Hlavné mesto sa pripravuje na možný návrat pandémie: Aké opatrenia zavádzajú?

11.7.2020
hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová

Zdroj: nc

Páčil sa vám článok?

Mesto avizovalo, že vzhľadom na vývoj situácie, zavádzajú niektoré opatrenia najmä na ochranu najzraniteľnejších vrstvy, a to seniorov.

"V posledných dňoch pozorujeme nárast potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Aj keď v Bratislave sme zatiaľ nezaznamenali výrazný nárast nových prípadov, zodpovedne sa pripravujeme na možný návrat pandémie vo väčšej sile," uviedla hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová. Podľa jej slov má ísť hlavne o opatrenia zacielené na ochranu obyvateľov mesta, a to najmä na ochranu najzraniteľnejších senioriek a seniorov.

"Z prvej vlny pandémie vieme, že práve zariadenia pre seniorov môžu byť veľmi rýchlo najviac ohrozené pri zhoršení pandemickej situácie. Uvedomujeme si, že sociálne kontakty a podpora blízkych sú zvlášť pre starších ľudí dôležité, napriek tomu v záujme ich ochrany pristupujeme k prísnejším opatreniam u ležiacich pacientov a ťažko chorých klientov v štyroch z našich siedmich zariadení pre seniorov a od 15. júla u nich odporúčame obmedziť návštevy, rešpektujúc výnimky stanovené Úradom verejného zdravotníctva pre pacientov s paliatívnym sprevádzaním v terminálnom štádiu ochorenia, " doplnila Rajčanová.

V súvislosti s týmto opatrením zároveň posilňujú komunikáciu klientov s blízkymi prostredníctvom technológií.

Ďalším zraniteľným miestom zariadení pre seniorov môžu byť napriek školeniam samotné zamestnankyne a zamestnanci s cestovateľskou anamnézou (opatrovatelia, zdravotné sestry, ošetrovatelia, sociálni pracovníci). "Rozhodli sme sa preto, že v prípade, keď im po návrate zo zahraničia neumožňuje bezplatné testovanie na COVID-19 štát, ponúkne im túto možnosť mesto," hovorí Rajčanová. Ako ďalej podotkla zároveň ich edukujú, aby sa vyhýbali situáciám, ktoré majú zvýšený potenciál nákazy novým koronavírusom a aby dbali na dôsledné dodržiavanie zavedených hygienických opatrení, teda nosili rúško, pravidelne si umývali ruky a dodržiavali dostatočný odstup.

Prísnejšie opatrenia avizujú zavádzať aj na samotnom magistráte. Zamestnancom neodporúčajú dovolenku mimo územia Slovenska. Ak sa aj zamestnanci rozhodnú vycestovať na dovolenku do zahraničia, po návrate z dovolenky (teda pobytu minimálne po dobu dvoch a viac dní) zo zahraničia, majú nariadenú domácu izoláciu v podobe práce z domu. Takáto domáca karanténa musí trvať minimálne sedem kalendárnych dní. "Ak sa počas tohto obdobia neobjavia príznaky ochorenia COVID-19, môže sa zamestnanec vrátiť na pracovisko," doplnila hovorkyňa.

​(nc)

 

 

 

Páčil sa vám článok?