V Danubiane rozdávali ceny za textilné umenie - Grand Prix Boženy Augustínovej putuje do Holandska

21.9.2021

Zdroj: Jena Šimková

Páčil sa vám článok?

Začiatkom mesiaca bol v Danubiana Meulensteen Art Museum v Čunove slávnostne zahájený VI. Textile Art of Today, ktorý prináša inovatívny pohľad na tradičnú výtvarnú techniku s dôrazom na životné prostredie. Medzinárodná prehliadka súčasného textilného umenia predstavuje diela od 83 umelcov zo všetkých kontinentov, pričom na vernisáži prebehlo aj udeľovanie prestížnych ocenení.

Hlavná cena - Grand Prix Boženy Augustínovej putuje do Holandska, a to zásluhou umelkyne Anneke Klein. Získala ju za dielo Zoznamka: vyjadrenie vnútorných túžob, ktoré je na ploche 270 x 85 cm kombináciou ručného tkania, vyšívania a maľby. Dielo porovnáva úrovne nadviazania osobného vzťahu s jedlom (ako dvoch hlavných životných motívov) a pri uzavretí vzťahu na zoznamke. „Zaujímalo ma, ako sa pri tom vidíme, čím chceme byť, čím sa cítime priťahovaní a s akým
očakávaním, aké sú následky a osobné hranice, či sú vzťahy udržateľné alebo prchavé a s kým a kedy nadväzujeme kontakt,“ povedala o svojom diele Anneke Klein, ktorá prišla osobne na otvorenie festivalu súčasného textilu v Danubiane.

Práca pozostáva zo 726 log, ktoré predstavujú obrázky ľudí na zoznamke a tvoria základ na nadviazanie vzťahu. Sú usporiadané do pevného vzoru bez ohľadu na osobu.

Zdroj: Jena Šimková

​„Moje dielo je myšlienkovým výsledkom tímovej práce a ani neviem presne ako dlho trvalo jeho vytvorenie. Vedela som však jedno, že keď som s ním začala, nedalo sa mi prestať, až vzniklo tých vyše sedemsto log ako symbolov konkrétnych ľudí.“ A ako Anneke reagovala na udelenie prestížnej ceny? „Keď som sa to dozvedela, zalapala som po dychu a zostala bez slov. Ocenením som veľmi poctená, lebo toto podujatie má vysokú umeleckú úroveň aj v porovnaní s ostatnými umeleckými prehliadkami v Európe a na tomto ročníku je množstvo inšpiratívnych umeleckých diel.“

Viac fotografií z Medzinárodnej prehliadky súčasného textilného umenia nájdete v našej galérii:  

Zlé dvojča a Locked-Down
Jedno z ocenení Excellent Award si osobne v Danubiane prevzala aj dánska umelkyňa Dorte Jensen. Získala ich za diela Zlé dvojča a Locked-down, ktoré sú vytvorené z aplikácií vyrobených z malých kúskov nití. Tie sú ručne rezané a našité na šijacom stroje. Dielo Zlé dvojča je vtipným dialógom dvojičiek prepojených elektrickým drôtom. Ten vedie od strojčeka na vlasy, ktoré drží vystrašené dvojča na ľavej strane (bez vlasov) k ľavej ruke druhého dvojčaťa s ironickým úsmevom (s vlasmi) zobrazeného na pravej strane.

Zdroj: Jena Šimková

​Locked-down je zase inšpirovaný pandémiou nového koronavírusu a zobrazuje tvár dvoch mladých ľudí, pričom locked-down je symbolizovaný čiernymi pásmi, ktoré im stekajú po tvári. Každá tvár sa skladá z troch krabíc, pričom jedna má štyri páry oči, druhá má nos a tretia zase štyri rôzne ústa. Otáčaním je možné potom urobiť 16 rôznych výrazov na každej tvári. „Čo ma inšpirovalo? Špecifické tváre ľudí a ich emócie vyvolané touto čudesnou dobou,“ odpovedá Dorte Jensen, ktorá svoje dielo dokončila koncom minulého roka. „ Samozrejme, z ocenenia som úprimne prekvapená. Mala som tu aj práce pred tromi rokmi a už vtedy som sa túžila vrátiť na toto prekrásne miesto pri Dunaji. Navyše, teraz som veľmi šťastná, že som získala aj ocenenie na tomto skvelom podujatí.“

Ocenenia odbornej poroty
Odborná porota pracovala v zložení: Andrej Augustín (riaditeľ Textile Art of Today), Vladimír Beskid (riaditeľ galérie J. Koniarka v Trnave), Ľudovít Petránsky (člen prípravného výboru Textile Art of Today), Ondrej Rudavský (výtvarník, multimediálny umelec) a Júlia Sabová (kurátorka výstavy, Vysoká škola výtvarných umení, Bratislava).

Zdroj: Jena Šimková

Vladimír Beskid: „Kritériá pri oceneniach sú jednoduché, ale zároveň aj ťažké. Prvá vec je, samozrejme, kvalita práce. Potom je to osobitý príbeh, inovatívnosť v autorských technikách a ako aj pozícia intermediálneho presahu. Pri našom
hodnotení sme sa snažili zohľadniť všetky tieto aspekty. Vždy je to o diskusii v odbornej porote, ako aj otázke kompromisu pri prvých piatich-šiestich menách, pri ktorých sa rozhodovalo o cenách. Pre mňa bolo dôležité, že sa vôbec takáto súťaž uskutočnila v týchto náročných podmienkach na Slovensku a pevne dúfam, že úroveň festivalu bude naďalej stúpať a pokračovať aj v budúcnosti.“

Ondrej Rudavský: „Som nadšený úrovňou tejto výstavy. Je tu veľa hodnotných a zaujímavých diel, čo ma veľmi príjemne prekvapilo. Ja osobne pracujem aj v interaktívnych médiách a som rád, že som sa mohol na tejto výstave ponoriť do sveta nových techník, ktoré posúvajú tradičný textil do súčasných technológií.“

Zdroj: Jena Šimková

Ocenenia na VI. Textile Art of Today

GRAND PRIX BOŽENA AUGUSTÍNOVÁ - Anneke Klein (Holandsko)

EXCELLENT AWARD - Zuzana Nevřivová (Česká republika), Dorte Jensen (Dánsko), Włodzimierz Cygan(Poľsko)

VYŠEHRÁDSKA CENA Cena za prekračovanie hraníc v oblasti textilnej tvorby - Fiona Kirkwood (Austrália)

ENVIRO AWARD - Carol Eckert (USA)

CENA TATRANSKEJ GALÉRIE - Katarína Marošiová (Slovensko)

CENA POĽSKÉHO INŠTITÚTU - Karolína Lizurej (Poľsko)

CENA DANUBIANA MEULENSTEEN ART MUSEUM - Renáta Ormandíková (Slovensko)

ŠTUDENTSKÁ CENA - Írem Akdemír (Turecko)

(ts)

Páčil sa vám článok?