• Samospráva
  • 11.09.2011 19:45

Na Ventúrskej pribudne Vtáčia fontána

0 0

Jednou z trvalých ambícií samosprávy Starého Mesta je už niekoľko rokov dopĺňanie pešej zóny v historickom jadre rozmanitými prvkami malej architektúry. Najnovším doplnkom Ventúrskej ulice by už začiatkom júna tohto roku mala byť kópia liatinovej fontány s konskými hlavami.

Pôvodnú fontánu dala v roku 1900 odliať známa bratislavská firma Stollwerk. Vyrobili ju v zlievarňach moravského mesta Blansko a inštalovali na verejných priestranstvách viacerých miest, vrátane Bratislavy. Posledná z týchto fontán stála ešte v päťdesiatych rokoch na jednom z nástupných ostrovčekov električiek na Račianskom mýte. Potom ju odstránili a dnes sa nachádza na súkromnom majetku v areáli jazdeckej dráhy na Čiernej Vode.

Návratom pôvodnej fontánky naspäť do Bratislavy sa niekoľko mesiacov intenzívne zaoberala vicestarostka Starého Mesta Bohdana Machajová. „Uvažovali sme o vhodnom architektonickom dotvorení atraktívneho priestoru na križovatke dvoch najstarších bratislavských ulíc - Ventúrskej a Panskej. Ten nádherne „vykukol" najmä po dokončení rekonštrukcie Erdödyho paláca, stal sa akoby väčším. Okrem toho sme hľadali taký prvok, ktorý by tu zároveň pôsobil ako prirodzený retardér na jedinom povolenom vstupe vozidiel do pešej zóny," vysvetľuje B. Machajová.

Súčasný súkromný majiteľ napokon súhlasil s odliatím vernej kópie fontánky, ktorej dnes nikto nepovie inak ako Vtáčia fontána. Kópia bude ako originál trojetážová. Z najnižšej plytkej nádrže vyrastá stredný stĺp fontány, ktorý je na vrchole po obvode ozdobený konskými hlavami. Kone sa kedysi skutočne napájali z vyššie umiestnenej misy, do ktorej prúdila voda z rúr. Odtiaľ ju zachytávali do pohárov a iných nádob aj ľudia. Miska na najvyššom mieste nosného stĺpu napokon slúžila ako napájadlo pre vtáky.

„Vtáčia fontána môže byť hitom už tohtoročnej letnej sezóny najmä pre mladých. Verím, že sa stane populárnym miestom schôdzok," domnieva sa B. Machajová. Prispieť k tomu má aj riešenie ukotvenia fontány do dlažby, keď pôvodný bazén, ktorý pôsobí ako bariéra, nahradia voľne prístupné schody.

Milan Hovorka

Štúdia Vtáčej fontány s vizualizáciou na začiatku Ventúrskej ulice. Pôvodný bazén nahradia voľne prístupné schody, samotná fontána bude umiestnená o pár metrov vyššie, na úrovni vchodu do Erdödyho paláca.
VIZUALIZÁCIA - MČSM

Na Ventúrskej pribudne Vtáčia fontána


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.