Výstavba zariadenia opatrovateľskej služby na Dobšinského sa začne pravdepodobne už v októbri

23.9.2018
0
Plánované centrum opatrovateľskej služby

Zdroj: FB Staré Mesto - Srdce Bratislavy

Páčil sa vám článok?

Projekt vybudovania zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS) v bratislavskom Starom Meste sa dostáva do ďalšej fázy. Mestská časť cez verejnú súťaž vybrala zhotoviteľa nového zariadenia, ktoré má vyrásť na rohu Dobšinského a Palárikovej ulice.

Zariadenie má zastrešiť tri menšie sociálne zariadenia v bytových domoch, avšak v už nevyhovujúcich podmienkach. "Spomedzi štyroch uchádzačov sme vybrali, myslím, seriózneho partnera, ktorý to postaví najlacnejšie. Zhruba za 24 mesiacov za 2,6 milióna eur. Podpísali sme zmluvu a očakávam, že v priebehu októbra by sme mohli začať so samotnou výstavbou," uviedol staromestský starosta Radoslav Števčík.

Po vybudovaní zariadenia s kapacitou 42 miest by sa tam mali presťahovať klienti z troch menších sociálnych zariadení opatrovateľskej služby, a to z Paulínyho a Maróthyho ulice a Vajanského nábrežia. Ich priestory, ktoré sa dlho nerekonštruovali, sú už podľa starostu nevyhovujúce, či už z hľadiska bariérovosti alebo hygieny. Jeho súčasťou by mala byť aj vlastná kuchyňa a práčovňa.

"Je to služba pre seniorov, ktorí sa napríklad po operácii potrebujú vrátiť do normálneho života, ale nemajú nikoho, kto by sa o nich postaral. Päť dní po operácii už majú ísť domov, ale nie sú ešte schopní sami o seba sa postarať," priblížil Števčík. Má ísť teda o krátkodobú opatrovateľskú službu, ktorá je v takýchto prípadoch vhodnejšia ako terénna opatrovateľská služba. Poskytovaná by mohla byť od týždňa maximálne na niekoľko mesiacov, kým sa klient nedokáže o seba už postarať sám. Využiť by sa však centrum dalo aj na krátkodobé pobyty, keď rodina klienta potrebuje preklenúť istý čas.

Zdroj: FB Staré Mesto - Srdce Bratislavy

Mestská časť sa do projektu pustila po tom, ako sa jej podarilo ukončiť niekoľkoročný proces urovnania sporu so súkromnou spoločnosťou. Tá mala na predmetnom pozemku, na ktorom voľakedy stála materská škola, postaviť nájomný bytový dom. V minulosti sa síce uvažovalo nad sociálnym zariadením, bývalé vedenie sa nakoniec rozhodlo inak.

Súkromný investor mal na základe partnerstva postaviť na vlastné náklady bytový dom a následne ho odpredať mestskej časti. Do stanoveného termínu sa mu to však nepodarilo, nezískal dovtedy ani stavebné povolenie, len územné rozhodnutie. Po voľbách v roku 2014 a zmene vedenia sa zmenili aj predstavy samosprávy o výstavbe. Hľadala preto spôsoby mimosúdneho vyrovnania, čo sa jej podarilo v decembri 2016. "Zastupiteľstvo vtedy schválilo návrh na vyrovnanie sa so spoločnosťou, ktorej boli uhradené náklady za spracovanie projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie," doplnil Števčík.

Mestská časť následne pokračovala v konaní o vydanie stavebného povolenia pre stavbu nájomných bytov. Povolenie získala začiatkom roka 2017 a následne sa pustila do zmeny stavby pred dokončením a zmeny účelu využitia na zariadenie opatrovateľskej služby. V súčasnosti má právoplatné stavebné povolenie.

(TASR)

Páčil sa vám článok?