FOTO a VIDEO Bisexuál Jakub: Sme tu za slušné rodiny, ktoré nemusia byť v zásade iba heterosexuálne

20.7.2019
Bisexuál Jakub a jeho priateľka bisexuálka Veronika

Zdroj: nc

Páčil sa vám článok?

Gejovia a lesby na dnešnom pochode poukázali na to, že aj oni majú právo na spokojný a šťastný život na Slovensku. Deviaty ročník Dúhového pochodu sa začal popoludní na Hviezdoslavovom námestí v hlavnom meste. Zároveň LGBTI priaznivci apelujú na politikov, aby ich nezneužívali na svoju kampaň. Na Dúhový pride prišlo 10-tisíc ľudí, najviac v histórii.

Na námestí sa už tesne pred začiatkom deviateho ročníka Dúhového Pridu zhromažďovali stovky ľudí. Vo vzduchu boli dúhové vlajky, matka s deťmi v kočíku mala dúhové ponožky, oblečené krátke dúhové legíny, na námestí bolo mnoho mladých ľudí, ale aj starší, často vo farebnom oblečení. 

Účasťou ho podporila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, primátor Bratislavy Matúš Vallo a viac ako 30 veľvyslanectiev na Slovensku. 

LGBTI priaznivci chcú tento rok vyzvať politikov, aby tému LGBTI nezneužívali vo svojich predvolebných kampaniach. "Vyzývame politikov, aby s tým prestali a začali riešiť reálne problémy, ktoré na Slovensku majú. Najväčším problémom našej komunity je, že tu stále neexistuje žiadna právna ochrana pre páry rovnakého pohlavia a ich rodiny," uviedol organizátor Dúhového Pridu Martin Macko.

Bisexuál Jakub (na hlavnej foto) nám porozprával, že na pochody chodieva aj jeho žena Veronika, ktorá je taktiež bisexuálka a spolu im to tak vyhovuje. Majú malé dieťa a Jakub sa priznal, že ešte by jedno chcel, ale asi už s niekým iným, lebo Veronika už dieťa nechce. "Náš syn je tu s nami už tretíkrát, prvý raz, keď bol ešte v brušku, " povedal pre banoviny.sk Jakub. Momentálne iných partnerov nemá." Sme tu za slušné rodiny, ktoré nemusia byť iba heterosexuálne," priznal sa Jakub. 

Matúš Vallo vystúpil na pódiu a priznal, že je účastníkom Dúhového pride už po niekoľkýkrát a každoročne vyjadruje podporu tejto komunite. "V situácii, kedy sa množia verbálne aj neverbálne útoky voči menšinám v našej krajine, cítim potrebu zastať sa a podporiť tých, ktorí sa v našej spoločnosti môžu cítiť oprávnene ohrození. S týmto postojom fungujem celý život a je to súčasť mojej DNA a nemienim to zmeniť, ani keď som teraz v pozícii primátora," povedal na dnešnom Dúhovom pride primátor Matúš Vallo.

Chce, aby sa ľudia v Bratislave cítili bezpečne, lebo Bratislava musí byť bezpečné a dôstojné miesto pre život všetkých ľudí, aj menšiny.

Hovorí, že do budúcna by chceli s mestom Bratislava nájsť iný spoločný verejný priestor v centre mesta. "Kapacitne nám Hviezdoslavovo námestie nestačí. Nemôžeme si tu dovoliť mnoho iných aktivít, ktoré by sme chceli," povedal Macko. 

​"Každý rok máme aj menšie bezpečnostné opatrenia. Tento rok je nasadených menej policajtov ako v minulosti," informoval Macko. 

Na priebeh oboch pochodov dohliada dostatočný počet policajtov z radov Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. "Nasadené sú zložky kriminálnej, poriadkovej aj dopravnej polície," priblížil bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

Organizátori Pridu sa nechcú vyhradzovať voči nikomu inému a nevnímajú ani iné iniciatívy, ktoré sa konajú v ten istý deň.
"Z našej ústavy vyplýva, že každý je slobodný a rovný v dôstojnosti i v právach. Z medzinárodného štandardu vyplýva, že každý je rovný v právach a každý má mať právo na ochranu svojho súkromia a rodinného života, a toto my na Slovensku zatiaľ nedodržiavame a najhoršie je, že sme sa zatiaľ nepustili do serióznej diskusie, ako by sme tieto otázky a vzťahy mali riešiť," povedala Patakyová.

(nc, tasr)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.