša Valla za primátora Bratislavy. Ako to magistrát vysvetľuje?


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.