BVS je podľa primátora zrejme tunelovaná

19.1.2011
0
Páčil sa vám článok?

Vrcholový manažment Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a.s. si zvýšil odstupné z 10-násobku základného platu na 12-násobok priemerného platu, a to napriek tomu, že ekonomické parametre spoločnosti sa zhoršujú. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik.

Zodpovednosť za neefektívne fungovanie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti nesú podľa primátora orgány spoločnosti, generálny riaditeľ a manažment, ktorý spoločnosť vedie. Za stav BVS a jej vzťahy s dcérskymi spoločnosťami zodpovedá aj predošlé vedenie mesta, keďže hlavným akcionárom je mesto, ale primárne nesie zodpovednosť podľa Ftáčnika generálny riaditeľ, ktorý má všetko pod kontrolou. Primátor chce preto na najbližšom mestskom zastupiteľstve predložiť návrh na zmeny v dozorných radách vo všetkých podnikoch, ktoré má v majetku mesto. Zároveň sa chce obrátiť na súčasné predstavenstvo vodárenskej spoločnosti, aby zvážilo odvolanie generálneho riaditeľa Daniela Gemerana.

Podľa Ftáčnika zisky spoločnosti od roku 2005 prudko klesajú napriek tomu, že cena vodného a stočného stúpa. Cena vodného z roku 2005 stúpla z 0,79 eura na 0,98 eura za meter kubický v roku 2009. Cena stočného stúpla z roku 2005 o 0,30 eur za meter kubický. Napriek tomu sa v roku 2009 Bratislavská vodárenská spoločnosť dostala do mínusu 122-tisíc eur. Zároveň stúpa objem vyrobenej vody, avšak objem vyfakturovanej vody klesá. Voda, ktorá sa vyčerpala sa podľa Ftáčnika stráca v potrubiach. „Bratislavská vodárenská spoločnosť je z môjho pohľadu pravdepodobne tunelovaná," uviedol Ftáčnik.

Ako príklady uviedol Ftáčnik nevýhodný vzťah s dcérskou spoločnosťou Infraservices, predaje tisícov hektárov pozemkov spoločnosti na pokyn generálneho riaditeľa Gemerana a zvýšenie odstupného pre vrcholový manažment z 10-násobku základného platu na 12-násobok, v ktorom je aj odmena. Pre generálneho riaditeľa to znamená zvýšenie odstupného o viac ako 50 000 eur, čo sú podľa Ftáčnika „zlaté padáky". Primátor sa chce preto obrátiť na dozornú radu, aby boli tzv. „zlaté padáky" zrušené. Nemôže však zaručiť, čo s tým dozorná rada spoločnosti urobí.

Primátor chce prehodnotiť zmluvu s Infraservices

Bratislavský primátor Milan Ftáčnik chce prehodnotiť zmluvu medzi Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou, a.s. a jej 100-percentnou dcérskou spoločnosťou Infraservices o nevýhodných vzťahoch. Vzťah BVS s Infraservices podľa Ftáčnika predražuje prevádzku vodárenskej spoločnosti. BVS podľa Ftáčnika napríklad odovzdala do majetku Infraservices všetky automobily a spätne si ich prenajíma, za čo ročne zaplatí okolo 1 až 1,5 milióna eur. Navyše služby, ako je výmena žiaroviek, ktoré si dovtedy BVS dokázala zabezpečiť sama za 10 eur, stojí cez Infraservices 560 eur.

Rámcová zmluva o poskytovaní služieb medzi BVS a Infraservices, ktorá zaručovala pre dcérsku spoločnosť vodárenskej spoločnosti exkluzivitu, bola podpísaná v decembri 2008. Zmluva bola podpísaná dočasne do decembra 2012, potom sa mala automaticky predlžovať o jeden rok, ak ju druhá strana nevypovie. Po vlaňajších komunálnych voľbách však bola zmluva predĺžená do roku 2022.

Privatizácia Infraservices sa podľa Ftáčnika pripravovala od roku 2009 na základe strategického plánu, bola schválená v Predstavenstve, Dozornej rade aj na Valnom zhromaždení BVS s tým, že navyšovať základne imanie dcéry sa malo do roku 2012. Bez verejnej a transparentnej súťaže podľa Ftáčnika vybrali poradcu pre navýšenie základného imania, oslovili tri strategické spoločnosti a vybrali spoločnosť Haas, s. r. o., ktorá ovládne 49 percent Infraservices za 7 miliónov eur. O upisovaní akcií rozhodla BVS deň pred komunálnymi voľbami. Podľa Ftáčnika je to skrytá privatizácia dcérskej spoločnosti bez transparentnej súťaže, ktorá mohla vygenerovať vyššiu sumu. Ftáčnik chce preto vrátiť proces pred rozhodnutie o navýšení základného imania v Infraservices a osobitým listom vyzvať spoločnosť Haas, s.r.o. na rokovania o tejto téme.

Infraservices zostáva plne pod kontrolou BVS

Podľa hovorkyne Infraservices Veroniky Deckerovej sa spoločnosť Hass stala strategickým partnerom spoločnosti Infraservices formou navýšenia základného imania o takmer 7 mil. eur, nie odpredajom 49 % spoločnosti. „Všetky takto získané prostriedky zvyšujú nemalou mierou hodnotu spoločnosti a budú použité výlučne na jej rozvoj - nákup technológií, špeciálnej techniky, zariadení na údržbu a servis vodovodných kanalizačných sietí atď.," uviedla Deckerová. Spoločnosť Infraservices ostáva podľa nej plne pod kontrolou Bratislavskej vodárenskej spoločnosti bez akejkoľvek zmeny. Táto transakcia nemá podľa Deckerovej v žiadnom prípade vplyv na chod ani predmet činnosti Bratislavskej vodárenskej spoločnosti aj z toho dôvodu, že Infraservices pôsobí iba ako dcérska servisná spoločnosť Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. „Absolútne žiadnym spôsobom sa nepodieľa, ani neovplyvňuje predmet činnosti materskej spoločnosti vrátane ceny vody a dostupnosti vodných zdrojov," uviedla Deckerová.

BVS: Výroky o tunelovaní sú nepravdivé

Podľa hovorcu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a.s. Zenona Mikleho výroky o rôznych spôsoboch tunelovania BVS nemajú opodstatnenie a sú nepravdivé. Zisk spoločnosti podľa neho klesá v dôsledku zlého nastavenia regulácie cien podobne ako to je vo väčšine vodárenských spoločností na Slovensku a to už od roku 2007. Rovnako aj ceny vodného a stočného vo všetkých vodárenských spoločnostiach postupne stúpajú. „Je to objektívny jav, ktorý nie je problém si overiť," uviedol Mikle. Ekonomické parametre BVS sa nezhoršujú, čo potvrdzuje vysoký a stabilný rating BVS od medzinárodnej ratingovej agentúry Moodys. Auditované výsledky hospodárenia za šesťročné pôsobenie súčasného vedenia sú zhrnuté v súhrnnej správe, ktorá je voľne dostupná na internetovej stránke BVS.

BVS zároveň považuje za potrebné dementovať "predaje tisícov hektárov" pozemkov na pokyn generálneho riaditeľa. Vzťahy medzi BVS a Infra Services považuje BVS za korektné a obojstranne výhodné, výrok o fiktívnych a predražených faktúrach, ako aj o výške odstupného pre vedenie spoločnosti sa podľa Mikleho nezakladá na pravde. „Keď BVS na základe predchádzajúcich súhlasov akcionárov a všetkých orgánov spoločnosti niečo vykoná, nemožno to považovať za drzosť voči nim, ako bolo uvedené v tlačovej správe primátora Bratislavy," uviedol Mikle. Podľa neho je právom každého akcionára zvolať valné zhromaždenie, pokiaľ na to vidí dôvod, zároveň je právom akcionárov zvoliť do orgánov spoločnosti osoby, ktorým dôverujú. „Primátor Bratislavy, pán Ftáčnik, si všetky uvedené informácie mal možnosť nechať vysvetliť, komunikuje však len cez médiá, čo považujeme za škodlivé pre obe strany," uviedol Mikle.

(sita)

Páčil sa vám článok?