Kultúra

Opera Slovenského národného divadla (SND) uvedie v sobotu otvárací Galakoncert jubilejnej 100. sezóny. Úvodným podujatím si pripomenie najdôležitejšie etapy histórie prvej slovenskej divadelnej scény a predstaví diela českých a slovenských skladateľov, ktorí výrazne prispeli k formovaniu Opery a Baletu SND.

Jubilejné, už 45. Bratislavské jazzové dni odštartujú koncertom, ktorý sa uskutoční v utorok 17. septembra 2019 večer na Vodnej veži. Vystúpi na ňom naša džezová legenda Peter Lipa, raper Strapo, spevácke talenty Zuzana Mikulcová a Samuel Hošek v sprievode kapely Ľudové mladistvá so sláčikovým kvartetom. O zaujímavom podujatí na nevšednom mieste sme sa rozprávali s hlavnou hviezdou akcie a organizátorom „džezákov“ PETROM LIPOM.

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie oslávi svoje 20. narodeniny sériou koncertov spájajúcich renomovaných a zahraničných umelcov a rozličných žánrov. Po stredajšom (11. 9.) špeciálnom koncerte legendy českého undergroundu - kapely The Plastic People of the Universe a Filharmonie Brno v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave, bude festival pokračovať od 16. do 24. septembra. V programe figuruje aj ďalší večer venovaný 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Viac ako tri roky práce priniesli svoje ovocie. Dokumentárny televízny film Ruky na skle, ktorý mapuje osudy takzvaných Wintonových detí (väčšinou židovské deti z Československa, ktoré sa zachránili pred nacistami cestou do Anglicka, pričom ich rodičov čakala doma smrť) má za sebou svoju bratislavskú premiéru. Dôležité momenty dokumentu sa pritom nakrúcali v priestoroch Železničného múzea v Bratislave.

Keď sa povie Bratislava, tak si možno každý predstaví v súvislosti s naším hlavným mestom niečo iné. My sa chceme pokúsiť zistiť, ktoré dominanty sú najcharakteristickejšie pre väčšinu ľudí - či už rodákov, obyvateľov alebo návštevníkov našej metropoly. Anketa bude mať štyri diely, nakoľko v každom z nich vám ponúkneme možnosť hlasovať aj za to, čo sa vám spája s jednotlivými mestskými časťami.

V bratislavskom kine Lumiére sa dnes uskutočnila novinárska projekcia nového slovenského dokumentárneho filmu Skutok sa stal, ktorý sa vracia k doteraz neuzatvoreným zločinom z obdobia "mečiarizmu" v druhej polovici 90-tych rokov. Po premietaní sme sa stretli s bývalým pracovníkom SIS Oskarom Fegyveresom, ktorý sa vtedy podieľal na zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do Rakúska, ale následne bol ochotný o tom vypovedať pred vyšetrovateľom.

Klientelizmus?! Ani nie po troch mesiacoch, čo bol Matúš Vallo zvolený Bratislavčanmi za primátora hlavného mesta, podpísal zmluvu s externou právnou kanceláriou. Za 90-tisíc eur! Zaujímavosťou je, že partnerom a „hlavou“ tejto právnej kancelárie je človek, ktorý od začiatku stál pri vzniku strany Progresívne Slovensko. Pripomeňme, že práve táto strana podporovala Matúša Valla za primátora Bratislavy. Ako to magistrát vysvetľuje?


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.