Rozhovory

Za dva roky fungovania vyrazili na vyše desaťtisíc výjazdov za chorými deťmi. Od júla však jediná výjazdová detská pohotovosť v Bratislave bola nútená zvýšiť cenu za výjazd z pôvodných 1,99 eur na 90 eur, pretože už nemajú zmluvy so zdravotnými poisťovňami. MUDr. Patrik Karvan z detskej výjazdovej pohotovosti VYDEPO vysvetľuje prečo.

Novozvolený primátor Bratislavy Matúš Vallo odmieta vplyv podnikateľov, ktorí finančne podporili jeho predvolebnú kampaň, na vedenie a fungovanie hlavného mesta. Priznáva, že práve vďaka bilbordom vyhral voľby, aktuálne ich plánuje redukovať. Uviedol to v rozhovore s tým, že so stranami Progresívne Slovensko a Spolu-občianska demokracia (OD) diskutoval len o postoch viceprimátorov, delenie mestských podnikov odmieta.

Má narodeniny v rovnaký deň ako Slovenská republika, akurát, že on sa narodil ešte za Slovenského štátu, v ktorom bol jeho otec ľudáckym poslancom. Práve to v období komunizmu výrazne poznačilo život celej rodiny Čarnogurských. Ján síce vyštudoval právo, ale postupne sa z neho stal disident, ktorý v roku 1989 dokonca skončil vo väzení a slobodu mu priniesla až Nežná revolúcia.

Ľudia, ktorí už nevládzu čeliť nástrahám dnešného drsného sveta, sa niekedy rozhodnú siahnuť si na život. Jedným zo spôsobov, ako to urobia, je i samovražda na koľajniciach pod kolesami vlaku. Ako však takáto situácia ovplyvní život človeka na druhej strane, ktorý sedí na mieste rušňovodiča? Opýtali sme sa Romana Kusého, riaditeľa odboru inšpekcie a kontroly Železničnej spoločnosti Slovensko .

Bratislavčania rozhodli jednoznačne. Za nového primátora si zvolili mladého ambiciózneho architekta Matúša Valla. Žiadny komunálny politik a ani profesionálny manažér nedokázali tak presvedčiť obyvateľov hlavného mesta ako práve Matúš Vallo. Niektorí ho volili kvôli sympatiám, iní kvôli jeho programu, že chce konečne zmeniť naše mesto k lepšiemu. Bratislavské noviny sa zhovárali s novým primátorom Matúšom Vallom.  

Hrob Karola Jettinga, ktorému prischla prezývka Bratislavský Robinson, nájdete na Ondrejskom cintoríne ľahko. Nie je ukrytý v úzkych uličkách. Stačí, ak sa od hlavnej cesty cintorína vyberiete vľavo a na pomník s jeho menom určite narazíte. Charakteristickým znakom obdĺžnikového náhrobného kameňa je kresba námornej plachetnice, symbol jeho dobrodružstiev.

Na Slovensku je zaregistrovaných zhruba 1700 elektrických vozidiel. K dispozícii majú 200 verejne prístupných nabíjacích bodov. Koľko elektrických áut jazdí po Bratislave? Aké zvýhodnenia sa chystajú pre ich majiteľov? A aké negatíva so sebou elektromobily prinášajú?

O rekonštrukcii Hlavnej stanice sa v Bratislave hovorí už roky, ale jej realizácia je zatiaľ v nedohľadne. Minister dopravy Arpád Érsek najnovšie pripustil, že ak by sa plechová prístavba zbúrala, tak by na tomto mieste napokon mohla zostať stáť len historická budova. Viete si predstaviť aj takéto riešenie?


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.