• 24.10.2017 10:29

Slobodomurári, ženy, športovci: Aké spolky sme mali v Prešporku v 19. storočí?

Zdroj: OZ Bratislavské rožky

Dobrovoľné združenia občanov boli výsledkom silných spoločenských zmien v 19. storočí. Tie neobišli ani Bratislavu, teda vtedajší Prešporok. V akých spolkoch sa združovali obyvatelia nášho mesta, sa môžete dozvedieť na ďalšej z cyklu prednášok organizovaných občianskym združením Bratislavské rožky.

Spolky prispievali ku komunálnej modernizácii a na viacerých úrovniach aj suplovali úlohy mesta (hasiči, dobročinné spolky). Poskytovali takmer všetkým vrstvám obyvateľov možnosť účasti - aktívnej či pasívnej - na spoločenskom a kultúrnom živote Prešporka. Kasína, hospodárske a svojpomocné asociácie, slobodomurárske lóže, spevokoly, ženské spolky, športové kluby aj robotnícke vzdelávacie spolky prispievali k demokratizácii verejného života v meste.

Ako presne to vyzeralo u nás, sa môžete dozvedieť z prednášky historičky Eleny Mannovej zorganizovanej  v rámci cyklu Prechádzky starým Prešporkom. Prednáška sa koná dnes (utorok 24.10.) o 18.00 hod. vo Faustovej sieni Apponyiho paláca.

Vstupné pre nečlenov združenia Bratislavské rožky sú dve eurá, členovia majú tradične vstup voľný.

(ts, ms)