Starý most zrekonštruujú firmy Eurovia, Eurovia CS a SMP CZ

30.8.2013
0
Starý most zrekonštruujú firmy eurovia, eurovia cs a smp cz - stary_most_novy2 Starý most zrekonštruujú firmy eurovia, eurovia cs a smp cz - stary_most_novy2
Páčil sa vám článok?

Mesto konečne zverejnilo víťaza súťaže na dodávateľa rekonštrukcie Starého mosta a prvej etapy nosného dopravného systému do Petržalky. Ide o konzorcium pod spoločným názvom Mestská hromadná doprava MHD - Starý most, ktoré sa skladá z troch spoločností. Komisia vybrala uchádzača, ktorý splnil všetky podmienky a ponúkol najnižšiu cenu.

„Oznámenie o zverejnení súťaže na verejného zhotoviteľa bolo zverejnené vo vestníku 29. januára 2013,“ povedal primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD). O súťažné podmienky prejavilo záujem vyše 50 uchádzačov, do súťaže sa prihlásilo osem. Väčšinou išlo o konzorciá, pretože mesto požadovalo to, aby sa zhotoviteľ preukázal skúsenosťou s výstavbou mosta ponad tečúcu rieku. Keďže na Slovensku sa za posledné tri roky takéto dielo nestavalo, konzorciá boli poskladané z domácich a zahraničných partnerov.

Predpokladaná hodnota zákazky vyplynula zo štátnej expertízy a bola 81 miliónov eur s DPH. Najnižšiu ponuku predložilo konzorcium Mestská hromadná doprava MHD - Starý most, ktoré sa skladá z troch spoločností - Eurovia, a.s., Košice, Eurovia CS, a.s., a SMP CZ, a.s., vo výške 70,58 milióna eur. Najvyššia ponuka bola komisii predložená v hodnote 118,3 milióna eur.

Komisia, ktorá vyhodnocovala ponuky, mala sedem členov. Medzi nimi boli aj traja profesori zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave a Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity. Okrem nich boli pri posudzovaní ponúk aj ôsmi zástupcovia bez hlasovacieho práva, ktorí mali k dispozícii všetky informácie a mali možnosť sa neobmedzene pýtať. Medzi nimi boli aj piati poslanci z každého poslaneckého klubu v mestskom zastupiteľstve.

Najdôležitejším kritériom bolo, že uchádzač musí mať skúsenosti s výstavbou mosta ponad tečúcu rieku v šírke 300 metrov, ktoré sa overovalo najdlhšie. Komisia po rozhodnutí o víťazovi informovala všetkých uchádzačov a pomerne dlho čakala na ich možné odvolanie. „Najdlhšie nám to trvalo s talianskym uchádzačom, ktorému sme mali problém doručiť výsledok obstarávania a potom čakať príslušnú zákonnú lehotu, ktorá uplynie na to, aby rozhodnutie mohlo byť právoplatné. Dnes je z pohľadu mesta výberový proces ukončený,“ povedal Ftáčnik. Momentálne je proces na úrovni riadiaceho orgánu - ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré posudzuje, či súťaž prebehla v súlade s manuálom Operačného programu Doprava a pravidlami európskej komisie.

Stavebné práce by mali byť ukončené do septembra 2015. „Vtedy je možné na ministerstvo predložiť poslednú faktúru a uzavrieť projekt, ktorý je podporený Európskou komisiou,“ povedal Ftáčnik.

Stavebné práce by mali začať už tento rok. Druhá etapa sa má realizovať počas obdobia 2014-2020.

Martina Chudá
Vizualizácia - bratislava.sk


Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní Bratislavských novín. © 1998-2013 Nivel Plus. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Páčil sa vám článok?