Neuveríte vlastným očiam: Nechajte oklamať svoj zrak v Amesovej izbe

9.12.2018
0

Zdroj: Matúš Husár

Páčil sa vám článok?

Keď sa pozriete na postavy v Amesovej izbe, pochopíte, že vidieť niečo na vlastné oči neznamená vždy vidieť objektívnu realitu. Tu neplatí - čo vidíš, to je. Pre tento zmyslový zážitok netreba chodiť až do Tricklandie, Amesovu izbu nájdete aj v Bratislave. A užiť aj zvečniť si ju môžete bezplatne.

V Novej Cvernovke na Račianskej ulici v parku pri budove je dostupná denne aj cez víkendy. Vďačiť za to môžeme Ondrejovi Spevákovi a financiám z participatívneho (občianskeho) rozpočtu Nového Mesta, ktorý podporuje originálne komunitné projekty svojich obyvateľov.„Pre komplexný zážitok odporúčam návštevníkom, aby prišli aspoň traja. Dvaja sú vždy objektom, jeden pozorovateľ,“ hovorí Ondrej Spevák. Už ako študenta kognitívnej vedy na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK ho Amesova izba zaujímala a túžil ju „zažiť“ na vlastné oči. A tak ju so skupinou nadšencov zmontoval. „Dodnes ma neprestáva udivovať, že hoci presne viem, ako izba funguje, mozog má stále dokáže oklamať a pohľad do nej fascinovať.“

Amesova izba spôsobuje, že keď sa do nej pozriete jedným okom, tak sa podobne veľké objekty javia rozlične veľké. Je navrhnutá tak, že vytvára obraz bežnej pravouhlej miestnosti vďaka triku s perspektívou. Skutočný tvar miestnosti je lichobežníkový. Strop a podlaha sa zbiehajú a zadné rohy sú umiestnené v rozličných vzdialenostiach od pozorovateľa. Napriek tomu, že poznáte princíp, ako funguje a je zostrojená, efekt toho, čo zbadáte vo vnútri, nebude oslabený. Prečo? Podľa všeobecne prijímaného vysvetlenia je náš zrakový systém pri odhade tvaru sčasti závislý od predchádzajúcich skúseností s pravouhlými miestnosťami. A spomedzi všetkých kľúčov, na základe ktorých posudzujeme hĺbku priestoru, je perspektíva najdôležitejšia.

Zdroj: Matúš Husár

Izbu skupina okolo Ondreja Speváka nevytvorila v prvom pláne ako atrakciu. „Niekomu stačí, že si tam urobí fotografiu alebo video, niekto sa však chce o tomto fenoméne dozvedieť viac. Pre tých sme zorganizovali niekoľko prednášok a workshopov a plánujeme v tom pokračovať,“ hovorí Ondrej Spevák a prezrádza, čo je témou prednášok. „Sme nedokonalí v procesovaní informácie. Napriek tomu, že vieme, ako izba funguje, náš mozog vyhodnotí informáciu zle. Na druhej strane má rýchlosť spracúvania informácií nášho mozgu výhody, pomáha nám to napríklad zachrániť si život.“

Ďalším aspektom je, že pohľad do izby motivuje ku kritickému mysleniu. Zjednodušene povedané, izba je priamym dôkazom, že prvotná informácia nemusí byť konečnou a jedinou správnou. Že niekedy je lepšie dať pred okamžitým úsudkom prednosť zamysleniu sa.Vďaka tomu, že Amesova izba získala financie z participatívneho rozpočtu Nového Mesta aj na budúci rok, plánuje Ondrej Spevák s tímom vylepšiť samotnú izbu, napríklad vymaľovať interiér a ošetriť drevo, aby bol efekt „zlého“ rozpoznávania ešte silnejší. Opäť plánujú aj prednášky a chystajú tiež elektronický obsah. Viac informácií nájdete na ich
facebookovom profile Perceptuum mobile.

(in)

Páčil sa vám článok?