História

  • História
  • 22.10.1998 09:00

Spomienkový album 05/1998

0 0

Vysoká ulica (Hochstrasse) bola už od stredoveku miestom s prevažne vinohradníckym obyvateľstvom. Blízka mestská brána na Suchom Mýte (Dürre Maut) umožňovala rýchly prístup do vinohradov nad terajšou Štefánikovou ulicou a rovnako umožňovala pomerne ľahký zvoz úrody hrozna do prešovní a pivníc.

  • História
  • 22.10.1998 09:00

4. Fascinujúce dedinské prízemné domčeky

0 0

V detstve ma fascinovali na Dunajskej ulici prízemné domy. Uprostred mesta, uprostred našej ulice bola zrazu dedina! Tie prízemné domčeky mali dlhé dedinské dvory, behali po nich bratislavské sliepky, bratislavské ošípané - na tých dvoroch bolo všetko, čo na dedinskom dvore má byť: slama, blato, studne...krása.

  • História
  • 22.10.1998 09:00

Vetracie okienka sú zo stredoveku

0 0

Pri mestskom opevnení od Mi­chalskej brány smerom k Laurinskej bráne si chudobnejší mešťania už od stredoveku stavali svoje obydlia. Tie však neboli veľmi isté, lebo v prípade ohrozenia ich museli opustiť a strhnúť. Napriek tomu sa v nich zachovalo viacero architektonických článkov datovaných až do 15. storočia.

Dunajská ulica nie je až taká dlhá ako - povedzme - Brodway, ale v detstve sme sa zreteľne delili na chlapcov z hornej, dolnej a strednej Dunajskej. Najväčší štricáci sme boli my na dolnej Dunaj­skej. Strední bývali okolo Liga pasáže a musím povedať, že to väčšinou boli mamičkári.

  • História
  • 08.10.1998 09:00

Spomienkový album 04/1998

0 0

Urbanistický útvar podobný malému námestiu vznikol za budovou bývalého Mestského divadla už v 18. storočí. Keď v roku 1886 postavili nové Mest­ské divadlo, priestor medzi Ondrejo­vou (Andreasgasse, teraz Gorkého) a Ružovou (Rosengasse, teraz Jesen­ského) zachovali a parkovo upravili.

  • História
  • 08.10.1998 09:00

Strecha ako na hrade

0 0

Palác grófov z rodiny Erdődy na Ventúrskej ulici 1 nepatril donedávna k reprezentačným stavbám nášho mesta. Mnohí stravníci závodnej reštaurácie Dunaj ani netušili, že obedujú v šľachtickom paláci.

Fascinujúce a obdivuhodné! V Bratislave existuje skvelá partia ľudí, ktorí sa dobrovoľne a vo svojom voľnom čase venujú kavernám – opevneniam z prvej svetovej vojny. Doslova mnohé vyhrabávali spod zeme, aby ich históriu a útrobami mohli sprevádzať verejnosť. Tento víkend sme s nimi prešli dve dúbravské kaverny.

Mám v ruke horúci zemiak, uznal primátor Matúš Vallo, keď pred pár dňami informoval o návrhu parkovacej politiky v hlavnom meste. Isté je, že nebude vyhovovať všetkým, tak ako je jasné, že Bratislava mala mať schválenú parkovaciu politiku už pred 10 či 15 rokmi.

Na začiatku bola sťažnosť našej čitateľky Kataríny, ktorú cestou do práce na bratislavských Kramároch deň čo deň rozčuľuje nelegálna skládka odpadu. Nachádza sa na frekventovanej Stromovej ulici pri zastávke MHD Magurská, kadiaľ denne prechádzajú desiatky pacientov, zamestnancov nemocníc, rodičov s deťmi... Keď sme začali podnet preverovať, vysvitlo, že kauza je oveľa väčšia.

„Na Bosákovej resp. Farského ulici priamo za zastávkou električky sú aktuálne začaté stavebné/výkopové práce, o ktorých sa zatiaľ nedajú nájsť žiadne konkrétne informácie,“ napísal nám do redakcie čitateľ Ján Kurt. My sme sa na to pozreli bližšie.

Návrh parkovacej politiky Matúša Valla vzbudil vášne. Bratislavský primátor Matúš Vallo však upokojuje a tvrdí, že rezidentská parkovacia politika sa bude spúšťať postupne od roku 2020. Navyše argumentuje dvojnásobným nárastom vozidiel od roku 2004 v hlavnom meste. Číslo je šokujúce!


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.