Mesto chce byť samosprávnym krajom

3.10.2006
Páčil sa vám článok?

Nový zákon o hlavnom meste by mal zakotviť, aby Bratislava bola vyšším územným celkom, najlepšie ešte v decembri tohto roka, hneď po voľbách regionálnych samospráv.

Strategickým cieľom návrhu zákona o hlavnom meste Bratislave je dosiahnuť, aby Bratislava bola vyšším územným celkom a samosprávnym krajom vo svojich súčasných hraniciach. Plnila by tak úlohy samosprávneho kraja, teda do jej kompetencie by prešlo stredné školstvo, sociálne zariadenia, zdravotníctvo a regionálny rozvoj, a súčasne úlohy celomestského charakteru, teda mestská hromadná doprava, zásobovanie vodou, likvidácia komunálneho odpadu, verejné osvetlenie, cesty a komunikácie I. a II. triedy, územný plán, cestovný ruch a verejný poriadok. Samospráva mestských častí by plnila obdobné úlohy ako ostatné obce, t. j. zabezpečovala by činnosti bezprostredne sa dotýkajúce každého obyvateľa a právneho subjektu na území mestskej časti.

Navrhuje sa aj ďalšia zásadná zmena - redukcia počtu poslancov v mestskom i v miestnych zastupiteľstvách, a to o vyše polovicu. Neboli by už zvlášť poslanci za samosprávny kraj (tých je v súčasnosti 46) a zvlášť za Bratislavu, ale už len mestské zastupiteľstvo, ktoré by zabezpečovalo úlohy mesta i kraja. V prípade, že sa Bratislava stane samosprávnym krajom, bude dostávať od štátu určitý podiel z dane z príjmov fyzických osôb a z dane z motorových vozidiel, ktorý teraz dostáva Bratislavský samosprávny kraj. Príjem štátu z dane z motorových vozidiel je z Bratislavy o štyri pätiny vyšší ako z ostatných troch okresov kraja (Malacky, Pezinok, Senec). Pritom Bratislava nedostáva z týchto peňazí nič, hoci motorové vozidlá evidované v Bratislave zaťažujú jej cesty a životné prostredie najviac. Ak by Bratislave pripadli aj financie zo štátneho rozpočtu, čiže financie na zabezpečovanie úloh hlavného mesta, financovanie pre samosprávny kraj a financie ako pre každé iné veľké mesto, nemusela by samospráva natoľko zaťažiť občanov a iné subjekty daňou z nehnuteľností, miestnymi daňami a poplatkom za komunálny odpad. Prechodom pod Trnavský samosprávny kraj by získali aj okresy Malacky, Pezinok a Senec, lebo by mohli čerpať prostriedky z eurofondov.

Na potrebe zmien sa zhodli aj starostovia bratislavských mestských častí. Návrh zákona o hlavnom meste Bratislave pripravilo Regionálne združenie mestských častí vlani v novembri a po prerokovaní s primátorom Andrejom Ďurkovským ho predložilo mestu. Spoločný návrh legislatívneho zámeru by mal byť na rokovanie vlády predložený koncom marca.

Páčil sa vám článok?