Protestujú proti výstavbe na Trnávke

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Obyvatelia Krajnej ulice v Ružinove - Trnávke nesúhlasia so zamýšľanou výstavbou obytného súboru Solidus, ktorý by mal vyrásť na nezastavanom pozemku v blízkosti spomenutej ulice.

Ako sa píše v liste doručenom do našej redakcie, pod ktorým je plnými menami podpísaných dvanásť obyvateľov Krajnej ulice, inkriminovaný pozemok bol v rámci reštitúcie vrátený pôvodným majiteľom, ktorí sa oň nestarajú a nechali ho zarásť burinou. „Pozemok je ako-tak dostatočne veľký, aby na ňom mohli stáť štyri samostatne stojace rodinné domy,“ uvádza sa v liste. „Ich majiteľom by za domom ostal priestor aspoň na malé záhradky, tak ako ich máme my všetci ostatní. Avšak v prípade výstavby obytného súboru Solidus by okolité už stojace rodinné domy celkom zapadli. Na pozemku sa nachádza množstvo zdravých stromov, ktoré by prípadnej výstavbe padli za obeť. Celkove ide o 22 stromov s obvodom kmeňa viac ako 40 centimetrov (údaj spracovaný spoločnosťou EKOJET v januári 2004) a množstvo kríkov. V prípade, že by sa majitelia pozemku rozhodli postaviť rodinné domy, ostali by tieto stromy stáť!“

Pisatelia listu ďalej uvádzajú, že sa snažili informáciu o začatí výstavby overiť na Miestnom úrade v Ružinove, kompetentní pracovníci však nevedeli o tom, že by sa vôbec začalo nejaké konanie v zmysle stavebného zákona týkajúce sa obytného súboru Solidus (projekt v štádiu zámeru prerokovával magistrát, pozn. red.). „Dúfame, že sa s výstavbou nezačne, lebo lokalita nie je určená na hromadnú bytovú výstavbu,“ uvádza sa ďalej v liste. „Jediná prístupová komunikácia je Krajná ulica, ktorá je miestami užšia ako tri metre bez chodníkov. Vozovka je nerovná, nespevnená s tenkou vrstvou asfaltu, ktorý je už v súčasnosti rozbitý v celom úseku.“

Podľa pisateľov v tejto lokalite nie je vybudovaná kanalizácia a každý, nielen novopostavený dom musí mať preto žumpu alebo čistiareň. Poukázali tiež na to, že do roku 1989 tu v zmysle územného plánu mali stáť priemyslové komplexy, ktoré mali vzniknúť na základe vyvlastnenia súkromného majetku, ale zmenou systému a tiež územného plánu sa to nerealizovalo. Pisatelia tiež tvrdia, že projekt obytného súboru Solidus nepomerne prekračuje zastavanosť pozemku, ako ju určuje územný plán, a opätovne sa udeje krivda na obyvateľoch lokality a majiteľoch záhrad.

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.