Naša téma

  • Zdravie a životný štýl
  • 26.10.2017 13:35

FOTO: Aj vy ste si dnes odfotili krásny východ slnka nad Bratislavou?

0 0

Po upršanom a zamračenom počasí, ktoré prevládalo na začiatku tohto týždňa, sa dnes naše hlavné mesto prebudilo do jasného jesenného dňa, ktorého krásu ešte viac umocnil ranný východ slnka. Ten vykúzlil na oblohe pôsobivé divadlo, keď nebo žiarilo doslova všetkými farbami – od oranžovej po fialovú.

Je jednou z najlepších slovenských speváčok súčasnosti. Narodila sa vo Svidníku a už sedem rokov žije v dedinke pri hlavnom meste. Je mladá, talentovaná, skromná a pri našom rozhovore bola neskutočne milá. Nedávno vydala svoj piaty album Mať srdce. Kristína (Peláková) v roku 2010 reprezentovala Slovensko na Eurovízii s piesňou Horehronie. Traja z čitateľov Bratislavských novín môžu teraz vyhrať jej najnovšie CD Mať srdce aj s podpisom.

Asi ešte žiaden dokumentárny film na Slovensku nevyvolal taký rozruch, ako dielo Zuzany Límovej Medzi nami, ktorá sa ním snažila priblížiť verejnosti situáciu na pôrodníckom oddelení v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Snímka mala premiéru minulý pondelok na festivale Jeden svet a reagoval naň už aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý nechal situáciu na Kramároch preveriť. S lekárom, ktorý sa v dokumente priznal, že niektoré rodičky fackoval, nemocnica už rozviazala pracovný pomer.

Bratislavčanka Lucia Gažíková sa už štyri roky venuje tzv. urban exploration, čo je vlastne prieskum, mapovanie a dokumentovanie opustených miest. Obľúbené sú nemocnice či sanatóriá, industriálne stavby, hotely, skrátka akékoľvek budovy, ktoré už zívajú prázdnotou. Ktoré objekty v Bratislave sú predmetom záujmu tzv. urbexerov?

Keď sa povie Bratislava, tak si možno každý predstaví v súvislosti s naším hlavným mestom niečo iné. My sa chceme pokúsiť zistiť, ktoré dominanty sú najcharakteristickejšie pre väčšinu ľudí - či už rodákov, obyvateľov alebo návštevníkov našej metropoly. Anketa bude mať štyri diely, nakoľko v každom z nich vám ponúkneme možnosť hlasovať aj za to, čo sa vám spája s jednotlivými mestskými časťami.

V bratislavskom kine Lumiére sa dnes uskutočnila novinárska projekcia nového slovenského dokumentárneho filmu Skutok sa stal, ktorý sa vracia k doteraz neuzatvoreným zločinom z obdobia "mečiarizmu" v druhej polovici 90-tych rokov. Po premietaní sme sa stretli s bývalým pracovníkom SIS Oskarom Fegyveresom, ktorý sa vtedy podieľal na zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do Rakúska, ale následne bol ochotný o tom vypovedať pred vyšetrovateľom.

Klientelizmus?! Ani nie po troch mesiacoch, čo bol Matúš Vallo zvolený Bratislavčanmi za primátora hlavného mesta, podpísal zmluvu s externou právnou kanceláriou. Za 90-tisíc eur! Zaujímavosťou je, že partnerom a „hlavou“ tejto právnej kancelárie je človek, ktorý od začiatku stál pri vzniku strany Progresívne Slovensko. Pripomeňme, že práve táto strana podporovala Matúša Valla za primátora Bratislavy. Ako to magistrát vysvetľuje?


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.