História

  • História
  • 28.01.1999 00:00

9. Ondrejský cintorín sme zachránili

0 0

Odjakživa bol na konci Dunajskej ulice trh. Okolo Ondrejského cintorína bol múr a okolo múru bol trh. Okolo nich zvádzajú chlapci z Dunajskej ulice v dvadsiatom storočí boje. Boje o múr, o cintorín, o trh. Najprv zbúrali múr, potom chceli zbúrať cintorín a teraz chcú rušiť trh.

  • História
  • 14.01.1999 00:00

8. Naša láska k Lidu pretrvávala dlhé roky

0 0

Drvivá väčšina sme boli odjakživa „lidári“. LIDÁR bol človek, ktorý trávil letný deň na kúpalisku LIDO. A chlapci z Dunajskej ulice boli Dunaju verní!

  • História
  • 14.01.1999 00:00

Dom na rohu Laurinskej a Nedbalovej

0 0

Dom na nároží Laurinskej ulice a uličky, ktorá viedla pozdĺž hradieb ku kláštoru uršulínok, bol určite stredoveký a pamätal sa ešte na vek, keď sa tu rozprestierala židovská štvrť - geto. Od polovice 16. storočia, keď museli Židia mestské jadro opustiť, zaujali domy a pozemky kresťanskí obyvatelia.

  • História
  • 14.01.1999 00:00

Spomienkový album 01/1999

0 0

Palác na fotografii z konca 19. storočia patril v 16. až 18. storočí k najvýznamnejším profánnym stavbám mesta (okrem radnice). Najneskôr od 16. storočia v ňom bolo sídlo župy (komitátu) a v prípade potreby v ňom zasadali účastníci uhorského stavovského snemu.

  • História
  • 10.12.1998 09:00

Spomienkový album 08/1998

0 0

Laurinská ulica bola až do roku 1936 na východnom konci nápadne úzka. To preto, že domy tu doslova kopírovali tvar gotickej brány, postavenej v druhej polovici 13. storočia a zbúranej medzi rokmi 1775 a 1778.

Miniatúrny šľachtický palác, hádam najmenší na svete, vznikol prestavbou z meštianskeho domu na začiatku 20. storočia. Vtedy na staršie múry suterénov a prízemia postavili nové poschodie a fasádu upravili v novoklasicistickom slohu.

Keď sa povie Bratislava, tak si možno každý predstaví v súvislosti s naším hlavným mestom niečo iné. My sa chceme pokúsiť zistiť, ktoré dominanty sú najcharakteristickejšie pre väčšinu ľudí - či už rodákov, obyvateľov alebo návštevníkov našej metropoly. Anketa bude mať štyri diely, nakoľko v každom z nich vám ponúkneme možnosť hlasovať aj za to, čo sa vám spája s jednotlivými mestskými časťami.

V bratislavskom kine Lumiére sa dnes uskutočnila novinárska projekcia nového slovenského dokumentárneho filmu Skutok sa stal, ktorý sa vracia k doteraz neuzatvoreným zločinom z obdobia "mečiarizmu" v druhej polovici 90-tych rokov. Po premietaní sme sa stretli s bývalým pracovníkom SIS Oskarom Fegyveresom, ktorý sa vtedy podieľal na zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do Rakúska, ale následne bol ochotný o tom vypovedať pred vyšetrovateľom.

Klientelizmus?! Ani nie po troch mesiacoch, čo bol Matúš Vallo zvolený Bratislavčanmi za primátora hlavného mesta, podpísal zmluvu s externou právnou kanceláriou. Za 90-tisíc eur! Zaujímavosťou je, že partnerom a „hlavou“ tejto právnej kancelárie je človek, ktorý od začiatku stál pri vzniku strany Progresívne Slovensko. Pripomeňme, že práve táto strana podporovala Matúša Valla za primátora Bratislavy. Ako to magistrát vysvetľuje?


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.