Choré dieťa nevyliečia iba lieky

19.1.2019
Deti

Zdroj: MÚ Dúbravka

Páčil sa vám článok?

Choroba dieťaťa totiž môže mať omnoho hlbšie súvislosti, ako by sa mohlo zdať. Často sa stáva, že veci, ktoré deti nedokážu vysloviť, za ne rieši ich telo. Ako teda prísť na to, odkiaľ choroba pramení?

Niet azda väčšieho strachu, akým je strach o vlastné dieťa. A je jedno, či je v ohrození života, alebo má len angínu. Jasné, v prvom rade siahneme po lieku, ktorý by nášmu drobcovi uľavil. A to je úplne v poriadku. Okrem toho ale, že hľadáme odpovede na jeho vyzdravenie v medicíne, mali by sme sa zamyslieť nad skutočnou príčinou choroby. 

 Český lekár, Jan Hnízdil, ktorý sa venuje celostnej medicíne a psychosomatike, je známy tvrdením, že „zdravé dieťa môže žiť len v zdravej rodine”. Dieťa, ktoré je opakovane choré, rieši v sebe nejaký problém týkajúci sa rodiny, škôlky, školy, alebo problém so vzťahmi. Niečo ho evidentne trápi, ale svoje skutočné pocity a emócie potláča, nehovorí o nich, má obavy, alebo sa nevie s niečím vyrovnať, zmieriť. Najčastejšie mu však chýba pozornosť rodičov, čo je v dnešnej dobe veľký problém, keďže pracovná zaneprázdnenosť jedného, alebo oboch rodičov je bežnejšia ako sa zdá. Časová, fyzická aj psychická náročnosť mnohých povolaní spôsobuje, že deti trávia s rodičmi čoraz menej času. Budovanie kariéry, či iba primárna snaha uživiť rodinu, prináša so sebou nemalé obete a deje sa to často práve na úkor uspokojenia základných duševných potrieb detí.

Z extrému do extrému

No, rovnako škodlivá, ako nevšímavosť, môže byť aj prílišná starostlivosť. Rodičia tu sú najmä pre deti, chcú mať pod kontrolou každý ich krok, chcú, aby ich deti napĺňali ich nesplnené sny. Nežijú svoj vlastný život, snažia sa žiť život svojho dieťaťa a tým vytvárajú naň taký veľký tlak, až z neho dieťa ochorie.

​Deti svoje problémy najčastejšie oznamujú (somatizují) bolesťami hlavy (majú toho plnú hlavu), dýchavičnosťou (majú v rodine "dusno"), nočným pomočovaním alebo hnačkami (doma je to na figu), opakovanými infekciami ... Keď kašlú, tak napríklad preto, že na ne rodičia kašlú. „Ale niekedy môže ísť aj o manipuláciu, keď dieťa chce mať celú pozornosť rodiča len pre seba a keď si ten ´dovolí´ venovať sa niečomu svojmu (čítaniu, telefonovaniu, návšteve a pod.), tak okamžite ochorie, čím má pozornosť zaručenú,“ dodáva psychiatrička MUDr. Lucia Vašková.

Čo ešte ovplyvňujú rodičia

Negatívne emócie sa prenášajú ako epidémia. Ak je matka v napätí a nervozite, deti to intenzívne vnímajú, negatívnymi emóciami sa "nakazia" a ľahko ochorejú. Najčastejšie nejakou infekciou, čo spätne stresuje matku. Obranyschopnosť - imunita je úzko spojená s psychikou. Ak je človek v dobrej nálade, uvoľnený, má dobrú imunitu. Ak je v napätí, plný nepokoja, úzkosti alebo dokonca depresie, je imunita oslabená.

Ako predchádzať chorobám detí

„Ak má dieťa pokojných, rozumných a láskavých rodičov, ktorí sa predovšetkým starajú o napĺňanie svojich potrieb, nechajú svoje dieťa ´dýchať´, nesprávajú sa k nemu ako k neschopnému, dôverujú mu, jednoducho ho pripravujú na život, tak by sa mu mohli vážnejšie a opakované choroby vyhýbať,“ hovorí MUDr. Vašková.

(sv)

Páčil sa vám článok?