História

AKTUALIZOVANÉ Ore nepriaznivé počasie je prehliadka kaverny v sobotu 4. mája organizátormi zrušená! Zaujímajú vás vojenské opevnenia z prvej svetovej vojny? Chcete vidieť predmety z tohto obdobia? V sobotu 4. mája môžete nazrieť do najväčšej kaverny KK6 v Bratislave – na Kamzíku.

Na dlhých päťdesiat rokov sa prísne strážené hraničné pásmo stalo súčasťou života Petržalčanov a dobré vzťahy so susednými rakúskymi obcami sa úplne prerušili. Udalosti po druhej svetovej vojne viedli k rozdeleniu Európy. Tzv. železná opona, hranica, ktorá sa v rokoch 1952 – 53 stala skutočne nepriechodnou a viedla popri Bratislave v tesnom susedstve s Petržalkou.

Slobodná voľba richtára a dvanástich členov mestskej rady či rôzne ekonomické, hospodárske a správne výsady. Ale tiež zrovnoprávnenie Židov a rybárov s mešťanmi a slobodný príchod nových obyvateľov do mesta. Aj o tom je Privilégium Ondreja III. z roku 1291. Originál základných mestských práv je pri príležitosti Bratislavských mestských dní vystavený na desať dní v Múzeu mesta Bratislavy.

Stovky ulíc v Bratislave sú pomenované po významných ľuďoch, o ktorých mnohí z nás nemajú ani tušenie. Napríklad v Karlovej Vsi nájdete Segnerovu ulicu. Viete, po kom je pomenovaná a čo má tento človek spoločné s naším hlavným mestom?


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.