Viaceré mestské časti už schválili nové miestne dane, niektoré to ešte len čaká

3.10.2006
Páčil sa vám článok?

V uplynulých dňoch jednotlivé mestské časti schválili balíky miestnych daní - daň za psa, daň za užívanie verejného priestranstva, daň za predajné automaty a daň za nevýherné hracie prístroje.

Sadzby daní nie sú v jednotlivých mestských častiach rovnaké a najmä v prípade dane za psa je rozdielny aj spôsob zdaňovania. V čase našej uzávierky ešte neboli známe sadzby daní vo všetkých bratislavských mestských častiach.

DAŇ ZA PSA

V Starom Meste stanovili za jedného psa sadzbu za rok vo výške 1200 korún, v prípade, že ide o držiteľa alebo vlastníka psa so špeciálnym výcvikom základnej poslušnosti, je to 600 korún, pre fyzické osoby staršie ako 62 rokov je to 240 korún. V Novom Meste je sadzba za rok stanovená na 1500 korún, za psa, ktorého majiteľom alebo držiteľom je nepracujúci dôchodca alebo invalidný dôchodca, je to 300 korún, za psa, ktorý je chovaný vo firme ako strážny pes, je stanovená sadzba 2000 korún. V Ružinove je rozdielna daň za psa chovaného v bytovom dome (1200 korún ročne ) a za psa chovaného v rodinnom dome, chate či domčeku na individuálnu rekreáciu (500 korún), pre psa, ktorého vlastníkom alebo chovateľom je starobný dôchodca, stanovili sadzbu 300 korún a pre psa, ktorého držiteľom alebo vlastníkom je právnická osoba, je sadzba dane 1500 korún. V Petržalke rozlišujú medzi plemenami psov - za „obyčajného“ psa je sadzba dane za rok 1000 korún, za psov veľkých a obrovských plemien a bojových psov je to 2000 korún. V prípade osamelého dôchodcu s príjmom na hranici životného minima vlastniaceho „obyčajného“ psa je v Petržalke sadzba 100 korún, rovnaká sadzba dane je aj za psa chovaného v rodinných domoch, 500 korún je sadzba za psa, ktorého vlastník (držiteľ) je členom organizácie zaoberajúcej sa chovom psov. V Dúbravke je za psa chovaného v bytovom dome a za psa strážiaceho samostatne stojaci objekt slúžiaci na podnikateľské účely ročne 1000 korún, za psa chovaného v rodinnom dome 100 korún, za psa chovaného v školských a predškolských zariadeniach a za psa chovaného v bytovom dome, ak je jeho vlastníkom alebo držiteľom osamelý dôchodca 200 korún (v prípade, že ide o psa chovaného v bytovom dome a jeho vlastníkom alebo držiteľom je dôchodca, ktorý žije v spoločnej domácnosti s ďalšou osobou, je to 400 korún). V Devínskej Novej Vsi je sadzba za rok za psa chovaného v rodinnom dome 120 korún, ale za psa chovaného v obytnom dome 1200 korún (v prípade psov s absolvovanou skúškou základného výcviku ovládateľnosti sú tieto sadzby polovičné), za strážneho psa v podnikateľských objektoch je to 2500 korún. V Lamači je sadzba za psa v rodinnom dome 150 korún, za psa v obytnom dome 1000 korún (dôchodcovia majú znížené sadzby, rozlíšené podľa toho, či žijú osamelo a či žijú v rodinnom alebo obytnom dome). Vo Vrakuni je sadzba 1200 korún na rok za psa chovaného v obytnom dome (v prípade, že daňovníkom je osamelý alebo invalidný dôchodca, je to 250 korún, ak ide napríklad o dvoch dôchodcov, sadzba je 500 korún), za strážneho psa podnikateľského subjektu je sadzba 1200 korún.

DAŇ ZA UŽÍVANIE VEREJNÉHO PRIESTRANSTVA

V Starom Meste je sadzba dane za užívanie verejného priestranstva za deň a štvorcový meter 20 korún za umiestnenie zariadenia slúžiaceho na poskytovanie služieb vrátane exteriérového posedenia, na vybraných uliciach v historickom centre je sadzba za exteriérové posedenia 30 korún. V Novom Meste je sadzba za umiestnenie zariadenia slúžiaceho na poskytovanie služieb 5 korún za štvorcový meter a deň, za umiestnenie stavebných zariadení na výstavbu, rekonštrukcie a podobne 8 korún, v prípade krátkodobého umiestnenia predajného zariadenia je to až 100 korún za štvorcový meter a deň. V Ružinove je za umiestnenie zariadenia na výstavbu, stavebné a rekonštrukčné práce, ale napríklad aj za umiestnenie kontajnera na stavebný odpad stanovená sadzba 15 korún za štvorcový meter a deň, za umiestnenie niektorých obchodných zariadení alebo zariadenia na poskytovanie služieb je to 10 korún, za umiestnenie exteriérového sedenia je sadzba 20 korún. V Petržalke je sadzba za umiestnenie zariadenia slúžiaceho na poskytovanie služieb alebo na predaj kníh a tlače 2 koruny za štvorcový meter a deň, za umiestnenie stavebných zariadení na stavbu, výstavbu alebo pre stavebné a rekonštrukčné práce sú tri rôzne sadzby (podľa dĺžky jeho trvania), za umiestnenie predajného zariadenia je sadzba 6 korún. V Dúbravke je za rozkopanie miestnej komunikácie a zelene z dôvodu výstavby alebo rekonštrukcie inžinierskych sietí, za umiestnenie skládky stavebného materiálu, tuhých palív, kontajnera a podobne stanovená sadzba 5 korún za štvorcový meter a deň, za umiestnenie predajných zariadení pre potreby ambulantného predaja je to 20 korún. V Devínskej Novej Vsi je napríklad sadzba za krátkodobé umiestnenie dočasného predajného zariadenia 30 korún za štvorcový meter a deň, za užívanie verejného priestranstva pri poskytovaní služieb 15 korún, za umiestnenie exteriérového sedenia 7 korún. V Lamači je napríklad sadzba za umiestnenie zariadenia na poskytovanie služieb a predajných zariadení 20 korún za štvorcový meter a deň, za umiestnenie skládky stavebného materiálu a stavebných zariadení sú tri sadzby rozlíšené podľa dĺžky trvania užívania verejného priestranstva. Vo Vrakuni je sadzba za umiestnenie zariadenia slúžiaceho na poskytovanie služieb, stánkový predaj a podobne 5 korún za štvorcový meter a deň pre fyzické osoby, 7 korún pre právnické osoby.

DAŇ ZA PREDAJNÉ AUTOMATY

V Starom Meste je daň za umiestnenie jedného predajného automatu 5000 korún za rok, ak je umiestnený na verejne prístupných priestranstvách, a 3000, ak je umiestnený mimo verejnosti prístupného priestranstva. V Novom Meste je daň 7000 korún za rok, ak je automat umiestnený na verejne prístupnom priestranstve, v ostatných prípadoch je sadzba 3000 korún. V Ružinove sa za umiestnenie automatu platí jednotná daň 5000 korún ročne. V Petržalke je stanovená sadzba 3000 korún ročne za automat s tovarom potravinovej povahy, 1000 korún za automat s tovarom inej povahy. V Dúbravke je schválená sadzba dane za jeden automat vo výške 5000 korún za rok. V Devínskej Novej Vsi sa za jeden automat platí daň 2400 korún ročne. V Lamači stanovili, že sadzba dane je 3000 korún ročne za jeden predajný automat obsahujúci v skladbe ponúkaného tovaru najviac 10 druhov tovaru, a 6000 korún ročne za automat s viac ako 10 druhmi tovaru. Ak skladba ponúkaného tovaru v automate obsahuje alkoholické nápoje alebo tabakové výrobky, sadzba dane je päťnásobná. Vo Vrakuni je sadzba dane 2000 korún ročne za jeden predajný automat vydávajúci potravinové výrobky bez alkoholických a tabakových výrobkov a 4000 korún ročne za automat vydávajúci alkoholické a tabakové výrobky.

DAŇ ZA NEVÝHERNÉ HRACIE PRÍSTROJE

Nevýherné hracie prístroje sú spravidla definované ako prístroje, ktoré sa spúšťajú alebo prevádzkujú za odplatu, pričom nevydávajú peňažnú výhru a sú prevádzkované v priestoroch prístupných verejnosti. Delia sa na elektronické prístroje na počítačové hry, mechanické prístroje, elektronické prístroje, automaty a iné zariadenia na zábavné hry. V Starom Meste je stanovená sadzba dane 3000 korún za rok za stolný futbal a hokej, biliardový a gulečníkový stôl a šípky, 20 000 korún za ostatné nevýherné hracie prístroje. v Novom Meste je sadzba dane 20 000 korún za rok za jeden elektronický zábavný prístroj na počítačové hry a nevýherný hrací prístroj alebo zariadenie na zábavné hry (biliard, gulečník a iné). V Ružinove sa platí jednotná sadzba dane - 20 000 korún za rok za jeden nevýherný hrací prístroj. V Petržalke je sadzba dane za jeden hrací prístroj za rok 10 000 korún, ak ide o veľký nevýherný hrací prístroj (napríklad bowling, biliard, gulečník), a 2000 korún, ak ide o malý alebo stredný nevýherný hrací prístroj ((napríklad šípky, flippery). V Dúbravke je stanovená sadzba dane 20 000 korún za jeden nevýherný hrací prístroj za rok. V Devínskej Novej Vsi stanovili sadzbu dane na 5000 korún za jeden nevýherný prístroj za rok, v prípade automatov a iných zariadení na zábavné hry (bowling, biliard, gulečník) je to 15 000 korún. V Lamači je stanovená ročná sadzba dane 6000 korún za jeden nevýherný hrací prístroj, resp. 3000 korún za jeden mechanický prístroj alebo iné zariadenie na zábavné hry. Vo Vrakuni je sadzba dane 15 000 korún ročne za jeden elektronický hrací prístroj na počítačové hry a 5000 korún ročne za ostatné nevýherné hracie prístroje.

Páčil sa vám článok?