Proti výstavbe Danubia Parku bratov Ondrišovcov spustili v Čunove petíciu

16.3.2015
0
Proti výstavbe danubia parku bratov ondrišovcov spustili v čunove petíciu - danubiapark3
Páčil sa vám článok?

Obyvatelia Čunova a niektorých okolitých mestských častí spustili tento týždeň petíciu proti navrhovanej výstavbe medzinárodného strediska športu a cestovného ruchu Danubia Park. To by malo vyrásť na pravom brehu Dunaja v oblasti zdrže Hrušov v Čunove.

Podľa petičného výboru na pozemkoch hrozí výstavba pripomínajúca luxusné nábrežie pri Dubaji. Zámer investora s apartmánovými domami na umelo vytvorenom nábreží je podľa členov petičného výboru v rozpore s platným Územným plánom Bratislavy a s uzneseniami vlády. „Podľa nich je toto územie určené na výstavbu rekreačno-športových objektov. Predložený projekt však počíta so športovými zariadeniami, ktoré majú len sezónny doplnkový charakter,“ informovala TASR predsedníčka petičného výboru Lenka Maschkanová, ktorá je zároveň miestnou poslankyňou v Čunove.

Tvrdí, že autori zámeru kládli dôraz na maximálnu zastavanosť nízkopodlažnými objektmi a navrhovaný charakter výstavby je v rozpore aj s územným plánom zóny a bez komplexného riešenia dopravy. „Stále je v platnosti Medzinárodná zmluva o výstavbe Vodného diela Gabčíkovo – Nagymaros. V prípade jeho dokončenia by museli byť apartmánové domy zbúrané a ich vlastníci odškodnení z peňazí daňových poplatníkov,“ uviedla L. Maschkanová.

Petíciu, ktorú doteraz podpísalo vyše 500 ľudí, chcú jej organizátori po získaní potrebného počtu podpisov odovzdať mestskému zastupiteľstvu hlavného mesta.

Investor, spoločnosť Danubia Invest bratov Pavla a Juraja Ondrišovcov, ktorý od roku 2008 prevádzkuje v Čunove areál Divoká voda, na projekte Danubia Park pracuje od roku 2007. Ten sa podľa neho stále vyvíja a reaguje na nové situácie dané stovkami stanovísk a vyjadrení všetkých dotknutých orgánov.

„Finálne riešenie sme spracovali a predložili na základe požiadavky magistrátu na vyjadrenie vo forme investičného zámeru Danubia Park Čunovo vrátane dopravnej štúdie, ktorý bol verejne prerokovaný v roku 2013,“ povedal pre TASR člen predstavenstva Danubia Invest Július Kováčik. Podľa neho v tom istom roku bratislavský magistrát zaslal investorovi kladné stanovisko, ktorého súčasťou malo byť aj päť čiastkových stanovísk vrátane vyjadrenia mestskej časti Čunovo.

„Toto finálne riešenie je v súlade s platnou nájomnou zmluvou, ktorú má naša spoločnosť uzavretú so štátnymi podnikmi Vodohospodárska výstavba a Slovenský vodohospodársky podnik,“ vysvetlil J. Kováčik. Danubia Invest má na základe tejto zmluvy platiť štátu nájomné za územie, ktoré vzniklo formou navážky počas výstavby Vodného diela Gabčíkovo.

„Naši spracovatelia zakomponovali relevantné pripomienky do dokumentácie pre územné rozhodnutie, ku ktorej sme získali vyjadrenia všetkých inštitúcií, ktoré boli požadované stavebným úradom,“ tvrdí J. Kováčik. Ako spresnil, pred mesiacom požiadali stavebný úrad o územné rozhodnutie. Podľa L. Maschkanovej v roku 2010 mestská časť Čunovo súhlasila s požiadavkou investora, ktorý mal záujem o zmenu územného plánu zóny schváleného mestskou časťou v roku 2008. Ako uviedla, plánoval vytvoriť olympijské päťbojárske centrum na svetovej úrovni a koncentrovať olympijské športoviská prístupné aj verejnosti na jednom mieste.

„Tento zámer nebol realizovaný a dnes projekt nadobudol charakter areálu s prevahou súkromného užívania objektov,“ povedal poslankyňa. Zároveň tvrdí, že k verejnému prerokovaniu zámeru mestská časť v roku 2013 zaslala pripomienky, no v dokumentácii akceptované neboli, rovnako vraj ani v záväznom stanovisku. Investor požiadal mestskú časť v januári 2015 o stanovisko k dokumentácii k územnému rozhodnutiu z pozície cestného správneho orgánu. „Mestská časť vydala zamietavé stanovisko, nakoľko investor nerieši okrem iného komplexne dopravu,“ uviedla L. Maschkanová.

Podľa J. Kováčika je naďalej cieľom spoločnosti v danej lokalite vybudovať projekt, na ktorý budú Bratislavčania hrdí. „Predpokladáme, že pri podpisovaní petície len zlomok percenta respondentov bude oboznámený napríklad s obsahom uznesenia vlády SR číslo 986 zo 14. októbra 2003, ktoré sa v texte petície spomína,“ dodal.

Investor pri realizácii Danubia Parku počíta s výstavbou apartmánov a bungalovov, multifunkčného športového centra, kempingu, promenády či prístavu s lodenicami.

Vlastníkmi Danubia Investu sú bratia Ondrišovci, ktorých telekomunikačná spoločnosť Swan nedávno získala licenciu ako štvrtý mobilný operátor. V roku 2000 Ondrišovci ovládli obchodníka s cennými papiermi RM-S, ktorý neskôr od štátu získal oprávnenie na vykupovanie dlhopisov FNM SR a ktorý sa v roku 2001 spojil s Burzou cenných papierov v Bratislave. Ich firma Top-Med má v dlhodobom prenájme všetky ziskové oddelenia vo vojenskej nemocnici v Bratislave – laboratóriá, röntgeny, centrálne operačné sály, urologické, chirurgické, traumatologické aj ortopedické oddelenie. Ondrišovci vlastnia aj viaceré spoločnosti podnikajúce v stavebníctve.

©TASR | jak

Páčil sa vám článok?