Kultúra

K tradíciám Veľkej noci patrí šibačka, polievačka a maľovanie vajíčok. Ešte aj dnes majú tieto sviatky svoje čaro, ale trochu iné ako kedysi. V predvojnovej Bratislave tiež chodievali mládenci navštevovať dievčatá, aby ich symbolicky vyšibali a pokropili kolínskou.

V sobotu 20. marca sa na Hlavnom námestí začali tradičné Veľkonočné trhy, ktoré Bratislavčanom pripomínajú atmosféru blížiacich sa sviatkov. Predajcovia ponúkajú ľudovoumelecké a dekoratívne výrobky, ktoré patria neodmysliteľne k tradícii Veľkej noci.

  • Kultúra
  • 25.03.1999 09:00

Veľkonočné symboly jari a menu

0 0

Vajíčko považovali za symbol života už v starej Číne, Indii a Perzii. Vajíčko je pre ázijské náboženstvá symbolom chaosu, z ktorého vznikol svet.

Veľká noc sa vždy oslavuje prvú nedeľu po prvom jarnom mesačnom splne. K jarnej oslave slnovratu, ku vzkrieseniu prírody zo zimného spánku, sa viaže mnoho starých zvykov, pochádzajúcich ešte z pohanských čias.

  • Kultúra
  • 25.03.1999 09:00

Spolkový život v Jarovciach je bohatý

0 0

Jarovce sú známe svojou bohatou spolkovou činnosťou. Okrem vyše storočného dobrovoľného požiarnického zboru pôsobia v obci aj telovýchovná jednota, ženský spevácky spolok či Klub mladých Chorvátov.

  • Kultúra
  • 25.03.1999 09:00

Prešporok je už 80 rokov Bratislavou

0 0

Mestské múzeum v Bratislave pripravilo pri príležitosti 80. výročia vzniku Československej republiky unikátnu výstavu pod názvom Vznik ČSR a Bratislava. Ide o výsledok spolupráce bratislavského Mestského múzea a Muzea hlavního města Prahy.

Keď sa povie Bratislava, tak si možno každý predstaví v súvislosti s naším hlavným mestom niečo iné. My sa chceme pokúsiť zistiť, ktoré dominanty sú najcharakteristickejšie pre väčšinu ľudí - či už rodákov, obyvateľov alebo návštevníkov našej metropoly. Anketa bude mať štyri diely, nakoľko v každom z nich vám ponúkneme možnosť hlasovať aj za to, čo sa vám spája s jednotlivými mestskými časťami.

V bratislavskom kine Lumiére sa dnes uskutočnila novinárska projekcia nového slovenského dokumentárneho filmu Skutok sa stal, ktorý sa vracia k doteraz neuzatvoreným zločinom z obdobia "mečiarizmu" v druhej polovici 90-tych rokov. Po premietaní sme sa stretli s bývalým pracovníkom SIS Oskarom Fegyveresom, ktorý sa vtedy podieľal na zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do Rakúska, ale následne bol ochotný o tom vypovedať pred vyšetrovateľom.

Klientelizmus?! Ani nie po troch mesiacoch, čo bol Matúš Vallo zvolený Bratislavčanmi za primátora hlavného mesta, podpísal zmluvu s externou právnou kanceláriou. Za 90-tisíc eur! Zaujímavosťou je, že partnerom a „hlavou“ tejto právnej kancelárie je človek, ktorý od začiatku stál pri vzniku strany Progresívne Slovensko. Pripomeňme, že práve táto strana podporovala Matúša Valla za primátora Bratislavy. Ako to magistrát vysvetľuje?


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.