Rozhovory

Smutný príbeh labutej rodinky zo Štrkoveckého jazera v Ružinove sleduje mnoho Bratislavčanov. Po uhynutí matky sa o tri mláďatá staral otec - vdovec, no z mláďat prežilo už len jedno. Samca i s mláďatkom museli ochranári najnovšie odchytiť. Na Štrkovci sa labutiam akosi nedarí, pritom na Veľkom Draždiaku v Petržalke ich vidíme desiatky. Ako je to možné? Rozprávali sme sa s Jánom Gúghom z SOS/BirdLife Slovensko.

Bič na vodičov - neplatičov je prvým viditeľným krokom v rámci príprav Bratislavy na novú parkovaciu politiku. Po uliciach Starého Mesta už jazdí testovacie auto, ktoré raz-dva odhalí previnilcov. Viceprimátorka TATIANA KRATOCHVÍLOVÁ vysvetľuje, ako by mala kontrola férového parkovania fungovať, na čo sa máme pripraviť a čo ešte nie je jasné.

Na návrhu parkovacej politiky viacerým poslancom niečo „trochu“ prekážalo, napriek tomu prešla v mestskom zastupiteľstve hladko. Za všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o parkovaní v Bratislave zahlasovali 27. júna všetci bez výnimky. Úplne jasné sú však dnes iba ceny. Na čo upozorňuje dopravný analytik Jozef Drahovský?

Desiatky budov v Starom Meste sú schátrané a hrozí, že sa rozpadnú pred očami Bratislavčanov a turistov. Mnohé z nich sú už aj nebezpečné. Prečo sa to nerieši? Prečo naše mesto nevyužíva potenciál rieky Dunaj a konečne neurobí na promenáde atraktívny priestor? Zhovárali sme sa s nezávislým poslancom za Staré Mesto Martinom Gajdošom.

V Starom Meste bolo tento týždeň na zastupiteľstve poriadne rušno. Poslanci Teamu Vallo znefunkčnili na istý čas miestny parlament a nemohlo sa pokračovať ďalej. Argumentujú, že nemajú pripravené kvalitné VZN. Rozčarovaná z ich postoja je samotná starostka Zuzana Aufrichtová, ktorá nerozumie ich postoju a naznačuje, že ich nekonštruktívny postoj trvá už dlhšiu dobu. Preto sme oslovili starostku Zuzanu Aufrichtovú a aj poslankyňu Teamu Vallo Danu Kleinert.

Keď sa povie Bratislava, tak si možno každý predstaví v súvislosti s naším hlavným mestom niečo iné. My sa chceme pokúsiť zistiť, ktoré dominanty sú najcharakteristickejšie pre väčšinu ľudí - či už rodákov, obyvateľov alebo návštevníkov našej metropoly. Anketa bude mať štyri diely, nakoľko v každom z nich vám ponúkneme možnosť hlasovať aj za to, čo sa vám spája s jednotlivými mestskými časťami.

V bratislavskom kine Lumiére sa dnes uskutočnila novinárska projekcia nového slovenského dokumentárneho filmu Skutok sa stal, ktorý sa vracia k doteraz neuzatvoreným zločinom z obdobia "mečiarizmu" v druhej polovici 90-tych rokov. Po premietaní sme sa stretli s bývalým pracovníkom SIS Oskarom Fegyveresom, ktorý sa vtedy podieľal na zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do Rakúska, ale následne bol ochotný o tom vypovedať pred vyšetrovateľom.

Klientelizmus?! Ani nie po troch mesiacoch, čo bol Matúš Vallo zvolený Bratislavčanmi za primátora hlavného mesta, podpísal zmluvu s externou právnou kanceláriou. Za 90-tisíc eur! Zaujímavosťou je, že partnerom a „hlavou“ tejto právnej kancelárie je človek, ktorý od začiatku stál pri vzniku strany Progresívne Slovensko. Pripomeňme, že práve táto strana podporovala Matúša Valla za primátora Bratislavy. Ako to magistrát vysvetľuje?


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.