• Kultúra
  • 03.07.2013 09:40

Výstava Socha a objekt spestruje verejné priestranstvá

0 0
Výstava socha a objekt spestruje verejné priestranstvá - socha_objekt

Tradičným spestrením Kultúrneho leta a Hradných slávností v Bratislave je medzinárodná výstava Socha a objekt. Jej 18. ročník je už plne k dispozícii návštevníkom v desiatich galerijných a iných vnútorných výstavných priestoroch, ale aj pre okoloidúcich na Hviezdoslavovom a Primaciálnom námestí, v Lisztovej záhrade Univerzitnej knižnice a na hrade Devín.

Podľa hlavného organizátora ojedinelého výstavného projektu v Európe Viktora Hulíka táto možnosť bezbariérového stretnutia s výtvarným dielom v exteriéroch obohacuje kultúrne dianie, pomáha budovať vzťah k umeniu a kultivuje estetické cítenie diváka. Pre mnohých je takýto kontakt so sochárskym umením na ulici a v parku nepoznaným zážitkom prinášajúcim nové pocity a vnemy. Sochy v prepojení s okolitým prostredím či architektúrou miesta vytvárajú jedinečné kompozície a neopakovateľnú atmosféru. Počas letných mesiacov sa tak stávajú diela mnohých domácich aj zahraničných autorov významným mestotvorným prvkom prispievajúcim k obohateniu koloritu letnej Bratislavy a ponuky kultúrnych podujatí pre širokú verejnosť.

Veľká prezentácia súčasnej cyperskej tvorby je v Dome umenia. Švédski konkretisti vystavujú v Galérii Z, poctou významnej slovenskej sochárky Erny Masarovičovej je skupinová expozícia v galérii Slovenskej výtvarnej únie. Rôzne podoby aktuálnej sochárskej tvorby umelcov z rôznych krajín možno spoznať aj v komornejšom prostredí Galérií K a Kressling, Bulharskom kultúrnom stredisku, Poľskom inštitúte, Výstavnej sále Univerzitnej knižnice či koncertnej sieni Klarisky.

Tohtoročného podujatia sa zúčastňuje vyše 90 umelcov z 19 krajín. Okrem slovenských sú z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Holandska, Bulharska, Francúzska, Fínska, Nemecka, Nórska, Rakúska, Ruska, Talianska, Cypru, Dánska, Švédska, Švajčiarska, Srbska a Turecka.

Výstava potrvá do 26. augusta 2013.

(TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.