FOTO a VIDEO: Spojenie Karla Gotta a Bratislavy bolo vždy veľmi silné a bude aj počas dní jeho pohrebu!

10.10.2019

Zdroj: FB Karel Gott

Páčil sa vám článok?

Priamy prenos zo svätej omše z Katedrály sv. Víta v Prahe, špeciálne vydanie Noci v archíve a koncerty Karla Gotta na Bratislavskej lýre si v sobotu 12. októbra budú môcť pozrieť diváci RTVS. V piatok 11. októbra, teda v deň poslednej verejnej rozlúčky, prinesú rozhlas a televízia z Prahy aj mimoriadne spravodajské relácie. Spevák mal k Bratislave mimoriadne srdečný vzťah a veľmi rád do nášho hlavného mesta chodieval.

V piatok sa v pražskom Paláci Žofín bude so spevákom lúčiť verejnosť a jeho umeleckí kolegovia. RTVS bude mapovať dianie v Prahe počas celého dňa, divákom prinesie najaktuálnejšie informácie v Ranných správach a v Správach RTVS o 12.00, 16.00 a 19.00 h. Smútočné vysielanie na Jednotke v sobotu začne o 10.30 h špeciálnym spravodajským štúdiom, ktorým bude divákov sprevádzať moderátorka Janette Štefánková a komentátor Roman Bomboš, priamo z Prahy budú do vysielania vstupovať redaktorky Katarína Vítková a Patrícia Pružinská. O 11.00 h bude vysielanie pokračovať priamym prenosom z pohrebnej svätej omše za Karla Gotta z Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtecha v Prahe.

Dvojka sprostredkuje divákom archívne spomienky na život a hudobnú kariéru Karla Gotta o 9.25 h v špeciálnom spomienkovom vydaní relácie Noc v archíve. V nej tvorcovia zaspomínajú na Karla Gotta prostredníctvom archívnych televíznych spomienok, piesní a rozhovorov, väčšinou zo 60. a 70. rokov minulého storočia. V Noci v archíve sa objavia aj raritné archívne zábery, ktoré boli odvysielané len raz, a diváci si ich budú môcť opäť pozrieť po viac ako 40 rokoch. RTVS totiž pre sobotné vysielanie zdigitalizovala staré spravodajské šoty s rozhovorom a vystúpením Karla Gotta z roku 1973 a 1975.

V atmosfére sedemdesiatych rokov budú pokračovať spomienky na tohto jedinečného československého umelca aj v podvečernom vysielaní. Od 16.45 h Dvojka ponúkne vybrané vystúpenia Karla Gotta na Bratislavskej lýre postupne v rokoch 1974 – 1976.

Karel Gott vystupoval na Bratislavskej lýre už v roku 1966 s pesničkou Pošli to dál:

Oveľa viac ho však preslávila skladba Mám rozprávkový dom, ktorú na lýre interpretoval v slovenčine:

Obrovské ovácie bratislavského publika s ňou zožal aj v roku 2016 pri koncerte k 50. výročiu vzniku Bratislavskej lýry v Inchebe: 

Svoj posledný koncert v Bratislave absolvoval v roku 2018 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Našu reportáž z neho nájdete tu:

Zdroj: koláž abn

​Karel Gott počas svojich pobytov v Bratislave najradšej prespával v hoteli No 16 na Partizánskej ulici, ktorý patrí jeho kamarátovi - hudobníkovi Braňovi Hroncovi. Na snímke je s jeho dcérou - speváčkou Suzie, ktorá si na legendárneho speváka nedávno zaspomínala nasledovne: "Takúto krásnu spoločnú fotku som našla. Som rada, že mám takúto spomienku a ju sem môžem zavesiť. Chcela by som tiež dodať, že veľa ľuďom Karel bude chýbať skrz jeho skladieb. Avšak ja si ho najviac vážim za jeho prístup a jeho vystupovanie. Je už len málo ľudí, čo sú takí disciplinovaní, pokorní a slušní. Ja osobne poznám len môjho tatina. To je takzvaná stará škola, ktorá sa dnes už nevidí. Odpočívaj v pokoji Kája, budeš nám chýbať."  

Mimoriadnu poctu nebohému Karlovi Gottovi vzdala aj ruská štátna televízia, ktorá mu venovala vyše hodinový spomienkový program, plný zaujímavých hostí, archívnych záberov, fotografií a rozhovorov. Ak si chcete trochu oprášiť ruštinu, tak si ho môžete celý pozrieť tu:  

Na oficiálnej stránke Karla Gotta bolo zverejnené parte, ktoré obsahuje aj vetu: "Nezomrel som, lebo viem, že budem stále žiť v srdciach tých, ktorí ma milovali."  

Zdroj: karelgott.com

​Pesničky Karla Gotta sa dočkali aj muzikálovej podoby v projekte Čas růží, ktorého autorom je Sagvan Tofi a úlohy supervízora sa zhostil sám Karel Gott, ktorý sa v roku 2017 zúčastnil pražskej premiéry v hudobnom divadle Karlín, kde si na záver aj zaspieval spolu s kolegom Pepom Vojtekom:

Muzikál zamieril aj do Bratislavy, o čom sme tiež písali v Bratislavských novinách:

Spevák sa napokon bratislavského predstavenia nezúčastnil, ale pozdravil divákov prostredníctvom videa.​

(ars)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.