Ruiny bez majiteľa: Kto sa o ne postará, aby nedošlo k úrazu? Starostovia reagujú

7.5.2022
0

Zdroj: Matúš Husár

Páčil sa vám článok?

Stalo sa to, čoho sa mnohí obávali – zábradlie petržalskej terasy, ktoré sa nebezpečne nakláňalo, nevydržalo a ťažké betónové kusy sa zrútili na zem (úvodná foto). Vlastník objektu sa však necíti byť vlastníkom, a teda zjavne ani zodpovedný za jeho stav. Rizikové miesta, kde môžeme dôjsť k úrazu a nik sa k nim nehlási, sú aj inde v Bratislave – kto sa má postarať o nápravu?

Zrútený múr z pochôdznej terasy bytového domu na Holíčskej ulici 1 – 3 bol v havarijnom stave dlho, na čo upozorňovali aj ľudia v okolí. Pozemok síce patrí magistrátu, terasa sa však podľa starostu Petržalky Jána Hrčku kolaudovala v prospech organizácie, ktorej nástupcom je Bytové družstvo Petržalka. Preto sa práve toto družstvo malo podľa mestskej časti postarať o nápravu – posledná výzva z februára tohto roku hovorila, že bezodkladne, ale najneskôr do 30. apríla. Nestihlo sa, opacha padla o tri týždne skôr a je veľké šťastie, že ťažké betónové kusy nikomu neublížili. Prípadom sa už zaoberá polícia.

Mestská časť najnovšie informovala, že výrazné statické narušenie vykazuje ďalšia pochôdzna terasa, tentoraz na Rovniankovej ulici 11. Ukázala to obhliadka technického stavu, ktorú miestny úrad urobil na základe viacerých podnetov občanov, hoci ani táto terasa nie je v jeho vlastníctve ani správe mestskej časti. Aj v tomto prípade hrozí pád posunutého betónového zábradlia, ktoré sa okrem iného nachádza nad vstupom do bytového domu. Mestská časť už vyzvala Bytové družstvo Petržalka i vlastníkov bytových i nebytových priestorov, vrátane garáží, na nápravu do konca mája.

Zároveň potvrdila, že niekedy si situácia vyžaduje, aby zakročila aj v prípade, kedy terasa nie je v jej správe. Naposledy takto opravila padajúci múr na parkovisku pod terasou na Beňadickej ulici, ktorého majiteľom je magistrát, a chystá sa opraviť terasu na Jasovskej ulici, hoci ani tú nemá v správe.

Zdroj: Marián Dekan

​Nebezpečne naklonené zábradlie terasy na Holíčskej pred zrútením

Rovnako postupuje Nové Mesto, ktoré má podobnú situáciu so schodiskami „bez majiteľa“. Starosta Rudolf Kusý vysvetlil, že na Kolibe aj na Kramároch opravili viacero takýchto schodísk vďaka zapojeniu sponzorov: „Sústavne som totiž počúval, že dané schodiská, po ktorých ľudia chodia, nie sú v našom vlastníctve a peniaze mestskej časti na ne nemôžeme vynaložiť. Ľudí však nezaujíma, kto je vlastníkom schodov, chcú po nich bezpečne prejsť, preto sme to riešili sponzorsky. Samozrejme, nie všetko sa dá vyriešiť s pomocou sponzorov. Pred časom som požiadal EKO podnik najať partiu murárov, aby sme si vlastnými silami opravovali schodiská, ktoré nikomu nepatria.“

Podľa Kusého začnú v lokalite Sibírskej ulice. V zlom technickom stave je tiež schodisko na Kramároch vo vlastníctve železníc, ktoré samospráva už vyzvala na nápravu.

V Dúbravke zas treba opraviť rozbité schodisko vedúce na terasu pri objekte tzv. Domu služieb na M. Sch. Trnavského. „Objekt je súkromný a má viacero vlastníkov. Naša mestská časť dala výzvu štátneho stavebného dohľadu, aby vlastník stavby vykonal údržbu schodiska, ktoré vedie smerom na spomínanú terasu,“ informovala hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinatová.

V Rači nie je v najlepšom stave pochôdzna terasa na Karpatskom námestí a hoci ju mestská časť nevlastní, spolu s majiteľmi bytov a nebytových priestorov hľadá možnosti jej kompletnej opravy a revitalizácie vrátane schodov. „Časť z terasy je už opravená,“ uviedol pre banoviny.sk starosta Michal Drotován s tým, že aktuálne sa rieši statický posudok schodísk. Niektoré práce zrealizujú v tomto roku, ďalšie v roku 2023.

Zdroj: Matúš Husár

Schody vedúce na terasu pri Dome služieb v Dúbravke sú v zlom stave. Mestská časť už vyzvala vlastníka, aby sa postaral o nápravu.

Zdroj: Matúš Husár

​Samospráva v Petržalke pripomína novelu zákona z vlaňajšieho mája, ktorá umožňuje udržiavať a investovať verejné peniaze aj do verejnoprospešného majetku, ktorý oficiálne nikomu nepatrí, a to najmä vtedy, keď je v havarijnom stave. „V prípade terasy na Holíčskej ulici, z ktorej sa zrútilo betónové zábradlie, sú však vlastník i správca známi – Bytové družstvo Petržalka,“ zopakovala aj v tejto súvislosti. 

(ac)

Ďalšia terasa ohrozuje životy a majetok Petržalčanov, preukázala to obhliadka jej technického stavu

V bratislavskej Petržalke vykazuje výrazné statické narušenie ďalšia pochôdzna terasa, tentoraz na Rovniankovej ulici 11. Preukázala to obhliadka jej technického stavu z konca apríla, ktorú vykonal miestny úrad na základe viacerých podnetov občanov. Mestská časť už vyzvala Bytové družstvo Petržalka i vlastníkov bytových i nebytových priestorov, vrátane garáží, na nápravu do konca mája.

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie