FOTO: Takýto pohľad na Bratislavský hrad sa naskytne azda len rušňovodičom...

27.1.2018

Zdroj: Balázs Szárka

Páčil sa vám článok?

Pred niekoľkými dňami nám pán Balázs Szárka poslal do redakcie sériu troch fotografií, na ktorých vidno koľajnice a vlaky nachádzajúce sa kúsok od Hlavnej stanice a za ňou najznámejšiu dominantu nášho hlavného mesta - Bratislavský hrad. Ich autor nám prezradil, ako táto zaujímavá kompozícia vznikla...

„Nápad na túto fotku som dostal samozrejme vo vlaku. Nastúpil som do úplne posledného vagónu, aby som mohol sledovať koľaje a zrazu sa mi pred očami naskytol tento výhľad na Bratislavský hrad a pod ním vlakové koľaje. Taktiež som si všimol nadjazd, z ktorého by bolo možné fotiť,“ púšťa sa do rozprávania fotograf, ktorý zábery urobil z mosta na Kyjevskej ceste. „Hneď na druhý deň som šiel opäť do Bratislavy, aby som si obhliadol miesto, ktoré som videl z vlaku a zistil, či by z neho vôbec bolo fotenie možné zrealizovať. Problémom však boli autá, ktoré prechádzali cez most, takže mi trvalo asi tri hodiny, kým som vychytal chvíľu, keď šiel nejaký vlak a zároveň nešli žiadne autá - aby sa most netriasol. A tak vznikol prvý – základný záber,“ hovorí pán Balázs Szárka. Výsledná fotka je poskladaná z troch záberov. Na prvom je základná expozícia bez vlakov, na druhom fotka s vlakom naľavo a na treťom fotka s vlakom napravo. Tieto tri fotky sú následne skombinované do jednej pomocou Photoshopu.

Zdroj: Balázs Szárka

​„Keďže som to chcel nafotiť po západe slnka, šiel som tam aj na ďalší deň. Chcel som zachytiť svetelnú cestu vlakov, takže som potreboval väčšiu tmu. Bol to len nápad v mojej hlave, vôbec som nevedel, či sa mi to podarí, keďže som potreboval veľmi špecifické podmienky – nakoľko nebolo jedno, akou rýchlosťou idú vlaky a či sú nákladné, alebo osobné, či idú zo stanice alebo naopak, do stanice vchádzajú, keďže zadné svetlá svietia načerveno a predné nabielo. Bolo to celkom trápenie a viac-menej len náhodné čakanie na správny moment, no po štyroch hodinách čakania a fotenia sa mi to podarilo,“ hovorí o druhej zo série fotografií ich autor.

Zdroj: Balázs Szárka

​„Táto fotka je poskladaná až z deviatich záberov. Tri fotky pre základnú expozíciu, aby boli viditeľné detaily budov a textúry stromov a 3 x 3 fotky každého jedného vlaku, aby svetelné cesty boli dostatočne dlhé a smerovali až ku hradu. Postproces spájania fotiek bola jedna veľká nočná mora. Zarovnávanie jednotlivých záberov, maskovanie a správne vyváženie farieb mi zabralo viac ako 5 hodín, ale myslím si, že sa to oplatilo. Vznikol tak jedinečný záber a keďže pomerne často cestujem vlakmi, vždy som chcel nafotiť takúto špeciálnu fotku,“ dodal pán Szárka, ktorý sa chce v budúcnosti o túto kompozíciu pokúsiť znova, len s inými podmienkami. „Možno budú lepšie, možno horšie, uvidíme...“

(ars, foto: Balázs Szárka)

Páčil sa vám článok?