Polícia nevylučuje, že stúpne počet ohlásených prípadov domáceho násilia

29.3.2020

Zdroj: FB Polície Slovenskej Republiky

Páčil sa vám článok?

Policajný zbor (PZ) si uvedomuje, že uzavretie rodín doma zvyšuje riziko násilia páchaného v domácnostiach. Aj v čase mimoriadneho či núdzového stavu preto venuje zvýšenú pozornosť každému oznámeniu domáceho násilia a jednotlivé prípady individuálne posudzuje.

Polícia pripomína, že rieši len tie prípady, ktoré boli ohlásené a o ktorých sa dozvedela. "Samozrejme, rátame aj s tým, že počet ohlásených prípadov v tomto období stúpne, čo nie je vylúčené," priblížil hovorca Prezídia PZ Michal Slivka. K zvýšenému riziku násilia páchaného v domácnostiach môže podľa neho prispievať viacero faktorov ako sú narastajúca frustrácia z obmedzenia sociálnych kontaktov či obavy zo straty príjmu. Členovia rodín trávia spolu oveľa viac času a obete majú veľmi nízku možnosť vonkajšej podpory od širšej rodiny a známych.

Policajti poskytujú pri ohlásení prípadu obetiam zažívajúcim domáce násilie potrebné informácie a aktuálny zoznam organizácií, na ktoré sa môžu obrátiť. Zároveň im môžu odporučiť Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie (0800 212 212). "Poradkyne tejto linky disponujú aktuálnymi informáciami o pomáhajúcich organizáciách a sú pripravené ženy vypočuť a poskytnúť im podporu," vysvetlil Slivka.   

Polícia preveruje podľa hovorcu každé jedno oznámenie. Vyhodnocuje sa tiež riziko ohrozenia a prijímajú sa potrebné opatrenia na ochranu ohrozených osôb. "Môžeme ubezpečiť, že k obetiam domáceho násilia pristupujú policajti obzvlášť citlivo a empaticky," poznamenal.

Obeť domáceho násilia, ako aj ktokoľvek, kto má vedomosť o domácom násilí, môže kedykoľvek požiadať o pomoc na linke PZ 158, ktorá funguje nepretržite.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.