Pripravuje sa výstava o histórii LGBT lásky - umeleckým riaditeľom podujatia je Eugen Korda

2.9.2020

Zdroj: FB Nová Cvernovka

Páčil sa vám článok?

V Bratislave, teda presnejšie v Novej Cvernovke sa budúci týždeň začne nevšedná výstava s názvom Loading: Love, ktorá bude zameraná na históriu teplej komunity, o ktorej by ste v učebniciach asi márne hľadali nejaké informácie. Organizátorom akcie je Divadlo Nomantinels a umeleckým riaditeľom podujatia Eugen Korda, ktorý sa postará o jej vizuálnu podobu...

Láska a sloboda prejaviť lásku vždy patrili medzi fundamentálne ľudské potreby, bez ktorých si málokto dokáže predstaviť šťastný a zmysluplný život. Cieľom výstavy je priblížiť, akým prekážkam v minulosti čelili muži, ktorí milovali mužov a ženy, ktoré ľúbili ženy. Zároveň dokumentuje príbehy prvých ľudí v Československu a Maďarsku, ktorí sa rozhodli viesť “etický
zápas” za ich dôstojnosť a právo na sebaurčenie. „Ešte aj dnes stretávame s tým, že ľudia menšinovej orientácie sú v našej spoločnosti vnímaní ako cudzí element, ktorý v našich dejinách nemá svoje miesto. Keď niektorí tvrdia, že
homosexualita a LGBT sú trendy, ktoré takpovediac prišli zo Západu, niet sa čomu diviť - naše učebnice dejepisu na tento kus histórie úplne zabudli“, pripomína autorka výstavy Jana Jablonická-Zezulová. Výstavu vytvorila aj na základe odborných príspevkov maďarskej historičky Judith Takács a českého historika Jana Seidla. Vizuálne ju pripravil art director Eugen Korda. Nejde však o známeho novinára, ale jeho syna. 

„Výstava vznikla v rámci väčšieho medzinárodného projektu s organizáciami Post Bellum o.p.s. z Českej republiky, Háttér Society z Maďarska a Regional Info Center (RIC), Equal Rights Association for Western Balkans and Turkey zo Srbska.
Tešíme sa, že sa nám podarilo spojiť tieto skvelé organizácie v krajinách, ktoré všetky zažili komunizmus a v ktorých je ešte za čo bojovať, čo sa týka práv LGBTI ľudí“, hovorí Róbert Pakan, garant a koordinátor projektu.

Zdroj: PR Výstavy

​Vo všetkých týchto krajinách si štátna bezpečnosť viedla tzv. „ružové zoznamy“ o ľuďoch, ktorí sa v období socializmu pohybovali v teplom prostredí a tieto informácie zneužívala. Napriek tomu sa ľudia aj v časoch neslobody snažili hľadať si svoje dočasné “ostrovy bezpečia”.

„Táto výstava odkrýva nepoznané príbehy zakázanej lásky za posledných sto rokov na našom území, ktoré sa nám razantne a aktuálne prihovárajú aj dnes“, uzatvára Jana Jablonická Zezulová.

Zámerom projektu je i naďalej zbierať a šíriť informácie o minulosti LGBT ľudí prostredníctvom špecializovanej webovej stránky www.queermemory.eu.

Vernisáž je naplánovaná na 10. septembra o 19 hod a výstava v Novej Cvernovke na Račianskej 78 potrvá od 11.9. do 15.10. 2020.

(ts)

Páčil sa vám článok?