Vrakunčania dnes budú protestovať pred ministerstvom proti toxickej skládke

3.5.2017
0
Vrakunčania dnes budú protestovať pred ministerstvom proti toxickej skládke - protest
Páčil sa vám článok?

Samospráva vo Vrakuni dlhodobo upozorňuje na neriešený problém toxickej skládky. Zhromaždenia, protesty a štrajková pohotovosť po dlhej dobe našli u kompetentných pozitívnu odozvu. Starosta a poslanci Mestskej časti ešte v roku 2015 vyhlásili vstup samosprávy do časovo neobmedzenej štrajkovej pohotovosti pre dlhodobo neriešenou haváriou skládky bývalých závodov Juraja Dimitrova.

„Skládka kontaminuje podzemné vody a ničí zdravie občanov a prírodu na Žitnom ostrove,“ konštatovali vo verejnom vyhlásení starosta Vrakune Martin Kuruc a poslanec miestneho zastupiteľstva Milan Šindler. „Je preto potrebné zmobilizovať všetky inštitúcie a subjekty a nájsť riešenie.“ 

V januári minulého roka sa vo Vrakuni uskutočnil odborný okrúhly stôl venovaný toxickej skládke bývalých závodov Juraja Dimitrova. V októbri samospráva zorganizovala protest pred úradom vlády. Zastupitelia a občania mestskej časti Vrakuňa požadujú vyriešiť financovanie, technické riešenie a harmonogram realizácie likvidácie nebezpečnej skládky. Napriek tomu, že skládka patrí medzi celoslovenské priority a so sanáciou sa malo začať už na jeseň minulého roka, doteraz sa tak nestalo. V dlhodobo neriešenej kauze predsa len nastal nedávno zvrat. Po tlaku Vrakunčanov Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR spustilo koncom apríla verejné obstarávanie na sanáciu bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova. Náklady na odstránenie environmentálnej záťaže sa odhadujú na viac ako 30 miliónov eur, pôvodne sa rátalo so sumou od 20 do 25 miliónov eur. Konečnú sumu určí verejné obstarávanie. Využiť sa majú eurofondy.

Rozloha skládky, ktorá sa nachádza na území starého Mlynského ramena, na rozhraní bratislavských mestských častí Vrakuňa a Ružinov, je približne 4,65 hektára. Je na nej zhruba 120.000 kubických metrov odpadu, ktorý tam vyvážali z chemických závodov v 60. až 80. rokoch minulého storočia. Prieskum ukázal, že do podzemných vôd unikajú najmä pesticídy a herbicídy. Kontaminačný mrak má dĺžku približne päť kilometrov od skládky.

 „Vrakunská skládka nie je obyčajná čierna skládka, kde niekto zahodil pár plastových fliaš. Nebezpečné chemické látky kontaminujú podzemnú vodu a každým dňom sa šíria ďalej a ďalej smerom k Žitnému ostrovu,“ vysvetľuje starosta Vrakune Martin Kuruc. „Pokiaľ by sa chemické látky dostali do podzemných vôd Žitného ostrova, hrozí ešte väčšia ekologická katastrofa ako to bolo v 70-tych rokoch minulého storočia pri havárii rafinérie Slovnaft.“ Situácia je natoľko vážna, že mestská časť Bratislava – Vrakuňa ešte v roku 2002 vydala zákaz používať domové studne na polievanie zeleniny a ovocných stromov. Tento zákaz platí dodnes.

 Vrakunčania napriek sľubnému posunu v téme skládky v protestných aktivitách nepoľavujú. Na dnes, teda stredu 3.mája o 15:00 hodine zvolali pred Ministerstvo životného prostredia protestné zhromaždenie.

(ts, ars, foto: abn)

Páčil sa vám článok?