Ako majú fungovať letné záhrady a terasy

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Otázka letných záhrad a terás bola témou diskusie predstaviteľov samosprávy s prevádzkovateľmi a majiteľmi reštauračných zariadení, ktorí podnikajú na území Starého Mesta, konkrétne v priestore pešej zóny.

Diskusiu, ktorá sa uskutočnila na Miestnom úrade mestskej časti Bratislava - Staré Mesto, inicioval starosta Starého Mesta Peter Čiernik a zúčastnil sa na nej aj veliteľ Mestskej polície Staré Mesto Jozef Hitka, riaditeľ Krajského pamiatkového úradu Marián Havlík a námestníčka primátora Tatiana Mikušová.

Podľa hovorkyne staromestského starostu Veroniky Belošovičovej bolo východiskom diskusie všeobecne záväzné nariadenie 7/2003, ktoré upravuje dopravný režim v pešej zóne. Najväčším problémom pre majiteľov reštauračných zariadení je spratávanie mobiliáru po uzatvorení letných záhrad a prevádzkový čas terás a záhrad v letnom období. Mestská časť stojí pred dilemou: na jednej strane podnikatelia žiadajú výrazné úľavy a výnimky týkajúce sa nočného pokoja a poriadku v Starom Meste, a na druhej strane obyvatelia Starého Mesta tlačia na samosprávu, aby obmedzila prevádzku reštauračných zariadení, najmä pre hlučnosť, nedodržiavanie nočného pokoja, nepriechodnosť jednotlivých ulíc pešej zóny a nečistoty, ktoré sa často v mieste prevádzok nachádzajú.

Staré Mesto spravilo ústretový krok - na niektorých uliciach v pešej zóne, tam, kde to dovoľujú podmienky daného priestoru, nebude požadovať odpratávanie letných záhrad po skončení prevádzkový čas, s podmienkou, že mobiliár bude uložený esteticky a nebude rušiť priechodnosť ulíc pešej zóny. Pri tejto príležitosti však pracovníci miestneho úradu požiadali prevádzkovateľov, aby za čistotu v okolí letných záhrad boli zodpovední priamo ich majitelia. Často sa v minulosti stávalo, že priestory medzi jednotlivými záhradami, ktoré sú natoľko úzke, že medzi nimi neprejde nijaký čistiaci mechanizmus, ostávali znečistené.

Majitelia reštauračných zariadení vzniesli i námietku, ktorá sa týkala zákazu vzrastlej zelene v letných záhradách, napríklad paliem, čo nepovoľuje Pamiatkový úrad. M. Havlík upozornil, že reštauračné zariadenia sa nachádzajú v najprísnejšie chránenom území Starého mesta, v jeho historickom jadre, ktoré je pamiatkovou rezerváciou. Vysoká zeleň podľa neho obmedzuje vnímanie architektúry a architektonického detailu a limituje priezor do ulíc. Preto sa Pamiatkový úrad snaží preniesť vzrastlú zeleň do dvorov domov a takto zveľadiť vnútorné priestory domov. Svoje námietky a pripomienky vyslovil aj J. Hitka, ktorý zdôraznil, že zamestnanci niektorých zariadení nerešpektujú výzvy polície, obchádzajú a zámerne nedodržiavajú jednotlivé nariadenia. Zároveň vyzval majiteľov reštaurácii, aby komunikovali s obyvateľmi Starého Mesta tak, ako komunikuje mestská časť s nimi a predchádzali vzniku zbytočných problémov.

Páčil sa vám článok?