Stavba nového polyfunkčného komplexu na Bajkalskej ulici prekáža obyvateľom

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Medzi Bajkalskou a Pažítkovou ulicou, medzi obchodným domom Vetex a Bajkalom, začali stavať nový polyfunkčný komplex. Výstavba sa nepozdáva obyvateľom okolitých domov.

Komplex pozostávajúci z bytového domu a administratívnej budovy nesie názov Axton Residence. Ako sme zistili, v jeho 11-poschodovej bytovej časti má byť 103 jedno-, dvoj- a trojizbových bytov, budú v ňom aj podzemné garáže a dokončený má byť v októbri budúceho roku. Z hľadiska polohy je komplex typickou ukážkou zahusťovania existujúcej zástavby, ktoré sa v posledných rokoch stáva akousi špecialitou Ružinova: vari nikde inde v Bratislave sa zastavovanie voľných plôch na sídliskách pochádzajúcich z čias socializmu neprejavuje tak výrazne ako práve v tejto mestskej časti. Vyrastá v relatívne stiesnenom priestore a stavebný ruch už zjavne prekáža obyvateľom najbližších panelákov. Dôkazom je aj list nášho čitateľa bývajúceho neďaleko stavby, ktorý nechce byť menovaný. „Táto stavba už teraz znepríjemňuje život mnohým obyvateľom v jej okolí,“ píše. „Už teraz je neznesiteľný hluk v bytoch. Celý deň počuť vŕtanie a rinčanie... Okrem toho v najbližších domoch je neustály prach, ktorý znemožňuje obyvateľom aj pokojný odchod z domu.“

Čitateľ v liste tvrdí, že stavebník v uplynulých dňoch zatarasil príjazdovú cestu k domu, kde býva, a priľahlému parkovisku. „Keď sme sa stavebníkov opýtali, či majú povolenie na rozkopávku a zatarasenie cesty a príjazdu k domu, odmietli sa s nami baviť,“ uvádza. „Cez víkend musela naša suseda zavolať sanitku k ťažko chorému manželovi. Vozidlo rýchlej zdravotnej pomoci sa však nemohlo dostať k domu a tak museli nosidlá s pacientom preniesť cez rozbúranú cestu.“

Náš čitateľ okrem iného v liste upozorňuje, že komplex bude brániť obyvateľom okolitých domov vo výhľade a zabráni prenikaniu denného svetla do ich domov. Stavba podľa neho znepríjemňuje obyvateľom okolia život aj tým, že stavebník zabral aj časť príjazdovej cesty, v dôsledku čoho majú ľudia značné problémy dostať sa s autom do svojich vlastných garáží. Čitateľ vyslovil tiež obavu, že vzhľadom na nedostatok parkovacích miest pre obyvateľov Axton Residence sa po ukončení výstavby zhoršia „už aj tak dosť mizerné“ podmienky na parkovanie áut.

Ako nám povedala hovorkyňa ružinovského starostu Anna Mihalčínová, na podnet obyvateľov domov okolitých ulíc sa už vzniknutou situáciou zaoberá odbor životného prostredia tamojšieho miestneho úradu.

Páčil sa vám článok?