FOTO: Toto ste ešte nevideli: Aký je výhľad zo 44. poschodia mrakodrapu?

10.3.2023
0

Zdroj: Marián Dekan

Páčil sa vám článok?

Čím ste vyššie, tým máte výraznejší pocit, že Dunaj tečie rovno pod vežou. Pozrite sa s nami, aké výhľady ponúkajú najvyššie poschodia prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower v novom centre Bratislavy.

Pokračovanie komplexu Eurovea finišuje, pri tej príležitosti pozval developer novinárov na prehliadku mrakodrapu. Lepšie počasie si ani nemohli želať. Ani na 44. poschodí, ktorému ešte chýba fasáda, nefúkalo, slnečný deň ponúkol dychberúce výhľady na mesto. Pohľad na Petržalku bude krajší, keď sa zazelená a na brehu Dunaja vznikne Nové Lido s plážou a zátokou pre malé lode. 

„Kým na vrchných poschodiach sme ešte liali betón, v strednej výške veže sa stavali priečky a na najnižších poschodiach už remeselníci dokončovali podlahy, obklady, sanitu a ďalšie štandardné vybavenie interiérov,“ približuje Ľuboš Kaštan, projektový manažér v JTRE zodpovedný za pokračovanie Eurovea, ktorý novinárov sprevádzal. Na 43. poschodí, kde už fasáda je, bude päť bytov. O poschodie vyššie len tri. Byty na najvyšších poschodiach ešte nie sú v predaji, 90 percent z dostupnej ponuky je však už obsadených. Na najvyššie poschodia sa majitelia dostanú najrýchlejším výťahom na Slovensku, ktorý zvládne dve poschodia za sekundu a prvú zastávku bude mať na 35. poschodí. „Na žiadnom projekte sme doteraz nezaznamenali taký obrovský záujem o kúpu bývania. Od začiatku sa byty v Eurovea Tower aj Eurovea Riverside predávali rýchlym tempom,“ vyjadril sa Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

Zdroj: Marián Dekan

Výhľady na mesto z najvyššieho poschodia sú uchvacujúce.

Pokračovanie výstavby Eurovea odštartovalo v marci 2019.  Po viac ako troch rokoch stavebných prác začína developerská spoločnosť J&T Real Estate (JTRE) postupne odovzdávať do užívania jednotlivé funkcie pokračovania komplexu. Podľa Kamila Baďa z manažmentu stavby bol najväčšou výzvou boj s podzemnou vodou. Stavbu ovplyvňoval doslova každý centimeter. Na stavbe pracovalo 4 tímy a najviac 110 zamestnancov, jedna partia na kanceláriách, ďalšia na obchodných priestoroch, mrakodrape, ale najkomplikovanejšie práce boli oku skryté – realizovali sa v podzemí. 

Zdroj: Marián Dekan

​Zimný prístav ako ste ho ešte nevideli.

Kompletné investičné náklady sa vyšplhali na pol miliardy eur. Nad rámec zákonného poplatku za rozvoj vo výške 4,2 milióna eur investuje JTRE do verejných priestorov viac ako 34 miliónov. (Spolu s nákladmi na odstránenie historickej environmentálnej záťaže, ktorá vznikla následkom bombardovania rafinérie Apollo počas druhej svetovej vojny, sa výška verejnoprospešných investícií vyšplhala nad 40 miliónov eur.) Súčasťou verejnoprospešných investícií je aj vybudovanie už sprevádzkovaného predĺženia Pribinovej ulice za Mostom Apollo s cyklotrasou a cesty za budovou Slovenského národného divadla. Investície zahŕňajú aj predĺženie obľúbenej promenády s nábrežným parkom a novým námestím, na ktorom sa bude vynímať socha Octahedral Body od víťaza verejnej súťaže Viktora Freša a tiež premenu Pribinovej ulice na moderný mestský bulvár pripravený na vybudovanie električkovej trate.

Zdroj: Marián Dekan

​Dominante projektu aj celej Bratislavy, prvému slovenskému mrakodrapu Eurovea Tower, ešte chýba uzavrieť fasádou najvyššie poschodie a dokončiť korunu tvoriacu architektonický vrchol. Mrakodrap bude mať aj vonkajšie biele osvetlenie „na rebrách“.

Verejné priestory vznikli podľa konceptu svetoznámej architektky a urbanistky Beth Galí. Promenáda sa bude tiahnuť až po Most Apollo, už v máji otvoria časť po mrakodrap. Ten by sa mal kolaudovať v lete. Podobne to bude s nákupnou zónou. (Obe časti Eurovey – pôvodná aj nová, sú prepojené, pozn. red.). Po sprístupnení nových cestných komunikácií s cyklotrasami bude nasledovať v máji otvorenie rozšírenia nákupného centra s priľahlými verejnými priestormi. Tie sa budú sprístupňovať postupne až do septembra tohto roku. V lete by mali byť skolaudované okrem bytového domu Riverside aj obidve administratívne budovy. Pribinova 34, ktorá je priamo prepojená s nákupným centrom a spĺňa podmienky ekologického certifikátu BREEAM Excellent, už získala aj prvé ocenenie – CIJ Award Slovakia 2022 pre najlepší kancelársky projekt vo výstavbe. Pribinova 40 pri Moste Apollo s najvyšším certifikátom udržateľnosti BREEAM Outstanding ponúkne unikátny dizajn kancelárií rôznych typov.

Zdroj: Marián Dekan

​Výhľad z mrakodrapu na Klingerku, ktorá je najvyššou obytnou budovou na Slovensku.

„Verejné priestory pre oddych aj aktívne trávenie voľného času a zelené plochy tvoria zásadnú časť pokračovania Eurovea a ich tvorbe sme venovali mimoriadnu pozornosť. Eurovea sa tak rozsahom a atraktivitou verejných priestranstiev výrazne odlišuje od konkurenčných projektov. Prestavbou Pribinovej ulice sa až 80 percent automobilovej dopravy dostane pod terén, vďaka čomu vytvoríme plnohodnotný bulvár so širokými chodníkmi a bezpečnou segregovanou cyklotrasou napojenou cez Most Apollo na medzinárodnú cyklotrasu na južnom brehu Dunaja. Vodné prvky spolu s dostatkom zelene zabezpečia klimatickú pohodu. Aleja stromov poskytne tieň, ktorý zabráni prehrievaniu plôch chodníkov a vytvorí príjemné prostredie pre návštevníkov, pracujúcich aj obyvateľov štvrte. Pohodlný a bezpečný peší pohyb podporí aj organizácia prechodov cez bulvár, ktoré rešpektujú hlavné pešie ťahy a prepoja tak centrum Bratislavy s nábrežím Dunaja,“ vyjadril sa Pavel Pelikán. 

Zdroj: JTRE

V rámci bezpečnosti bol mrakodrap testovaný vo veternom tuneli v Londýne.

FOTOGALÉRIA:

Míľniky výstavby pokračovania Eurovea:

Marec 2019 – začiatok prípravných prác – vznikla stavebná jama s rozmermi 300 x 100 metrov a hĺbkou 14 metrov

December 2019 – právoplatné stavebné povolenie, začiatok vŕtania takmer 1 400 pilót tvoriacich súčasť základov stavby

Marec 2020 – vybratí zhotovitelia hrubej stavby VHS-PS, s.r.o. a združenie EUROVEA 2 – STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s.r.o. a SYTIQ a.s.

Máj 2020 – vztýčenie prvého žeriavu, celkovo ich bolo 14

September 2020 – betónovanie 3 metre hrubej základovej dosky mrakodrapu

Február 2021 – dokončenie podzemných podlaží, stavby začínajú rásť do výšky

Júl 2021 – dokončenie skeletu nákupného centra

August 2021 – začiatok prestavby Pribinovej ulice na moderný mestský bulvár

Október 2021 – dokončenie hrubej stavby Riverside

December 2021 – dokončenie hrubej stavby Pribinova 34

Marec 2022 – dokončenie hrubej stavby Pribinova 40

Jún 2022 – Viktor Frešo sa stal víťazom súťaže na vizuálne umelecké dielo na nábreží

Jún 2022 – rozostavaná Eurovea Tower sa stáva najvyššou budovou na Slovensku

  1. novembra 2022 – vztýčenie glajchy na Eurovea Tower – dosiahnutie konečnej výšky 168 metrov

Február 2023 – začiatok kolaudácií hlavných stavieb

Projekt Eurovea 2

Rozšírenie nákupného centra – 25 000 m2 obchodnej plochy (spolu s existujúcim centrom 85 000 m2)

Eurovea Tower – 46 poschodí, výška 168 metrov, 407 rezidencií

Eurovea Riverside – 8 poschodí, 97 rezidencií

Pribinova 34 – 18 000 m2 prenajímateľnej plochy kancelárií a retailu, certifikát BREEAM Excellent

Pribinova 40 – 22 000 m2 prenajímateľnej plochy kancelárií a retailu, certifikát BREEAM Outstanding

Podzemné a nadzemné garáže – 2 245 stojísk

Predĺženie dunajskej promenády na takmer 1 kilometer – nábrežný park 25 000m2, námestie s dielom Octahedral Body, nové športoviská a ihriská

Mestský bulvár Pribinova s novým námestím pred Eurovea Tower a novou alejou stromov

Dokončenie – 2023

(ts, in)

Páčil sa vám článok?