Rozhovory

Je jednou z najlepších slovenských speváčok súčasnosti. Narodila sa vo Svidníku a už sedem rokov žije v dedinke pri hlavnom meste. Je mladá, talentovaná, skromná a pri našom rozhovore bola neskutočne milá. Nedávno vydala svoj piaty album Mať srdce. Kristína (Peláková) v roku 2010 reprezentovala Slovensko na Eurovízii s piesňou Horehronie. Traja z čitateľov Bratislavských novín môžu teraz vyhrať jej najnovšie CD Mať srdce aj s podpisom.

Aj v Bratislave žijú chlapi, ktorých život je úzko spätý s horami. Jedným z nich je i výškový horolezec Michal Gabriž (40). Hoci väčšinu času počas roka žije v meste, pravidelne chodí do Tatier, Álp či Himalájí. V Nepále má na svojom konte niekoľko vrcholov nad 6000 m a expedícií na osemtisícovky. V roku 2013 vystúpil na Pamíre na Pik Korženevskej (7105 m). Ako môže človek z mesta fungovať ako výškový horolezec, prezradil pre Bratislavské noviny.

Skladateľ, aranžér, spevák, hráč na klávesových nástrojoch a spoluzakladateľ skupiny Elán Vašo Patejdl sa narodil 10. októbra 1954 v Karlových Varoch. V roku 1959 sa rodina Patejdlova presťahovala do Bratislavy. Od roku 1968 pôsobil ako jedna z vedúcich osobností v skupine Elán.

Podieľa sa na výstavbe nových budov v Bratislave ako statik. No jeho životom je folklór a tanec. S tancovaním začal, keď mal päť rokov. Dnes má 37 a tanec má stále v srdci. Po odchode z Lúčnice založil úspešný súbor Čarovné ostrohy. V ňom nielen tancuje, ale vymýšľa aj celú choreografiu. Choreograf, tanečník a statik v jednej osobe Peter Živner.

Poriadna zmes národov. Tak vyzerala Bratislava počas celých stáročí. Dnes je na Slovensku určite najkozmopolitnejším mestom, ktoré si zakladá na tolerancii. Sami však vidíme, že tá povestná bratislavská znášanlivosť už nie je samozrejmosťou a objavuje sa dokonca aj určitá nevraživosť voči mestu od ľudí, ktorí v ňom roky žijú. Prečo je to tak a ako sa vyvíjalo etnické zloženie nášho mesta, nám prezradila etnologička a historička Katarína Nádaská.

Bratislavčania v hlasovaní rozhodli, že z občianskeho rozpočtu mesta (vo výške 50 000 eur) pôjde 9495 eur na projekt s názvom „Bez bariér za zdravím", a to na zlepšenie podmienok pre chodcov, cyklistov, matky s kočíkmi a občanov so zníženou schopnosťou pohybu v okolí Nemocnice s poliklinikou na  Antolskej neďaleko jazera Veľký draždiak.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.