Labute padajúce na zem pred zrakmi ľudí: Takto zábavná pyrotechnika zabíja vtáctvo

30.12.2019
0

Zdroj: Dravce.sk - Juraj Žiak

Páčil sa vám článok?

Novoročný ohňostroj či delobuchy sú pre niektorých ľudí nevyhnutnou súčasťou osláv. Mnohí z nich sa však zamyslí nad tým, aké dôsledky má pyrotechnika na malé deti či zvieratá v domácnostiach a v prírode.

Zvukový efekt ohňostroja dosahuje hodnotu až 150 decibelov. A potom nasleduje ticho. Vystrašené zvieratá doslova utečú z oblastí, kde sa predtým zdržiavali, čo môžeme pozorovať pri kŕmidlách pre vtáky. Tam, kde bol dovtedy život, ostáva po silvestrovskej noci pusto.

„Holandskí vedci publikovali článok v prestížnom vedeckom časopise Behavioral Ecology o správaní vtáctva počas silvestrovského ohňostroja. Už v prvých minútach spôsobil ohňostroj masový prelet desiatok tisíc vtákov, ktorý bol dokonca viditeľný na radaroch. Vyplašené a zmätené jedince reagovali pudovo, snažili sa uniknúť do bezpečia,“ hovorí Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

„Splašené vtáctvo v panike často naráža do prekážok, ktorým sa v tme nedokáže vyhnúť. Takýto prípad sa odohral i v roku 2013 v Prahe, kde počas ohňostroja labute narazili do trolejového vedenia a padali priamo pred očami divákov. Jedna zomrela na mieste, druhá sa zrejme utopila vo Vltave a tretia skončila v rehabilitačnej stanici,“ informuje Veselovský.

Zdroj: dravce.sk

Vážne zranenia a úhyny môže spôsobiť každá pyrotechnika či dokonca lampióny šťastia, nie len mestské ohňostroje, upozorňujú ochranári. V dôsledku stresu tiež vtáctvo prichádza o drahocenné tukové, resp. energetické zásoby, ktoré sú nevyhnutné pre prežitie v chladnom období roka. Ak nájdetee zranené alebo vysilené vtáča, je potrebné okamžite kontaktovať odborníkov a zabezpečiť mu kvalifikovanú pomoc.

Zdroj: dravce.sk - Gábor Furi

Osláviť príchod nového roka môžeme aj ohľaduplne, stačí dodržať týchto päť zásad, ktoré nám prezradila Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku:

  1. Namiesto hlučných delobuchov a ohromujúcich svetelných efektov zvoľte napríklad prskavky, alebo sviečky. Eliminujete tak nielen hluk, ale tiež nepríjemné zostatkové toxické látky v prostredí.
  2. Ak sa pyrotechniky neviete vzdať, vyberte si takú, ktorá má len malý dosah – čo sa týka hlučnosti aj svetelných efektov.
  3. Nepoužívajte pyrotechniku v blízkosti lokalít, kde sa môže ukrývať vtáctvo, alebo iné zvieratá – vyhýbajte sa porastom stromov či kríkov, nezamrznutým vodným plochám, parkom, cintorínom, záhradám a ďalším miestam, ktoré živočíchy s obľubou využívajú na odpočinok. Ak vtáctvo či iné zvieratá nevidíte, neznamená to, že tam nie sú.
  4. Pred použitím pyrotechniky odstráňte čo najskôr, aspoň deň predtým, všetky kŕmidlá a iné lákadlá pre vtáctvo. Ak nie je možné odstránenie, zakryte ich.
  5. Pozorne dodržiavajte návod na použitie pyrotechniky, ktorú sa chystáte použiť. Tieto pokyny často obsahujú aj zásady pre ochranu domácich zvierat a voľne žijúcich živočíchov,“ uzatvára Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?