História

  • História
  • 09.09.1999 09:00

Blicovať sme nemuseli chodiť ďaleko

0 0

Keď som začal chodiť po vojne do školy, boli všade po meste ideálne miesta na blicovanie. Záškoláctvo je nevykoreniteľné a poza školu to bude ťahať všetky generácie. Chlapci z Dunajskej ulice mali vo vybombardovanej Bratislave plno zbúranísk, trosiek domov po náletoch - takže nemuseli sme chodiť blicovať ďaleko.

  • História
  • 26.08.1999 00:00

Spomienkový album 15-16/1999

0 0

Na mieste Michalskej brány sa do opevneného mesta vchádzalo už v polovici 13. storočia. Nad jednoduchým prechodom v hradbách neskôr postavili vežu, ktorú zvyšovali a prestavovali až do polovice 18. storočia.

  • História
  • 26.08.1999 00:00

21. Muff bol vynález pod ľudskú dôstojnosť

0 0

Najukrutnejší výmysel v detskej chlapčenskej móde v polovici XX. storočia boli pančuchové pásy (akési traky s pásom, z ktorých dolu viseli „pripínatká“ na pančuchy) a kožušinové muffy. Vám, ktorí ste sa vtedy narodili do chudobných pomerov, bolo hej!

  • História
  • 26.08.1999 00:00

Dom s bohmi nad oknami v prízemí

0 0

Vedľa jezuitského Kostola najsvätejšieho Salvátora na Františkánskom námestí 4 stojí skromný dom ozdobený nad oknami prízemia reliéfmi s postavami antických pohanských božstiev. Dom je kláštorom rádu jezuitov.

Z nášho okna ponad dvor dozadu viedla k oknu Jožka M. lanovka. Fungovala dosť dlho. Premávala ponad dvory, stromy a garáže z okna do okna. Kabínku lanovky tvorila zápalková škatuľka, v ktorej sme si posielali písomné odkazy, prípadne dlžoby v minciach. Špagát sa nepohyboval na princípe kladky, a tak sa nám lanovka čoskoro vyšúchala.

  • História
  • 08.07.1999 09:00

Spomienkový album 13-14/1999

0 0

Zástavba Zámockej ulice (Schlossstrasse, vár - út) sa formovala od polovice 16. storočia. V druhej polovici 18. storočia boli už zastavané jej obe strany.

Tragédia, keď pre požiar v ubytovni na Mlynských luhoch prišli minulý mesiac o život traja ľudia, pripomenula zúfalú situáciu s dostupnými nájomnými bytmi v našom hlavnom meste. Potrebujú ich seniori, obyvatelia z reštituovaných domov, mladé rodiny s deťmi, učitelia či policajti... Ak sa chceme porovnávať s inými mestami, tak v Bratislave by muselo pribudnúť 10-tisíc mestských bytov ročne. Skutočnosť? Za 10 rokov to bolo len 57 bytov, čo je asi 5 bytov za rok, konštatuje viceprimátorka Bratislavy LUCIA ŠTASSELOVÁ.

Ku kurióznej situácii dnes došlo v ženskej prvej futbalovej lige, keď sa hrali v Bratislave takmer súčasne dva zápasy. O 10:30 h privítal ŠK Slovan Bratislava hráčky Partizánu Bardejov na ihrisku "v jame" pri Kuchajde a len o 100 metrov ďalej sa o 12:00 h začalo stretnutie medzi NMŠK Vitana Bratislava a FC Nitra. V oboch prípadoch uspeli Bratislavčanky, keď belasé zvíťazili 2:0 a červeno-biele 2:1.

Vyzerá to tak, že organizátori MS v hokeji sa trochu prepočítali, keď zriadili záchytné parkoviská pre návštevníkov svetového šampionátu s takou veľkou kapacitou. Oplotené či vyznačené plochy na Tyršovom nábreží, respektíve pri štadióne ŠKP v Dúbravke sú väčšinou úplne prázdne alebo sa na nich nachádza len pár áut, čo mnohých Bratislavčanov irituje...


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.