Bratislavský Climathon priniesol nápad, ako zrýchliť trasy MHD

28.10.2021
 tím KANthon

Zdroj: Facebook/ Kolégium Antona Neuwirtha

Páčil sa vám článok?

Uplynulý víkend sa konal druhý ročník mestského Climathonu, podujatia, ktoré na 48 hodín spojilo kreatívne tímy v riešení výziev hlavného mesta. V priestoroch coworkingového priestoru sa stretlo 70 ľudí a ďalších 50 sa pripojilo online. Víťazné riešenie ukazuje, ako zefektívniť trasy MHD na miestach, kde je výrazne pomalšia ako cesta autom. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.  

Výzvou druhého ročníka bola odolná Bratislava, ktorá sa stará o svojich obyvateľov a prostredie. Tímy dátových analytikov, programátorov, politológov, dizajnérov či enviromentálnych expertov na ekológiu sa zamerali na dátové modely a riešenia vytvorenia elektronabíjacej siete, mapovania zmien klímy a dopadov na konkrétne lokality v meste či zachovanie biodiverzity a opeľovačov.

Tímy pracovali počas víkendu s reálnymi dátami, ktoré pre Climathon okrem mesta Bratislava aj jej organizácií (OLO, Metropolitný inštitút) poskytli aj spoločnosti Swiss Re, ZSE, Solargis, Meteomatics a PowereX. Počas celej akcie boli pre účastníčky a účastníkov k dispozícií aj experti z platformy na analýzu dát Databricks.

Eva Streberová ako jedna z mentoriek motivovala tímy k tomu, aby sa pozerali do budúcna a predstavili si, že ich analytický nástroj, ktorý vyhodnocuje dopady extrémneho sucha, klesajúceho množstva zrážok, či rastúce znečistenie, ovplyvní tvorbu územného plánu.

"Počas víkendu zapojené tímy vytvorili celkovo 15 projektov zameraných na zmiernenie dopadov klimatických zmien v Bratislave. Porota pri výbere víťazných riešení posudzovala nasledovné kritéria - či prispieva k riešeniu problémov mesta, či sa riešenie dá reálne nasadiť, jeho užitočnosť a inovatívnosť," spresnila Katarína Rajčanová s tým, že všetky predstavené projekty spája dôraz na využívanie dát a zapojenie verejnosti.

Víťazný tím KANthon prišiel s nápadom ako porovnávať a vyhodnocovať dĺžku cesty autom s mestskou hromadnou dopravou medzi rôznymi miestami v Bratislave. Vďaka tomu môže mesto aj obyvatelia vedieť, ktoré trasy sú rýchlejšie autom a ktoré MHD.

“Druhý ročník bol pre nás intenzívnym zážitkom. Tým, že bolo podujatie hybridné a mohli sme s tímami stráviť čas aj osobne, čerpali sme z týchto stretnutí inšpiráciu. Príjemne nás prekvapila kvalita tímov, ich zapálenie a riešenia, ktoré sa im za 48 hodín podarilo vytvoriť. Vážim si čas našich kolegýň a kolegov, ktorí strávili čas konzultovaním a mentorovaním tímov a pomohli smerovať ich riešenia. Verím, že budeme mať príležitosť ich s nimi rozvíjať ďalej, podobne ako s viacerými tímami z minulého roka,” vysvetlila Petra Dzurovčinová, splnomocnenkyňa hlavného mesta pre inovácie. 

Ako sme už spomenuli v úvode, víťazné riešenie priniesol tím KANthon, ktorý ukazuje ako zefektívniť trasy MHD na miestach, kde je výrazne pomalšia ako cesta autom. Druhé miesto získal tím s menom Ecothusiasts vytvoril nástroj na identifikáciu tepelných ostrov v rôznych častiach miesta na základe viacerých faktorov. Mesto môže vďaka tomu napríklad modelovať ako sa zmení teplota na danej ulici napr. po výsadbe stromov.

Tretie miesto a riešenie UnderBranc zefektívňuje zber odpadu tým, že umožňuje obyvateľom jednoducho oznámiť, že smetný kôš je plný.

Climathon, ktorý je súčasťou globálnej iniciatívy, organizovalo mesto Bratislava spolu s inovačnou poradenskou spoločnosťou Civitta, hlavným partnerom Swiss Re, partnermi ZSE, Vacuumlabs a komunitným partnerom HubHub. Climathon je iniciatíva európskej organizácie EIT Climate-KIC, ktorá má za cieľ podporovať zavádzanie zelených riešení v rámci EÚ.

     (ts,nc)

    Páčil sa vám článok?

    Najčítanejšie