Rozhovory

Už v novembri sa opäť postavíme k volebným urnám a budeme mať možnosť voliť svojho primátora. Boje medzi kandidátmi sú v plnom prúde a jedno z mien, ktoré rezonuje u mnohých z nás, je rodák z hlavného mesta Ján Mrva. Trikrát po sebe mu obyvatelia mestskej časti Vajnory dali dôveru a zvolili ho za svojho starostu. Naposledy získal až 73,7 % hlasov. V súčasnosti sa uchádza o post primátora. Aký vlastne je Ján Mrva?

Sedenie na káve s ním bolo príjemné. Je milý, vtipný a tak trošku „trhnutý“. Ale to musí byť, lebo inak by nebol Zahrajkom, ktorého poznajú snáď všetky deti na Slovensku. Sám o sebe tvrdí, že povahovo je skôr macko Pu, ale „v každom mackovi sa občas prejaví grizzly“. Je presvedčený, že deti vedia odhaliť falošný úsmev a to, že niekto pre deti vystupuje len kvôli peniazom. Podľa neho si deti zaslúžia „to najúprimnejšie a najkvalitnejšie, čo sme im schopní dať. Na javisku, aj v živote. Nesmú sa stať len akýmsi zdrojom našich príjmov“. Viac v rozhovore s Richardom Čanakym alias Zahrajkom.

Poznáme ho predovšetkým z mediálnej oblasti, ako manažéra, ktorý vo verejnej funkcii v RTVS spravoval majetok za desiatky miliónov eur a riadil takmer 1 500 ľudí. Dnes má ambíciu postaviť sa do čela Bratislavy, aby sa veci rozhýbali. Ako tvrdí, chce začať pracovať od prvého dňa a nie len posledný polrok. Sloveso NEDÁ SA má vo svojom programe zakázané. K jeho hlavným bodom patrí vybudovanie Národného parku v Bratislave. Pri opravách a rekonštrukciách cestných komunikácií mu chýba komplexnosť, teda rozširovanie zelene, budovanie cyklotrás či vodozádržných opatrení. O problémoch, ale najmä o príležitostiach hlavného mesta hovorí kandidát na primátora Václav Mika.

Keď sa povie Bratislava, tak si možno každý predstaví v súvislosti s naším hlavným mestom niečo iné. My sa chceme pokúsiť zistiť, ktoré dominanty sú najcharakteristickejšie pre väčšinu ľudí - či už rodákov, obyvateľov alebo návštevníkov našej metropoly. Anketa bude mať štyri diely, nakoľko v každom z nich vám ponúkneme možnosť hlasovať aj za to, čo sa vám spája s jednotlivými mestskými časťami.

V bratislavskom kine Lumiére sa dnes uskutočnila novinárska projekcia nového slovenského dokumentárneho filmu Skutok sa stal, ktorý sa vracia k doteraz neuzatvoreným zločinom z obdobia "mečiarizmu" v druhej polovici 90-tych rokov. Po premietaní sme sa stretli s bývalým pracovníkom SIS Oskarom Fegyveresom, ktorý sa vtedy podieľal na zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do Rakúska, ale následne bol ochotný o tom vypovedať pred vyšetrovateľom.

Klientelizmus?! Ani nie po troch mesiacoch, čo bol Matúš Vallo zvolený Bratislavčanmi za primátora hlavného mesta, podpísal zmluvu s externou právnou kanceláriou. Za 90-tisíc eur! Zaujímavosťou je, že partnerom a „hlavou“ tejto právnej kancelárie je človek, ktorý od začiatku stál pri vzniku strany Progresívne Slovensko. Pripomeňme, že práve táto strana podporovala Matúša Valla za primátora Bratislavy. Ako to magistrát vysvetľuje?


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.