Ženy majú strach pri cestovaní do Dúbravky – v prostriedkoch MHD sa stali terčom nepríjemných útokov

25.2.2020

Zdroj: koláž abn

Páčil sa vám článok?

Určite si veľmi dobre spomínate na prípad z minulého roku, keď došlo v autobuse č.83 smerom do Dúbravky k brutálnemu napadnutiu manželského páru skupinou agresívnych mladíkov. Polícii sa ich napokon podarilo vypátrať a skončili pred súdom. Zdá sa však, že bezpečnostná situácia v MHD sa veľmi nezlepšila – svedčia o tom negatívne zážitky cestujúcich, s ktorými sa podelili tri rôzne ženy na sociálnej sieti.

Vo facebookovej skupine Dúbravka sa otvorila debata na tému bezpečnosti cestovania v prostriedkoch MHD, ktorej iniciátorkou bola pani Zuzana, keď napísala: „Ahoj a dobrý deň, stáva sa vám tiež v poslednej dobe vo zvýšenej miere, že sa v MHD smerom do Dúbravky v akúkoľvek dennú či nočnú hodinu stretávate s agresívnymi, nepríjemnými a konfliktnými prejavmi? Už som mala mnoho veľmi nepríjemných skúsenosti, a deje sa to s obrovskou pravidelnosťou.“ Pani Zuzana na záver skonštatovala, že často nevie ako v takých prípadoch zareagovať, ani keď sa to deje priamo jej alebo ak sa stane svedkom takejto udalosti.

​Do diskusie sa zapojila aj pani Ingrid, ktorá pridala aj svoju konkrétnu skúsenosť: „Pred týždňom som šla 83-kou, za nami si sadli dvaja sfetovanci. Niekoľko minút som počúvala ich vulgárne nadávky, keď ma zrazu jeden pán upozornil, že na mňa zozadu pľujú. Samozrejme, som to tak nenechala, a veľmi ma prekvapilo, že aj ostatní ľudia reagovali. Asi keby som tak po nich nezačala kričať, a aj ostatní sa nepridali, tak to inak dopadne. Individuá vystúpili na ďalšej zastávke. Rozmýšľala som, že keby som mala pri sebe kaser, tak ho použijem. Asi fakt ho treba nosiť, človek nikdy nevie, čo sa preháňa v takých sfetovanych hlavách.“ Viacerí účastníci debaty sa však zhodli v tom, že použitie kasera v plnom autobuse by mohlo spôsobiť problémy aj ostatným cestujúcim, takže by to neodporúčali. „Keby nevystúpili, tak určite. Inak by to podľa mňa nemalo význam, keďže ma ,,len" opľuli a našťastie sa to zaobišlo bez nejakých iných fyzických útokov. Treba sa snažiť tomu verbálne predísť, ja sa čudujem, že ma tam ľudia hecovali k tomu, aby som ich aj ja opľula a dala im po papuli. Najradšej by som to spravila, ale k čomu by to bolo? To už človek nevie, ako by reagovali, keďže boli pod vplyvom nejakých látok. A kým by prišla polícia, mohlo sa stať hocičo. Každopádne, pri mojej skúsenosti zabralo, keď som povedala, že buď vystúpia sami alebo ich vyrazí vodič. Našťastie vystúpili aj bez toho, ale zas, nie na všetky indivíduá toto zaberie. A tiež si myslím, že je potrebné, aby vodič o takých incidentoch vedel.“

Ďalšiu nepríjemnú skúsenosť pridala pani Denisa: „Sadla som si okolo 18 hod. do 83 na Hálovej ul. k mladému mužovi v smere do Dúbravky. Nohy mal rozčapené a neuhol, ani keď som si prisadla, tak som sedela stiesnená. Počas jazdy ma kopol do lýtka. Hovorila som si, že sa mi to len zdalo, že to nebolo úmyselné. Keď sme došli na Drobného, vystúpil tak, že mi nohou vykopol obidve nohy do uličky a rútil sa k dverám. Ohradila som sa, tak začal kričať s nenávisťou v hlase, že keď si nezatvorím tú p.., tak mi ju rozkope. Na konečnej som vystúpila otrasená, nikto z cestujúcich ani nemukol.“

​Nakoľko sa podobné incidenty v prostriedkoch MHD stávajú pomerne často a to nielen v smere do Dúbravky, tak sme požiadali o vyjadrenie hovorkyňu DPB Mgr. Adrianu Volfovú, ktorá pre Bratislavské noviny uviedla: „ V prípade akýchkoľvek problémov vyzývame cestujúcu verejnosť, aby udalosť nahlásili priamo vodičovi MHD. Ten sa okamžite spojí cez rádiostanicu s dispečingom DPB, a.s., ktorý zabezpečí na miesto príchod našej hliadky, polície a v prípade potreby aj RZP.“ 

Aj samotní cestujúci môžu podľa nej prípadného narušiteľa poriadku, opilca či človeka s nevhodným správaním vyzvať, aby z prostriedku MHD vystúpil. „Ak spolucestujúcim prekážajú vo vozidlách ľudia, ktorí javia známky nadmerného požitia alkoholu, návykových látok alebo majú mimoriadne znečistený odev, majú právo vyzvať ich, aby opustili vozidlo, nakoľko ich obťažujú. Zároveň sa môžu s takýmito problémami obrátiť na vodiča, prípadne revízora, ak sa teda vo vozidle nachádza. Naši zamestnanci však takýchto cestujúcich nemôžu vylúčiť z prepravy, môžu ich len vyzvať, aby opustili vozidlo. Ak to oslovení cestujúci nerešpektujú, musí byť privolaná policajná hliadka, ktorá už má oprávnenie vykázať ich z vozidla,“ povedala Volfová.

(ars)

Páčil sa vám článok?