Na Zámockej zbúrali najväčšiu synagógu

7.10.2006
0
Páčil sa vám článok?

Pred tridsiatimi rokmi úplne zbytočne zbúrali všetky historické objekty na Zámockej ulici. Po dokončení rekonštrukcie hradného paláca považoval totiž niekto za potrebné vybudovať smerom na Hrad širokú príjazdovú cestu. Jej výstavba sa nakoniec nerealizovala a namiesto toho sa od 90. rokov uskutočnila nová výstavba ulice. Pôvodne sa predpokladalo, že ulica bude obnovená vo svojej pôvodnej podobe. Nepochopením zámeru vznikla ulica, ktorú vôbec nemožno označiť za skvost Bratislavy.

V 17. storočí sa ulica nenachádzala na území mesta. Vtedajší zemepán gróf Pálffy povolil Židom, aby sa tu, mimo mestských hradieb a v tesnom susedstve jeho paláca, usadili. Prvú modlitebňu zriadili v meštianskom dome, ktorý až neskôr kúpou prešiel do rúk židovského majiteľa. V roku 1783 pôvodnú modlitebňu zbúrali a na jej mieste postavili inú, väčšiu a svetlejšiu. Tá bola poškodená požiarom 1796, ale rýchlo ju obnovili. Bol to objekt, v ktorom sa pohyboval aj slávny Chattam Sofer.

Starú budovu zbúrali v roku 1862, aby na jej mieste kresťanský staviteľ Ignác Feigler postavil novú synagógu. Tá bola postavená v orientálnom slohu a pôvodne zavŕšená vežou s cibuľovitou strechou. Veža sa ortodoxným veriacim natoľko nepáčila, že ju museli pred vysvätením (konalo sa 10. septembra 1864) odstrániť a nahradiť iným, kubickým, útvarom.

Pred vchodom do synagógy bol malý dvorček („čestné nádvorie“) od ulice oddelený liatinovým oplotením. Bola to najväčšia a najvýstavnejšia synagóga v Prešporku. Miestni obyvatelia ju nazývali „grosse Schul“. Po druhej svetovej vojne už objekt ako modlitebňu, synagógu, nepoužívali. Zbúrali ju v 60. rokoch. Škoda.

Začiatkom 90. rokov vznikla myšlienka hmotu bývalej synagógy obnoviť a zriadiť v nej Pamätník holokaustu. Nie obyčajný pomník, ale budovu s koncertnou sieňou, knižnicou, múzeom. Preto sa na mieste synagógy položil základný kameň pamätníku, v prítomnosti izraelského prezidenta. Výsledok je iný. Na mieste synagógy dnes stojí na Zámockej 34, naproti vyústeniu Soferových schodov, novostavba, ktorá len pôdorysom priečelia mierne pripomína pôvodnú chrámovú stavbu.

Štefan Holčík
FOTO - archív a Oto Limpus

Páčil sa vám článok?