Dušičky: Odpad na cintorínoch sa snažte čo najviac triediť a pozor na zlodejov

24.10.2022

Zdroj: BN

Páčil sa vám článok?

Cintoríny v Bratislave budú mať počas nadchádzajúcich Dušičiek a Pamiatky zosnulých predĺžené otváracie hodiny. Organizácia Marianum, ktorá spravuje väčšinu pietnych miest v našom meste, zároveň pripomína potrebu triediť odpad. Vyvážať ho budú aj v nedeľu.

Cintoríny v správe bratislavského pohrebníctva Marianum sú v novembri otvorené len do 17. hodiny, v dňoch 1. až 8. novembra budú otvorené až do 20. hodiny. Do 20. hodiny sú otvorené aj teraz v októbri. Organizácia tiež posilní protipožiarne hliadky, ktoré budú monitorovať bezpečnosť na cintorínoch a dohliadať na prevenciu vzniku požiarov zo zapálených sviečok. 

Počas nadchádzajúcich sviatkov budú podľa Kataríny Šemberovej z Marianumu vývozy odpadu každý deň vrátane nedele, aby sa nenahromadil vo väčšom množstve. Zároveň vyzvala ľudí, aby v čo najväčšej miere triedili odpad vznikajúci na cintorínoch. Možnosti na to sú - napríklad na Cintoríne  v Slávičom údolí osadili nové kontajnery na bio odpad, na cintoríne Vrakuňa pribudli stojiská polopodzemných kontajnerov na triedenie odpadu - plast, papier, sklo, komunál, elektroodpad, bio odpad či kahance so zvyškami vosku.

Katarína Šemberová upozornila tiež na ostražitosť. "V súvislosti so zvýšenou návštevnosťou cintorínov, ako aj pohybu ľudí, čo radi využívajú zlodeji či podvodníci, odporúčame návštevníkom cintorínov, aby dbali na opatrnosť a strážili si svoje osobné veci," podotkla.

Mimoriadne otváracie hodiny budú mať aj správy cintorínov na Šafárikovom námestí, Cintoríne Vrakuňa a v Krematóriu. V termíne 29. októbra až 1. novembra budú mať otvorené od 8.00 do 12.00 h a následne od 12.30 do 17.00 h. "Návštevníci a nájomcovia hrobových miest tak budú vedieť vybaviť aj mimo bežných otváracích hodín platby za nájmy, prepisy, zmluvy hrobových, urnových či hrobkových miest," doplnila Šemberová.      

(TASR, bn)

Tipy na Dušičky: Nové služby a otváracie hodiny na cintorínoch, ale aj zničený hrob a falošní kamenári

Už v týchto dňoch sa parkoviská pred cintorínmi zapĺňajú, viacerí Bratislavčania v predstihu navštevujú hroby svojich blízkych. Od soboty 22. októbra môžete na najväčších cintorínoch využiť bezplatný odvoz k hrobovému miestu a na viacerých pribudli novinky, ktoré potešia. Ako sa predĺžia otváracie hodiny a čo v prípade, že nájdete poškodený pomník? Aj na to odpovedá organizácia Marianum.

Páčil sa vám článok?