Mestskí poslanci rozhodli - nechcú mať súsošie Márie Terézie na Hviezdoslavovom námestí!

15.3.2018

Zdroj: Facebook Karol Srnec

Páčil sa vám článok?

Bratislavský okrášľovací spolok včera na Hviezdoslavovom námestí vystavil jazdecké súsošie rakúsko-uhorskej panovníčky Márie Terézie, aby si mohli ľudia predstaviť, ako by sa sem hodila. Mestské zastupiteľstvo dnes hlasovalo o jej trvalom umiestnení na tomto mieste, ale za návrh zahlasovali len dvaja poslanci...

Pochopiteľne, bronzové súsošie rakúsko-uhorskej panovníčky Márie Terézie umiestnené na pomerne frekventovanom priestore, akým je Hviezdoslavovo námestie, vyvolalo rôznorodé reakcie. Viacero čitateľov Bratislavských novín sa zhodlo v tom, že už je sôch na námestí priveľa a vyzerá to tam ako v nejakej galérii. Marek Kľuka zase získal najviac lajkov, keď na facebookovú stránku Bratislavského okrášľovacieho spolku napísal svoj názor, že: „Pokiaľ socha nebude v originálnej veľkosti na pôvodnom adekvátnom mieste, ale len dakde mimochodom schovaná mimo pozornosti ľudí, ešte k tomu len v takejto miniatúrnej verzii, tak nemá žiadny zmysel.“ 

Aj v nedávnej ankete Bratislavských novín sa až 62 percent respondentov vyjadrilo, že by si súsošie Márie Terézie od Jána Fadrusza, ktoré bolo vytvorené z vzácneho carrarského mramoru, želali mať na pôvodnom mieste – teda na korunovačnom pahorku, kde stálo do roku 1921. To však nie je veľmi reálne, nakoľko Námestiu Ľudovíta Štúra dnes dominuje súsošie štúrovcov od Tibora Bártfaya, ale napriek tomu sa objavili úvahy, že tých by v takom prípade premiestnili na dnešné Námestie slobody, teda pred Úrad vlády SR, kde pred rokom 1989 stála socha prvého československého robotníckeho prezidenta Klementa Gottwalda.

Dnes sa o umiestnení bronzového odliatku súsošia Márie Terézie na Hviezdoslavovom námestí rozhodovalo na mestskom zastupiteľstve, ktoré 2,2 metra vysoké dielo akademickej sochárky Martiny Zimanovej pred Carltonom nechce mať. Počas poslaneckej diskusie padali všelijaké návrhy, aby sa pre ňu našlo miesto, ktoré by malo priamy súvis s pobytom Márie Terézie v niekdajšom Prešporku, teda napríklad okolie Dómu svätého Martina, Bratislavský hrad, kde počas svojej korunovácie bývala alebo dokonca v Rači, kam vraj chodievala koštovať vínko.

Iba dvaja poslanci mestského zastupiteľstva následne zahlasovali za predložený návrh, 12 bolo proti a až 17 poslancov sa hlasovania zdržalo, k čomu sa na sociálnej sieti vyjadril Patrik Tkáč - jeden z donorov, vďaka ktorému socha Márie Terézie vznikla: „Väčšina poslancov magistrátu nemá názor. Socha Márie Terézie v Bratislave nebude. Ďakujem za niekoľkoročnú prácu oddaným členom Bratislavského okrášlovacieho spolku, majiteľom a zanieteným pracovníkom hotela Carlton, ale najmä umelcom, ktorí na nádhernom súsoší pracovali niekoľko rokov. Cieľom bolo nadviazať na prácu okrášlovacieho spolku z 19. storočia, ktorým sa podarilo umiestniť viaceré umelecké diela po celom meste vďaka podpore ľudí, ktorí mesto milovali. Tí, čo boli proti, dobre. Ale nerozhodnúť, keď ma za to platia, znamená nielen okradnúť mesto o sochu , ale priamo okrádať občanov mesta o plat, ktorí dostávate. Nie ste platení za nerozhodovanie, ale za rozhodovanie.“ 

Zdroj: Facebook P.T.

​Súsošie Márie Terézie bolo v dňoch 14. a 15. marca 2018 umiestnené pred hotelom Carlton...

Na Hviezdoslavovom námestí stojí dnes súsošie teda pravdepodobne posledný deň a Bratislavský okrášľovací spolok bude musieť nájsť preň inú lokalitu, kde bude natrvalo umiestnené.  Nebola by to však prvá ani jediná socha Márie Terézie na území nášho hlavného mesta, ale v poradí už tretia. V roku 2011 bola na Vajanského nábreží umiestnená na tretinu zmenšená replika hlavnej časti pôvodného súsošia Jána Fadrusza, teda Mária Terézia na koni v imitácii bieleho mramora. A ešte jedna jazdecká socha uhorskej kráľovnej sa už zopár rokov prakticky nepovšimnutá nachádza aj v záhrade Grassalkovičovho paláca.

Zdroj: epocha.sk

​Ide o odliatok zrekonštruovanej sochy od neznámeho autora, ktorej vápencový originál s čiastočným zlatením pochádzal z druhej polovice 18. storočia a tvoril súčasť budovy nitrianskeho veľkoprepošstva až do druhej svetovej vojny. Počas bombardovania bola však budova poškodená a značne zničená bola aj socha, ktorej torzo potom dlhé roky ležalo v záhradných priestoroch pri paláci. Nakoľko sa niektoré časti sochy už nikdy nenašli, tak ju do predpokladanej podoby v roku 1992 zreštauroval akademický sochár Miroslav Černák. Na sochu Márie Terézie by ste určite narazili, keby ste si krátili cestu cez park za Grassalkovičovým palácom nachádzajúci sa medzi Štefánikovou a Banskobystrickou ulicou. A v tomto prípade si môžete byť istí, že ju tam nájdete aj zajtra...

(ars, foto: facebook Karol Srnec)

Páčil sa vám článok?