Rybársku bránu kazia búdy a pavilóny
Rybársku bránu kazia búdy a pavilóny - pamatnik_201524
V prvom storočí po roku 1000 sa pod hradom, ktorý je dnes známy ako Bratislavský, intenzívne rozvíjalo sídlisko, ktoré sa malo stať základom neskoršieho mesta Pressburg. O romantickom slove Bratislava vtedy ešte nikto ani nesníval. Išlo vlastne o viacero menších osád okolo medzinárodne navštevovaného trhoviska.
Trhovisko ležalo pri križovatke obchodných ciest, približne na mieste dolného konca Ventúrskej ulice. Bolo oveľa rozsiahlejšie než je dnešný priestor, „obsadený“ prevažnú časť roka vonkajšími sedeniami priľahlých podnikov. Obyvatelia podhradia počítali s útokmi prípadného nepriateľa zo severnej a z východnej strany. Na západe ich chránil areál opevneného hradu. Z juhu sa nepriateľa obávať nemuseli. Široké riečisko Dunaja s mnohými ostrovmi a bažinami bolo dostatočnou obranou. Na severnej a na východnej strane budovali kamenné múry najneskoršie od začiatku trinásteho storočia.
Už vtedy musela vzniknúť Michalská brána a východná Laurinská brána. Na západ z opevneného areálu smerovala cesta cez Vydrickú bránu.
Ako posledný úsek mestského opevnenia vznikol múr pozdĺž toku Dunaja, od nárožia, kde dnes stojí Hviezdoslavovo divadlo, až po nárožie pri Novom moste (bývalá kaviareň Korzo). Približne v strede tohto skoro priameho úseku sa nachádzala menšia brána - Rybárska. Umožňovala prístup k sídlisku rybárov a k toku Dunaja. Nikdy nad ňou nepostavili vysokú vežu, aké boli nad ostatnými bránami. Miesto pre Rybársku bránu nebolo vybrané náhodne. Na jej mieste do Dunaja vtekal potok, ktorý pramenil niekde nad Šulekovou ulicou, do opevneného areálu vtekal cez otvor v hradbe na mieste podchodu pod Kapucínskou ulicou. Pretekal Klariskou, tunelom pod Univerzitnou knižnicou na Sedlársku, a popri západnom okraji Hlavného námestia až tam, kde sa dnes stredoveká Dlhá ulica rozdeľuje na Panskú a Laurinskú. Pri potoku stáli aj dva stredoveké vnútromestské kúpele: horný na nároží Klariskej a Baštovej, a dolný na nároží Laurinskej a Rybárskej brány.
Ulička vedúca k bráne, ktorá teraz nesie názov Rybárska brána, bola veľmi úzka. Ani nie polovica dnešnej šírky ulice. Domy z 18. a z 19. storočia na jej západnej strane ešte stále sledujú hranice pôvodnej zástavby. O rozšírení ulice na viac ako dvojnásobok sa rozhodlo pred rokom 1935, keď Dunajská banka požiadala o povolenie postaviť na nároží Hviezdoslavovho námestia svoj nový objekt (teraz Mc Donalds´). Povolenie dostala s podmienkou na rozšírenie ulice. Objekt na mieste bývalého kúpeľa na nároží Laurinskej ulice búrali až v štyridsiatych rokoch. Pritom sa ukázalo, že v murive renesančného domu, na ktorom boli zachované stopy maľovanej dekorácie na fasáde zo 16. stor., sa nachádzali zamurované gotické okná z druhej polovice 14. storočia. Vzácny dom aj tak zbúrali. Trvalo niekoľko desaťročí, kým tam postavili objekt Spolku slovenských spisovateľov. A ten ešte musel prízemím ustúpiť, aby bola ulica pre peších širšia.
Po roku 1990 nastal boom vonkajších sedení pred kaviarňami a reštauráciami. Nestačili sezónne sedenia, niektorí podnikatelia potrebujú rozšíriť svoje priestory trvalými nevkusnými „pavilónmi“ na chodníkoch a na vozovkách ulíc. Celá šírka pôvodnej ulice Rybárska brána je prekrytá skleneným objektom prilepeným k domu Panská 1. Odstráni ho niekedy niekto? Prechodná je vlastne len časť na pôde bývalého stredovekého objektu „dolného“ kúpeľa.
A keďže prízemie objektu Laurinská 2, komponovaného ako stavba z kovu a skla, poskytovalo svojím ustúpením pod pôdorys nadzemných podlaží ďalší „nevyužitý“ priestor, povolil tam majiteľ objektu zriadenie akýchsi drevených búd či skôr skríň, v ktorých sa vypekajú langoše, pečienka, varí sa víno. Priestor za nimi, vybudovaný pôvodne ako reprezentatívna predajňa kníh (neprežila), má už zbytočne veľké sklenené výklady.
Zámer projektanta a pôvodného stavebníka prezentovať celé prízemie ako priehľadný priestor, zabili drevené búdy. Už počas letnej sezóny sa na pri vchode do objektu (na strane Laurinskej) objavila drevená búda zmrzlinára. Zmrzlinu v zime vystriedali Fish and Chips. Ostávajú ešte dve plochy prekryté horným podlažím. Budú aj tam drevené búdy?
Štefan Holčík
Foto: autor