Výstava o časoch, keď bolo mesto osem mesiacov bez pitnej vody

5.7.2016
0
Výstava o časoch, keď bolo mesto osem mesiacov bez pitnej vody - 13_vodici
Páčil sa vám článok?

Vodárenské múzeum sprístupnilo výstavu o Ekologickej katastrofe na II. vodnom zdroji v Bratislave. Výstava približuje a vysvetľuje udalosti, ktoré sa odohrali na začiatku 70. rokov 20. storočia, keď veľká časť Bratislavy zostala bez pitnej vody z vodovodu v dôsledku kontaminácie vodného zdroja v Podunajských Biskupiciach ropnými látkami unikajúcimi z rafinérie Slovnaft.

Vodný zdroj v Podunajských Biskupiciach s výdatnosťou 1200l/s bol spustený do prevádzky v roku 1965 a dodával vodu do rýchlo sa rozrastajúcej východnej časti Bratislavy. Vodný zdroj postavili len 2,5 kilometra od rafinérie Slovnaft. Absencia stáleho monitoringu podzemných vôd, ako aj nedostatočné zabezpečenie rafinérie spôsobilo, že sa ropné látky dostali do podzemia a následným čerpaním vody z vodného zdroja sa toto znečistenie dostalo až k vodnému zdroju v Podunajských Biskupiciach. V roku 1971 bolo znečistenie natoľko veľké, že bolo potrebné vodný zdroj odstaviť. Bratislava tak zostala osem mesiacov bez pitnej vody z vodovodu a 160-tisíc obyvateľov muselo byť zásobovaných vodou z cisterien (na fotografii vodiči cisterien).

Až v lete v roku 1972 bol spustený náhradný zdroj pitnej vody z Kalinkova. Po tejto havárií sa začalo pracovať na projekte, ktorý by ochránil podzemné vody Žitného ostrova a zároveň jednu z najväčších zásobární pitnej vody v strednej Európe pred znečistením z rafinérie. V roku 1978 preto začala fungovať hydraulická ochrana podzemných vôd Žitného ostrova, ktorá je do dnešného dňa v prevádzke.

Výstava je otvorená počas pracovných dní od 9.00 - 12.00 h vo Vodárenskom múzeu, Devínska cesta 1.

(ps)
Foto: archív BVS

Páčil sa vám článok?