Mestskí policajti zachránili 3 ľudské životy

15.1.2020
mestská polícia RZP

Zdroj: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Páčil sa vám článok?

Mestská polícia v Bratislave v priebehu posledných piatich dní zachránila až troch ľudí v zlom stave, ktorí sa z verejného priestoru presunuli do nocľahárne.

Ako informuje mesto na sociálnej sieti, pretrvávajúce nočné mrazy v kombinácii s vetrom a sychravým počasím sú pre ľudí bez domova rizikové. Vďaka novému systému zimného režimu mestskí policajti intezívnejšie kontrolujú problémové miesta, kde sa vyskytujú ľudia bez domova a v prípade, že sa pre mrazivé počasie dostanú do nebezpečnej situácie, sú im nápomocní.

O tento systém sa v spolupráci s políciou postarala Sekcia sociálnych vecí -  splnomocnenec pre ľudí bez domova Sergej Kára a splnomocnenkyňa pre bezpečnosť a drogovú politiku Iveta Chovancová.

Okrem toho mala predošlé dni mestská polícia plné ruky práce aj v iných prípadoch, zdravotníkov mestskí policajti privolávali uplynulý víkend aj 15 minút po 3. hodine rannej na Obchodnú ulicu.

"Na tomto mieste totiž spozorovali muža, ktorý nešťastne spadol, pričom pri náraze na zem si silno poranil ľavú časť hlavy, v dôsledku čoho upadol do bezvedomia. Tam prítomná hliadka ani sekundu nezaváhala a išla mu na pomoc. Nakoľko policajti zistili, že muž nedýcha a nedokázali mu ani nahmatať pulz, okamžite začali s jeho oživovaním, čo sa im už aj v spolupráci s privolanými pracovníkmi rýchlej zdravotnej pomoci po niekoľkých minútach podarilo, "informovala Barbora Krajčovičová z mestskej polície. V tomto prípade sa o muža už ďalej postarali zdravotníci, ktorí ho previezli do zdravotníckeho zariadenia.

Netrvalo dlho a na základe oznamu, približne pol hodinu na to, mestskí policajti zasahovali aj v jednom z podnikov v centre mesta. Išlo opäť o poskytnutie nevyhnutnej predlekárskej pomoci osobe v hlbokom bezvedomí. Členovia hliadky muža ihneď uložili do stabilizovanej polohy, avšak zistili, že prestáva dýchať a upadáva do šoku. Policajti aj v tomto prípade začali s nevyhnutným oživovaním, snažili sa muža prebrať k vedomiu.

"Do príchodu pracovníkov rýchlej zdravotnej pomoci mu boli zabezpečené vitálne funkcie, a to takým spôsobom, aby dýchal a nezapadol mu jazyk. Privolaní zdravotníci ho následne v ťažkom zdravotnom stave previezli do nemocnice," spresnila polícia na svojom webe.

ROZHOVOR Mama dobitého Adama: Richard mi zobral pokojný spánok

Z Námestia SNP či Obchodnej ulice sa stali lokality známe násilnými incidentmi. Mesto Bratislava tu preto minulý rok posilnilo kamerový systém o 6 kamier. V súčasnosti stále pracuje na zvyšovaní bezpečnosti, pretože incidentov neubúda. Pred Vianocami sme informovali o ďalšom útoku v centre mesta, keď mladého Adama napadli počas akcie, na ktorej hral ako DJ. Chcel brániť svoju priateľku, avšak sám skončil s vážnymi zraneniami. Porozprávali sme sa jeho mamou, ako sa prípad ďalej vyvíja.

(nc)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.