História

Z nášho okna ponad dvor dozadu viedla k oknu Jožka M. lanovka. Fungovala dosť dlho. Premávala ponad dvory, stromy a garáže z okna do okna. Kabínku lanovky tvorila zápalková škatuľka, v ktorej sme si posielali písomné odkazy, prípadne dlžoby v minciach. Špagát sa nepohyboval na princípe kladky, a tak sa nám lanovka čoskoro vyšúchala.

  • História
  • 08.07.1999 09:00

Spomienkový album 13-14/1999

0 0

Zástavba Zámockej ulice (Schlossstrasse, vár - út) sa formovala od polovice 16. storočia. V druhej polovici 18. storočia boli už zastavané jej obe strany.

  • História
  • 08.07.1999 09:00

Apponyiho palác dýchal prepychom

0 0

V úzkej uličke, ktorá spájala Hlavné námestie s Laurinskou ulicou stáli v susedstve radnice dva stredoveké meštianske domy. Tie kúpil v polovici 18. storočia gróf Juraj (Georg) Apponyi. V roku 1760 ich dal až na základy a časť obvodových múrov zbúrať.

  • História
  • 17.06.1999 09:00

19. Kedysi sme hygienu nebrali veľmi vážne

0 0

Po druhej svetovej vojne obnovili zbombardovaný most do Petržalky. Voda v Dunaji bola ešte stále taká čistá, že sa Bratislavčania v nej celé leto kúpali. Ešte dlho po roku 1945 sme sa nebáli žiť nehygienicky.

  • História
  • 17.06.1999 09:00

Dom, ktorý mal byť len múzeom

0 0

Michalská brána situovaná pod známou vežou je so svojím predbráním spojená kamenným mostom. Dnes málokto vie, že v úseku ulice medzi vežou a obchodom s hudobninami (Bontonland Megastore) prechádza nad kamennými oblúkmi mosta ponad priekopu.

  • História
  • 17.06.1999 09:00

Spomienkový album 12/1999

0 0

Na pohľadnici zo začiatku 20. storočia, ktorú poskytla pani Altdorferová, je zachytená časť pálffyovského paláca, ktorý stál medzi Zámockou, Škarniclovou a Svoradovou ulicou.

Viacero obyvateľov Podunajských Biskupíc zaregistrovalo včera večer policajnú naháňačku, keď jej motohliadkam po uliciach unikal automobil značky Fiat Punto, ktorý neustále menil smer jazdy a neváhal sa otáčať ani cez trávniky. Policajti museli použiť aj služobné zbrane, aby nakoniec vodiča dostihli, zastavili a spacifikovali. Ukázalo sa, že bol pod vplyvom alkoholu!

AKTUALIZOVANÉ Bratislavský primátor Matúš Vallo dnes zverejnil svoje stanovisko k premnoženiu komárov, ktoré v týchto horúcich dňoch najmä po večeroch štípu a pijú krv väčšine obyvateľov nášho hlavného mesta. Magistrát sa rozhodol pre biologické prípravky, nakoľko chemické postreky pokladá za škodlivé látky pre prírodu, zvieratá, ale v konečnom dôsledku aj pre samotných ľudí...

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave vykoná orientačný monitoring výskytu komárov, o ktorý ho požiadali samosprávy obcí v povodí Moravy. "Na základe tohto monitoringu môže v prípade zistenia zhoršenej epidemiologickej situácie alebo jej bezprostrednej hrozby odporučiť samosprávam vykonať dezinsekčný zásah," uviedla hovorkyňa úradu Katarína Nosálová.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.