História

  • História
  • 23.09.1999 09:00

V secesnom dome bola družina

0 0

V roku 1903 kúpilo mesto od ostrihomského arcibiskupa jeho Zimný arcibiskupský palác, všeobecne známy ako Primaciálny palác. Malé námestie pred ním bolo vtedy sprístupnené len úzkymi uličkami stredovekého pôvodu.

  • História
  • 23.09.1999 09:00

Otcova dunajská skúška smelosti

0 0

Ťažká skúška smelosti čakala chlapcov z Dunajskej ulice pri Dunaji. Vymyslel ju môj otec a jej účinnosť vyskúšal na mne. Nešlo o skok do Dunaja, ani o jeho preplávanie. Skúška mala temer cestovateľský ráz. Spočívala v tom, že šesťročnému chlapcovi kúpil otec spiatočnú lodenku na propeler a sadol si na lavičku pri nábreží.

  • História
  • 23.09.1999 09:00

Spomienkový album 18/1999

0 0

Povodeň, ktorá prekvapila mesto práve pred 100 rokmi (najvyšší stav zaznamenali 19. septembra 1899), bola katastrofou, aká sa v minulosti opakovala len raz za viac než storočie.

Na začiatku Zuckermandlu v smere od Karlovej Vsi bol hostinec Čambal. Na druhej strane oproti Čambala bol kameňolom a v tom kameňolome bolo ihrisko futbalového mužstva ŠK Donaustadt. Tento Čambal mal syna, ktorý bol vynikajúci futbalista. Mala o neho veľký záujem pražská Slávia, kam aj prestúpil a dlhé roky tam hrával. Zuckermandl mal hornú časť a dolnú časť pri Dunaji. Vtedy tam ešte električka nechodila.

Dom medzi kostolom jezuitov a novou radnicou na Kostolnej ulici 1 má bohatú históriu. Postavili ho pred rokom 1656 pravdepodobne v súvislosti so stavbou susediaceho nemeckého evanjelického kostola (1638).

  • História
  • 09.09.1999 09:00

Spomienkový album 17/1999

0 0

Rozľahlý palác grófa Pálffyho (1636 - 1640) pod hradom zaberal spolu s parkom veľký areál medzi terajšou Zochovou a Zámockou ulicou. Na jeho mieste vzniklo od 90. rokov 19. storočia niekoľko ulíc a množstvo domov.

Hipster, hipsterský štýl a komunita hipsterov. V Bratislave už niekoľko rokov kraľuje trend "hipsterizmu". Ľudia v meste majú na tento trend veľa názorov. Je skupina, ktorá hipsterov „hejtuje“, potom sú tí, ktorým sú hipsteri ľahostajní a tí, pre ktorých sú inšpiratívni. Viete, ako ho identifikujete?

Pomerne veľký ohlas vyvolala fotografia, ktorá sa dnes objavila na facebookovej stránke Bývanie a prenájom. Je na nej zachytená jedna z izieb v štvorizbovom byte na Rajeckej ulici vo Vrakuni, za ktorú si prenajímatelia pýtajú 165 eur. Viacerým diskutujúcim sa zdá byť táto cena prehnaná v porovnaní so životným priestorom, ktorý budúcej podnájomníčke ponúka... A čo si myslíte vy?


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.